Umowy zlecenia

Rozliczanie umów cywilnoprawnych

Standardowo możemy ewidencjonować i rozliczać umowy zlecenia na kilka sposobów:

Dodatkowo możemy tak zmodyfikować system wynagrodzeń, żeby naliczać umowy zlecenia na podstawie samemu zdefiniowanych składników (patrz Definiowanie i nadzór - Rodzaje dochodów na listach - Dochody z umów cywilnoprawnych). W ten sposób można zaimplementować naliczanie umów wg kilku różnych stawek lub dowolne wyliczenie kwoty umowy zlecenia (jednorazowe lub wielokrotne).

W rozliczeniu rocznym PIT naliczeniom z ewidencji umów zleceń można przypisać następujące źródła przychodów:

Rozliczenia umowy-zlecenia rozpoczynamy od przejścia do ewidencji umów-zleceń . Będąc na liście pracowników możemy wejść do ewidencji na dwa sposoby:

Wprowadzamy  umowę-zlecenie (Ins).

Wypełniamy:

UWAGA. Podczas wypisywania umowy zlecenia przy określaniu wysokości wynagrodzenia możemy posłużyć się kalkulatorem płacowym.

Rejestr godzin

Rejestr godzin jest dostępny poprzez ikonę

Dla umów zleceń wg kwoty rejestr wypełnia się automatycznie godzinami pracy. Program wylicza wówczas maksymalny czas pracy tak, by nie została przekroczona minimalna stawka godzinowa określona w Parametrach. Godziny te można poprawiać zgodnie z faktycznym czasem pracy, np. gdy w jeden dzień zleceniobiorca pracował mniej a w drugi więcej.
Dla umów zleceń wg stawki rejestr wypełnia się tylko datami. Godziny należy uzupełnić samemu w formacie GG:MM np. 04:20 .
Rejestr godzin można uaktualnić w dowolnej chwili. Dla umów wg kwoty na zakładce Lista pod prawym przyciskiem myszy. Natomiast dla umów wg stawki stojąc na wypłaconej racie prawy przycisk myszy.
Pod jest dostępny wydruk Umowa zlecenia - rejestr godzin, gdzie można podać zakres dat za jaki chcemy wydrukować rejestr. Przydatne, gdy umowa jest na dłuższy okres i wypłacana jest ratami.
Można wygenerować zbiorcze zestawienie rejestru godzin z umów zleceń w zadanym okresie (patrz Raporty - Rozliczenie czasu pracy - Czas pracy umowy zlecenia).

Poprawę danych  w umowie umożliwia klawisz F6.

Wystawioną umowę możemy wydrukować   funkcją F2, stojąc na odpowiedniej umowie.

Podobnie możemy wydrukować rachunek do umowy, ale wcześniej powinniśmy naliczyć umowę na liście płac, czyli:

Fakt wydruku umowy oraz rachunku do umowy może zostać zapamiętany w dzienniku wydruków - patrz Rozliczenia końcowe - Dziennik.

Umowy w ewidencji możemy przeglądać za zadany okres, ustawiany we właściwościach  po wciśnięciu F4.

UWAGA 1. Rachunek do umowy możemy również wydrukować bezpośrednio po naliczeniu umowy na liście płac, klikając w oknie Pozycje listy ikonę  wydruki i wybierając Rachunek do umowy.

UWAGA 2. W przypadku listy płac z wieloma pozycjami wypłat umów zlecenia możemy wszystkie rachunki wydrukować zbiorczo ustawiając się na tej liście. W menu wydruku pojawi się dodatkowa pozycja Rachunki do umowy zlecenia.

W przypadku umów wypłacanych kilkukrotnie (umowy ratalne, wg stawki, otwarte) każda wypłata musi odbywać się na innej liście płac. W szczególnych przypadkach istnieje możliwość wypłacenia umowy na kilku pozycjach tej samej listy, po zaznaczeniu w menu Ustawienia - Ustawienia płacowe na zakładce Przeliczanie opcji Wypłacaj umowy zlecenia lub o dzieło na kilku pozycjach tej samej listy. Dotyczy to jednak tylko umów wg stawki i umów otwartych (wg stawki z pustą stawką).

Jeśli chodzi o umowy zlecenia objęte dobrowolną składką chorobową, ich kwoty powinny wchodzić do podstawy chorobowego podczas obliczania zasiłków chorobowych. Dotyczy to jednak tylko umów zleceń ciągłych, trwających przynajmniej ponad miesiąc. W takim wypadku kwota oskładkowanej umowy wchodzi do podstawy chorobowego dla zwolnienia trwającego tylko w okresie umowy. Zatem umowy zlecenia wchodzą automatycznie do podstawy chorobowego, gdy spełnione są następujące warunki:

Umowy zlecenia zachowują się podobnie do składników wynagrodzeń, których właściwość do podstawy chorobowego została ustawiona na nominalne jeśli przyznano.

UWAGA 1. By wypłacić zasiłek chorobowy zleceniobiorcy należy zapoznać się z Zasiłki ZUS opodatkowane.

UWAGA 2. Umowy zlecenia objęte obowiązkową składką chorobową (pracownicy zatrudnieni także na umowę o pracę) wchodzą do podstawy chorobowego niezależnie od czasu ich trwania.

Umowy zlecenia możemy również zaimportować z zewnątrz, jeśli przygotujemy wcześniej plik tekstowy (TXT) lub arkusz w Excelu (XLSX) z danymi w odpowiednim formacie. Przykładowe pliki z danymi do importu znajdziemy w podkatalogu EXPORT.