Jak zaksięgować paliwo?

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
aagagata
Posty: 1
Rejestracja: pn, 18 października 2010 18:50

Jak zaksięgować paliwo?

Post autor: aagagata » pn, 18 października 2010 19:00

Witam
Proszę wybaczyć pytanie ale jestem początkującym użytkownikiem tego programu.
Jako osoba prywatna posiadam samochód osobowy. Oświadczeniem wprowadziłam go jako środek trwały do prowadzonej działalności. Moje pytanie dotyczy księgowania faktur za paliwo. Wiadomo, że nie odliczam VATu ale jak to zrobić "technicznie" - aby zakup nie widniał w rejestrze VAT a w KPiR był w kwocie brutto?
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 735
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: sławek » wt, 19 października 2010 8:48

Zakup paliwa do samochodu osobowego

W przypadku samochodu firmowego fakturę zakupu paliwa wprowadzamy bezpośrednio do księgi, gdzie wpis rodzaju Z - zakup powinien mieć dwie pozycje:
1. księgujemy całość brutto w kolumnie 13 - pozostałe wydatki z odpowiednią stawką VAT, jako cel zaznaczamy bp (obecnie ten cel nie różni się niczym od bo - bez odliczenia).
2. księgujemy nieodliczony VAT w koszty, czyli również w kolumnę 13, stawkę VAT wybieramy np (nie podlega, czyli nie będzie w rejestrze), w kwocie netto wpisujemy wartość VAT.
UWAGA: Druga pozycja zostanie utworzona automatycznie, jeśli w pierwszej pozycji użyliśmy celu bp.


... że zacytuję instrukcję obsługi, temat: przykładowe księgowanie zdarzeń ;)
ODPOWIEDZ