koszt reklamy

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
Ania

koszt reklamy

Post autor: Ania » pn, 06 czerwca 2005 10:01

Proszę o pomoc w zaksięgowaniu faktury vat dotyczacej reklamy. Od reklamy nie odlicza się vatu, wiec księguję kwota ogółem np.1037 zł-kol. 12-netto 850 zł - vat 187 zł-brutto 1037 - cel bo- termin 7 dni. W pozycji "płatność" podstawia mi się kwota netto 850 zł, a powinna być kwota do zapłaty brutto.Po akceptacji enterem wyskakuje mi uwaga - suma brutto wpisanych pozycji (850,00) nie zgadza się z zadaną kwotą ogółem ( 1037,00) i wtedy w pozycji kwota ogółem wpisuję kwotę netto i akceptacja bez błędu. Dlaczego tak się dzieje ?
alex

Post autor: alex » pn, 06 czerwca 2005 13:56

należy dodatkowo kwotę VATu (która nie podlega odliczeniu) wpisać w koszty, czyli w drugiej pozycji wpisać wysokość VATu w kwocie netto i określić stawkę VAT jako 'NP'
Ania

koszt reklamy

Post autor: Ania » śr, 08 czerwca 2005 11:12

jak wpiszę w koszty vat np. to w księdze przychodów wykazana jest w poz 12 kwota brutto 1037,00, vat nie jest kosztem :?:
alex

Post autor: alex » śr, 08 czerwca 2005 12:11

zakup podl.reklanie limitowanej wpisujemy w 2 wpisach:
1. na podst.otrzymanej faktury wprowadzamy w księdze
rodzaj dokumentu Z-ZAKUP i w kol.12 wpisujemy kwotę netto, vat i brutto z celem SO (odliczamy vat)
2. wypisujemy fakturę wewnetrzną i wprowadzamy ją do księgi jako
F-FAKTURA WEWN. tworząc dwie pozycje:
a) S-tylko rej.vat, wpisujemy netto,VAT i brutto (naliczamy vat) oraz
b) 14-pozost.wyd., stawkę VAT wybieramy NP i w kwocie netto wpisujemy vat z f-ry wewn. (wprowadzamy vat w koszty przy reklamie lim., w innych przyp.niekoniecznie)
Ania

koszt reklamy

Post autor: Ania » pt, 10 czerwca 2005 8:56

Należy podkreślić, że podatek vat od reklamy limitowanej nie jest kosztem.Zrobiłam tak jak mi Pan napisał i wyszło że vat jest kosztem w podatkowej książce przychodów i rozch. w kol. 14. Nie mogę tak zaksięgować tej faktury. Proszę o inne rozwiazanie. Z poważaniem Ania
Gość

Post autor: Gość » pt, 10 czerwca 2005 9:18

Sprawę rozliczania usług nabywanych w celach reprezentacji i reklamy wyjaśnia doradca podatkowy Mirosław Siwiński, stały współpracownik Instytutu Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy
• Jesteśmy firmą produkcyjno-handlową rozliczającą się na zasadach ogólnych. Problem, który staramy się rozwiązać, dotyczy usług nabywanych w celach reprezentacji i reklamy. Podatek naliczony VAT z tytułu takiej usługi nie podlega odliczeniu. Czy automatycznie stanowi on koszt uzyskania przychodu? – pytają przedstawiciele przedsiębiorstwa z Olsztyna
– Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług – art. 25 ust. 1 pkt 3b ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. W takim przypadku – gdy zgodnie z przepisami tej ustawy podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony – ten ostatni stanowi koszt uzyskania przychodu. W tej sytuacji wartość nabytej usługi wraz z naliczonym podatkiem od towarów i usług pomniejszy u podatnika przychód, jako koszt jego uzyskania.

Jeżeli usługa zakupiona była na cele reprezentacji i reklamy, nie odliczony podatek od towarów i usług zwiększy koszty reprezentacji.

(T.T.)
Artykuł opublikowany w: Gazeta Prawna 12/2004
Ania

koszt reklamy

Post autor: Ania » pt, 10 czerwca 2005 10:48

Dziękuje za wyczerpującą odpowiedź. Z poważaniem Ania
ODPOWIEDZ