Jednostki powiązane

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
Andy
Posty: 28
Rejestracja: śr, 21 stycznia 2015 12:13

Jednostki powiązane

Post autor: Andy » śr, 21 stycznia 2015 12:46

Dzień dobry,
Proszę o pomoc w zakresie funkcjonowania w programie R2FK jednostek powiązanych. Staram się zgłębić ideę zawartą w programie, ale pomimo zapoznania się z instrukcją obsługi, w której temat ten jest ubogo potraktowany, nie mogę tej idei rozpoznać.
Bezsporne jest, że zarówno w bilansie jak i w rachunku wyników lub informacji dodatkowej niezbędne jest rozróżnianie kontrahentów w zakresie ewentualnego powiązania z firmą.
Na obecną moją wiedzę, wygląda to tak, że każde konto analityczne należy indywidualnie podpiąć pod pozycję bilansu i RW. Jest to dosyć uciążliwe, gdyż wydawałoby się, że proces ten mógłby być bardziej zautomatyzowany - np. pozycje bilansu w zakresie osób powiązanych i pozostałych są symetryczne.
Z mojego doświadczenia wynika, że powiązanie kontrahenta z firmą w trakcie roku obrachunkowego może ulec zmianie.
Czy jedynym sposobem w programie jest ustalenie osobnego poziomu analityki konta?

Zauważyłem, że domyślny plan kont generowany przez program podpowiada np. dla kont 201, 202 pozycje w bilansie zarówno dla aktywów jak i pasywów dotyczącą jednostek powiązanych.

Proszę o więcej informacji dotyczących "działania" jednostek powiązanych.

Proszę również o informację, czy w wersji MAXI programu R2FK jest możliwość przygotowania zgodnie z ustawą o rachunkowości bilansu i rachunku wyników w wersji uproszczonej? Czy należy przygotować sobie taki raport indywidualnie?

Dziękuję i pozdrawiam
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 735
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: sławek » śr, 21 stycznia 2015 14:17

trafnie zdiagnozowano zagadnienie

na tę chwilę osobne analityki dla jednostek powiązanych to jedyny sposób, aby informacje te trafiły na rzis lub bilans

na tę chwilę również i bilans i rachunek wyników w formie uproszczonej przygotowujemy zewnętrznie, poza programem

aczkolwiek, funkcjonalności zapewne pojawią się w programie w bliższej lub dalszej przyszłości
Andy
Posty: 28
Rejestracja: śr, 21 stycznia 2015 12:13

Post autor: Andy » śr, 21 stycznia 2015 15:19

Panie Sławku,
Trochę mnie Pan rozczarował swoją odpowiedzią...

Proszę w takim razie o SZERSZĄ informację: do czego służy i w jaki sposób "reaguje" - tzn. co powoduje, odhaczenie opcji "Jednostki powiązane" znajdującej się przy definiowaniu konta w zakładce rachunek zysków i strat (na dole)?

Czy funkcjonalności dot. jednostek powiązanych mają szansę pojawić się w tym roku?

Z wersji uproszczonych bilansu i RW mogą korzystać przede wszystkim małe podmioty, dla których Państwo dedykujecie R2FK MAXI. Może warto uzupełnić program o możliwość takiego wyboru - wg mnie sprawa nie jest zbyt skomplikowana. Można ewentualnie rozważyć możliwość uzupełnienia wersji MAXI programu o generowane własnych raportów na podstawie kont, a nie wyłącznie zmiany dwóch załączonych, tj. bilansu i RW?
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 735
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: sławek » czw, 22 stycznia 2015 8:59

Już się poprawiam

Lakoniczna odpowiedź co do parametru "jednostki powiązane" była związana z mało efektownym znaczeniem tego zaznaczenia - parametr ten wpływa na rzis - saldo konta z tym oznaczeniem, przypisanego do rzis pojawia się na wydruku rachunku wyników również w pozycji "w tym od jednostek powiązanych"
Powiązanie następuje poprzez konto i nie ma możliwości określenia zakresu dat, jakich dotyczy. Tym samym - aby zmienić w trakcie roku ten parametr - potrzebujemy osobnej analityki

Prawdopodobnie szybciej w programie pojawi się rozwiązanie dotyczące druków uproszczonego bilansu/RW. Sprawę badamy i jeśli okaże się również i z naszego punktu widzenia łatwa do opracowania, aktualizacja w tym zakresie powinna znaleźć się w programie w pierwszym kwartale tego roku.
Andy
Posty: 28
Rejestracja: śr, 21 stycznia 2015 12:13

Post autor: Andy » czw, 22 stycznia 2015 11:29

Patrzę na to zagadnienie (jednostki powiązane) z perspektywy biura rachunkowego. Uproszczenie elementu zarządzania jednostkami powiązanymi jest ważne, gdyż bardzo często występują klienci, dla których prowadzi się po klika spółek wzajemnie powiązanych.
Wydaję mi się jednak, że zdecydowanie łatwiej byłoby wprowadzać ten element na poziomie definicji kontrahenta, niż tworzyć odrębne poziomy analityki do kont oraz dodatkowo definiować - w celu zautomatyzowania procesów, w zasadzie podobne zdarzenia gospodarcze i kolejne schematy księgowań... Należy jeszcze pamiętać, dla którego kontrahenta należałoby zastosować taki schemat :)

W temacie "uproszczonych" sprawozdań, a wg ustawy o rachunkowości skróconych sprawozdań finansowych, należałoby zauważyć, że po ubiegłorocznych zmianach (W dniu 5 września 2014 r. weszła w życie ustawa z dnia 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2014 r., poz. 1100) zawierająca również załącznik nr 4.) powstały takie twory jak "mikroprzedsiębiorstwa". Podejrzewam, że w każdym biurze rachunkowym prowadzącym pełną księgowość, takie mikroprzedsiębiorstwa znajdziemy i to w większej ilości.
Zgodnie z tą ustawą jednostki mikro mogą skorzystać z uproszczeń w sprawozdawczości już za 2014 r.!!!
Pewnie Państwo o tym wiecie. Natomiast, z perspektywy biura rachunkowego, kwestia możliwości wyboru sprawozdań dla poszczególnych spółek bardzo ułatwiłaby pracę.

Powyższe dwa zagadnienia bardzo polecam Państwa uwadze.

Serdecznie Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ