Jak wystawić faktury zaliczkowe?

Lista najczęściej zadawanych pytań dotyczących korzystania z programu R2faktury, R2fakturyPRO opracowana przez pracowników serwisu Reset2.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
hadassa
 
Posty: 160
Rejestracja: wt, 04 maja 2010 10:47
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Jak wystawić faktury zaliczkowe?

Post autor: hadassa » czw, 28 października 2010 10:44

Program R2faktury w wersji Maxi lub Extra umożliwia pełną obsługą faktur zaliczkowych. Obejmuje ona:
-wystawianie zamówień
-wystawianie faktur zaliczkowych do konkretnego zamówienia, ewentualne korekty tych faktur
-wystawianie faktur końcowych
Jeśli chcemy korzystać z mechanizmu faktur zaliczkowych, należy włączyć parametr Faktury zaliczkowe w danych firmy na zakładce Ustawienia - Sprzedaż.
1. ZAMÓWIENIA.
W oknie z definicjami dokumentów (menu Ustawienia - Definicje dokumentów) musimy zdefiniować zamówienia, do których będziemy wystawiać później faktury zaliczkowe. W tym celu klikamy Insert i wybieramy z menu pozycję Zamówienie (sprzedaż). Wypełniamy odpowiednie dane (analogicznie jak przy definicjach innych dokumentów). Szczególną uwagę zwracamy jedynie na pole WZ - Włączony na zakładce Zawartość. Nie zaznaczamy tego pola, dzięki czemu do zamówienia nie będzie generowany dokument WZ. Ewentualne wydanie towarów z magazynu nastąpi dopiero na fakturze końcowej, która ponadto będzie mogła modyfikować pozycje zamówienia. Natomiast jeśli w definicji zamówienia zaznaczymy pole WZ - Włączony, to wystawienie zamówienia będzie równoznaczne z wydaniem towaru z magazynu, gdyż zostanie utworzony automatyczny WZ do tego zamówienia. Z kolei faktury zaliczkowe i końcowe do tego zamówienia będą miały wyłączone pole WZ, a ponadto faktura końcowa nie będzie mogła modyfikować pozycji z zamówienia.
Po zdefiniowaniu zamówienia możemy je już wypisać. Postępujemy przy tym analogicznie jak w przypadku wystawiania innych dokumentów sprzedaży.
W polu Stan (obok pola z numerem faktury) pokazywany będzie na bieżąco aktualny status tego zamówienia - najpierw Wystawione, później po wystawieniu faktury zaliczkowej W realizacji, a po wystawieniu faktury końcowej Zrealizowane. Jeśli chcemy anulować wystawione już zamówienie, zmieniamy jego stan na Anulowany. Dodatkowo musimy pamiętać o wystawieniu faktur korygujących do istniejących już faktur zaliczkowych do tego zamówienia.
Natomiast na zakładce Zaliczki możemy w każdej chwili sprawdzić aktualne rozliczenie tego zamówienia, tzn. wszystkie wystawione faktury zaliczkowe i kwotę pozostającą do zapłaty.
Dzięki filtrowi Zamówienia we właściwościach F4 okna Faktury możemy w każdej chwili zobaczyć wszystkie zamówienia lub zamówienia o wybranym statusie.
2. FAKTURY ZALICZKOWE.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, po otrzymaniu zaliczki musimy wystawić odpowiednią fakturę zaliczkową. W tym celu w trakcie wystawiania faktury określamy w polu Typ (obok numeru faktury) wartość Zaliczka. Ponadto wybieramy odpowiednie Zamówienie oraz podajemy kwotę otrzymanej zaliczki (Kwota zal.). Program sprawdzi jakie stawki Vat i w jakiej proporcji występują na wskazanym zamówieniu i na tej podstawie utworzy automatycznie odpowiednie pozycje faktury zaliczkowej.
Na wydruku faktury zaliczkowej poza standardową treścią wyszczególnione zostaną wszystkie pozycje powiązanego zamówienia wraz z jego aktualnym rozliczeniem.
Faktury zaliczkowe można w razie potrzeby korygować wystawiając standardową fakturę korygującą.
3. FAKTURY KOŃCOWE.
Aby sfinalizować zamówienie należy wystawić fakturę końcową - w polu Typ wybieramy Końcowa. Po wskazaniu zamówienia zostaną automatycznie wygenerowane pozycje faktury. Będą się one składać z pozycji zamówienia oraz z rozliczenia dotychczasowych faktur zaliczkowych. Jeśli faktura końcowa będzie miała zaznaczone pole WZ na zakładce WZ, to zostanie do niej wygenerowany automatyczny dokument WZ wydający towar z magazynu. Chyba że wcześniej zaznaczono pole WZ na zamówieniu. W razie potrzeby można dowolnie zmodyfikować pozycje faktury, oprócz pozycji dotyczących rozliczenia zaliczek. Fakturę końcową należy wystawić również jeśli suma dotychczasowych zaliczek była równa wartości zamówienia. W takim wypadku faktura końcowa będzie miała wartość zerową.
Fakturę końcową można wystawić również jeśli nie wystawiono żadnych faktur zaliczkowych do danego zamówienia.

Zaczerpnięte z instrukcji obsługi programu R2Faktury, rozdział Sprzedaż/Faktura zaliczkowa
ODPOWIEDZ