PIT-11

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2płatnik, R2płatnikPRO, R2płatnikSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
Kasia
Posty: 35
Rejestracja: śr, 25 marca 2015 15:45

PIT-11

Post autor: Kasia » pt, 11 grudnia 2015 10:53

Witam
Czy można jakoś ustawić w programie, żeby adresem do rozliczenia rocznego PIT pracownika był adres zamieszkania a nie zameldowania. Wielu pracowników ma inny adres zameldowania niż zamieszkania i chce być rozliczanym z adresem zamieszkania - tak jak jest to wg US.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
NA
 
Posty: 567
Rejestracja: wt, 17 sierpnia 2010 9:57
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Re: PIT-11

Post autor: NA » pt, 11 grudnia 2015 13:17

Ale na PIT-11 jest przecież brany adres zamieszkania. Jeśli jest inny, to musi być wprowadzony w adresach w drugiej zakładce (po zaznaczeniu "inny adres").
Kasia
Posty: 35
Rejestracja: śr, 25 marca 2015 15:45

PIT-11

Post autor: Kasia » pt, 11 grudnia 2015 13:49

Dziękuję za odpowiedź. To w takim razie nie mam pojęcia o co chodzi z cudzoziemcami, ponieważ przy tworzeniu dla nich PIT wyrzuca mi błąd, że "cudzoziemiec musi mieć kraj zameldowania inny niż PL". My mamy cudzoziemców, którzy mają adres zameldowania w Polsce - bez takowego nie uzyskają karty pobytu.
Co mogę zrobić w tym przypadku?
Awatar użytkownika
NA
 
Posty: 567
Rejestracja: wt, 17 sierpnia 2010 9:57
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Re: PIT-11

Post autor: NA » pt, 11 grudnia 2015 14:11

Taki komunikat będzie się pojawiał gdy krajem w adresie zameldowania będzie Polska, a nie faktyczny kraj zameldowania obcokrajowca. Wystarczy w zakładce adresu zameldowania wprowadzić adres i kraj zagraniczny, a w drugiej zakładce zamieszkania polski. Wtedy na PIT-11 pojawi się adres zamieszkania bez żadnego komunikatu.
Kasia
Posty: 35
Rejestracja: śr, 25 marca 2015 15:45

PIT-11

Post autor: Kasia » pt, 11 grudnia 2015 14:18

No ale co w przypadku, kiedy jego adresem zameldowania jest adres polski? Mamy obcokrajowców z kartą stałego pobytu i oni nie mają zameldowania poza granicami Polski. Mają taki sam adres zameldowania i zamieszkania w Polsce. Obywatelstwa polskiego nie mają. Innego adresu niż ten w Polsce też nie mają.
Kasia
Posty: 35
Rejestracja: śr, 25 marca 2015 15:45

PIT-11

Post autor: Kasia » pt, 11 grudnia 2015 14:49

A i jeszcze dodatkowo na PIT-11 u cudzoziemców pojawia się zaznaczenie przy "ograniczony obowiązek podatkowy (nierezydent)" mimo, że w zakładce PIT ma zaznaczone że jest rezydentem.
Awatar użytkownika
NA
 
Posty: 567
Rejestracja: wt, 17 sierpnia 2010 9:57
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Re: PIT-11

Post autor: NA » pt, 11 grudnia 2015 15:02

Jeśli taka osoba ma zameldowanie w Polsce, to prawdopodobnie ma też PESEL i wówczas raczej nie należy w danych personalnych zaznaczać, że to obcokrajowiec. Będzie wówczas generowany dla niego PIT-11 bez tego komunikatu o konieczności zameldowania w innym kraju niż Polska. Będzie również na PIT-11 adres zamieszkania.
Kasia
Posty: 35
Rejestracja: śr, 25 marca 2015 15:45

PIT-11

Post autor: Kasia » pt, 11 grudnia 2015 15:10

Te osoby nie mają obywatelstwa polskiego i posiadają najczęściej kartę pobytu, którą można wybrać tylko przy cudzoziemcu. Zaznaczenie, że jest to cudzoziemiec jest mi potrzebne przy sporządzaniu różnych raportów m.in. właśnie ważności ich kart pobytu.
Awatar użytkownika
NA
 
Posty: 567
Rejestracja: wt, 17 sierpnia 2010 9:57
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Re: PIT-11

Post autor: NA » pn, 14 grudnia 2015 9:58

Zgodnie z tym, co jest w opisie PIT-11, dla nierezydentów należy podać adres zamieszkania zagraniczny i kod kraju wydania dokumentu również zagranicznego. Dla rezydentów natomiast (idąc tym tokiem rozumowania) należy podać raczej adres zamieszkania polski, a także kod kraju wydania dokumentu już nie zagraniczny. Jeśli obcokrajowiec ma nadany numer PESEL, to proszę go wprowadzić. Pole "cudzoziemiec" należy wówczas ustawić na "nie" i na PIT-11 będzie zaznaczone pole "rezydent" (jeśli zaznaczono również w ikonce PIT).
Kasia
Posty: 35
Rejestracja: śr, 25 marca 2015 15:45

PIT-11

Post autor: Kasia » pn, 14 grudnia 2015 10:18

To w takim razie gdzie indziej mogę zaznaczyć, że pracownik (cudzoziemiec z adresem zameldowania polskim i z PESEL) ma kartę pobytu (czasowego bądź stałego)? Ta informacja jest mi potrzebna, ponieważ zatrudniamy sporo obcokrajowców i musimy kontrolować ich dokumenty. Jak napisałam powyżej miałam wpisany adres polski i na zakładce PIT zaznaczone, że jest rezydentem, a i tak PIT tworzył nierezydenta.
Awatar użytkownika
NA
 
Posty: 567
Rejestracja: wt, 17 sierpnia 2010 9:57
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Re: PIT-11

Post autor: NA » pn, 14 grudnia 2015 10:35

Na PIT-11 zaznaczało nierezydenta, ponieważ było również zaznaczone, że to cudzoziemiec, a dla potrzeb R2Płatnika nie należy tego zaznaczać jeśli ma już PESEL i jest rezydentem. Po wybraniu w polu "cudzoziemiec" "nie", niektóre pola robią się nieaktywne, ale jeśli wcześniej było tam coś wpisane, to nadal można zrobić np. zestawienie według klucza i wyciągnąć potrzebne do kontroli ważności dokumentów informacje. Jeśli jest Pani potrzebna do kontroli informacja o tym czy ktoś ma kartę pobytu czy nie, to raczej należałoby utworzyć jakieś dodatkowe, własne pole (wersja PRO umożliwia). Bez tej informacji z pola "cudzoziemiec" nadal przecież można robić raporty z pozostałych pól (np. daty ważności paszportu). Daty ważności karty pobytu przecież i tak tam nie ma.
ODPOWIEDZ