Odpisy amortyzacyjne.

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
Wacky07
Posty: 45
Rejestracja: pn, 08 grudnia 2008 15:39

Odpisy amortyzacyjne.

Post autor: Wacky07 » wt, 14 czerwca 2011 12:03

Witam,

dlaczego odpisy amortyzacyjne są tworzone w formie dokumentu wewnętrznego, skoro rozporządzenie sprawie PKPiR w § 14 ust. 2 wymienia czego mogą dotyczyć dowody wewnętrzne WYŁĄCZNIE. Nie wymienia się tam dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

Sugerowałbym wprowadzenie dokumentu pt. "dowód księgowy".
Awatar użytkownika
hadassa
 
Posty: 160
Rejestracja: wt, 04 maja 2010 10:47
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: hadassa » wt, 14 czerwca 2011 12:47

zapoznamy się ze zmianami i poszukamy rozwiązania ;)
Wacky07
Posty: 45
Rejestracja: pn, 08 grudnia 2008 15:39

To nie są zmiany.

Post autor: Wacky07 » wt, 14 czerwca 2011 12:59

To nie są żadne zmiany. To rozporządzenie od początku nie zawierało takiej możliwości.
Awatar użytkownika
hadassa
 
Posty: 160
Rejestracja: wt, 04 maja 2010 10:47
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: hadassa » wt, 14 czerwca 2011 13:59

Po rozmowie z KIP uzyskałam informację, że nie ma obowiązku zmiany DW by zaksięgować amortyzację.
Owszem w rozporządzeniu w sprawie KPiR w § 14 ust. 2 są wymieniono czego wyłącznie może dotyczyć DW, jednak ta sama ustawa oraz inne nie definiują czym księgować samą amortyzację, więc można za pomocą DW. Taką informację uzyskałam w KIP.
Jeżeli nie chcesz korzystać z DW to przy tworzeniu odpisu amortyzacyjnego, po prostu zaznaczyć że bez DW, i stworzyć ręcznie odpowiedni dokument.
Wacky07
Posty: 45
Rejestracja: pn, 08 grudnia 2008 15:39

Dziękuję za odpowiedź.

Post autor: Wacky07 » śr, 15 czerwca 2011 12:22

Ciekawe czy analogicznie należy postąpić np. z naliczeniem składek na FP i FGŚP?
Wacky07
Posty: 45
Rejestracja: pn, 08 grudnia 2008 15:39

Rozmawiałem z doradcą podatkowym.

Post autor: Wacky07 » śr, 15 czerwca 2011 12:36

Na ten temat rozmawiałem z doradcą podatkowym, który oczywiście się nie zgodził z taką iterpretacją KIP, bo jak rozumieć słowo"WYŁĄCZNIE", tj. tylko to co jest enumeratywnie wymienione w przepisie, a odpisów amortyzacyjnych nie ma tam wymienionych.
Awatar użytkownika
hadassa
 
Posty: 160
Rejestracja: wt, 04 maja 2010 10:47
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: hadassa » śr, 15 czerwca 2011 12:47

na ten temat są różne zdania, natomiast piszę co powiedziała mi pani w KIP.

zawsze jest sposób obejścia ;) tak jak mówiłam, przy tworzeniu odpisów nie zaznaczamy twórz dowód wewnętrzny i po problemie ;)
elephanto
Posty: 38
Rejestracja: śr, 26 stycznia 2011 23:41

Post autor: elephanto » sob, 18 czerwca 2011 21:38

Zgadzam sie, ze katalog tego, co mozna ksiegowac DW jest zamkniety, z tym, ze wiekszosc ludzi i tak ksieguje amortyzacje przy pomocy tego dokumentu i jest ich tyle, ze USy sie nie czepiaja.
Swoja droga, mam przed soba wydrukiz z Symfonii i tam amortyzacja jest ksiegowana przy pomocy "Dokumentu ksiegowania", ktory rozni sie od "Dokumentu wewnetrznego" w tym programie jedynie nazwa. Wszystko poza tym jest identyczne (osobna linia numeracyjna jest oczywicie). Wiec ewentualne dodanie takiego dokumentu (poprzez stworzenie nowej makiety) byloby trywialne.
W kazdym razie, mozna wydrukowac DW, skreslic nazwe i numer, nazwac to Dokumentem ksiegowym, napisac kolejny numer (przy skresleniach wpisac date i dac parafke) i powinno byc teraz wszystko w zgodzie z przepisami.
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 735
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: sławek » wt, 21 czerwca 2011 13:09

... albo na przeglądzie wydruku dowodu wewnętrznego wybrać opcję "edycja", odnaleźć nagłówek "Dowód wewnętrzny" i zamienić na "Dowód księgowy" (to samo z numeracją)
opcja ładniejsza bo brak skreśleń i parafek :wink:
Wacky07
Posty: 45
Rejestracja: pn, 08 grudnia 2008 15:39

Uważam, że powinno być tak jak w symfonii.

Post autor: Wacky07 » wt, 21 czerwca 2011 13:48

Wcale nie byłoby to trywialne, a jedynie zgodne z prawem. Co z tego, że Urzędy przyzwyczaiły się do tego, że ludzie nie stosują się przepisów (dalej jest to nie zgodne z przespisami rozporządzenia).
Uważam, że powinno być tak zrobione jak z dowodami wewnętrznymi w R2 księga, tyle że byłaby możliwość księgowania za pomocą DK bez potrzeby pilnowania numeracji i zmian nagłówka.
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 735
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: sławek » wt, 21 czerwca 2011 14:04

Program póki co pilnuje i pozwala na wystawianie tylko i wyłącznie Dowodów Wewnętrznych (plus w oparciu o praktykę pozwala na - co warte podkreślenia - opcjonalne wystawianie DW również i do odpisów amortyzacyjnych)
pozostałe dokumenty księgowe niestety należy uzupełniać we własnym zakresie (czyt. poza programem)
Pirt
Posty: 1
Rejestracja: śr, 04 stycznia 2017 12:50

Post autor: Pirt » śr, 04 stycznia 2017 12:56

Witam!

Podstawą zapisu w PKPiR są dowody księgowe. To jest zasada.
Wyjątkiem od niej jest zapis w PKPiR na podstawie dowodu wewnętrznego w ściśle określonych przypadkach.
Innych wyjątków nie ma.
Skoro tak, to do odpisów amortyzacyjnych stosuje się zasadę, że zapisu dokonuje się na podstawie dowodu wewnętrznego.
Taką też informację uzyskałem z KIP.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ