JPK - Jednolity Plik Kontrolny - rejestry VAT

Lista najczęściej zadawanych pytań dotyczących korzystania z programu R2faktury, R2fakturyPRO opracowana przez pracowników serwisu Reset2.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 735
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

JPK - Jednolity Plik Kontrolny - rejestry VAT

Post autor: sławek » śr, 17 sierpnia 2016 8:47

Okres lipiec 2016 to pierwszy miesiąc za który niektórzy Podatnicy zobowiązani będą złożyć do Urzędów Skarbowych swoje rejestry sprzedaży oraz rejestry zakupów VAT w formie elektronicznej w postaci JPK - Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Poniżej prezentujemy krótki poradnik - jak radzić sobie z JPK - Jednolitym Plikiem Kontrolnym - rejestry VAT:


Czy mnie to dotyczy?
Niestety, tak. Każdy Podatnik prędzej czy później będzie musiał przekazywać rejestry VAT do Urzędu Skarbowego.

Czy dotyczy mnie to już teraz?
Najprawdopodobniej nie.
Za okres lipcowy zobowiązane do wysyłki rejestrów VAT w formie JPK są duże przedsiębiorstwa.

Czy jestem dużym przedsiębiorstwem?
Wielkość firmy definiują przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. W skrócie - dla JPK znaczenie mają dwa parametry - zatrudnienie (powyżej 250 osób) lub obrót (powyżej 50 mln EUR). Przekroczenie jednego z parametrów oznaczać może przejście do grupy dużych przedsiębiorstw i tym samym obowiązek składania JPK od lipca 2016.

Kiedy w takim razie czeka mnie JPK?
Pomocna może okazać się poniższa tabelka

Obrazek


Dlaczego w powyższej tabelce są dwa terminy?
Pierwszy termin - Rejestry VAT dotyczy obowiązku wysyłki do Urzędów Skarbowych comiesięcznych rejestrów.
Drugi termin - JPK - kontrola US - dotyczy przedstawiania na żądanie Urzędu (w trakcie kontroli skarbowej) innej dokumentacji (Faktury, Księgi, Banki, Magazyn).
My skupimy się na razie na obowiązku związanym z rejestrami VAT.

Czy JPK są dobrowolne?
Od lipca 2016 dla dużych przedsiębiorstw zaistnieje obowiązek składania JPK - rejestry VAT.
Oznacza to, że za okres lipcowy Podatnik - bez wezwania - zmuszony będzie wysłać JPK - rejestry VAT do właściwego Urzędu Skarbowego.

Czy mogę wysłać JPK - rejestry VAT z programu R2faktury?
W pewnym stopniu tak. Program R2faktury to co prawda system sprzedażowo - magazynowy a nie program stricte księgowy, ale w pewnym stopniu (w zakresie na jaki pozwalamy przy wystawianiu różnych rodzajów faktur lub ewidencjonowaniu zakupów) jesteśmy w stanie przygotować rejestry vatowskie zakupu oraz sprzedaży, a tym samym wygenerować JPK - rejestry VAT.
Pełne rozliczenie każdej transakcji wchodzącej na deklaracje VAT możliwe jest w programach księgowych R2fk oraz R2księga.

Czy mogę wysłać JPK - rejestry VAT z mojego programu?
Wysyłka JPK - rejestry VAT możliwa jest z wersji 10 programu R2fakturyPRO. Użytkowników, którzy zobowiązani są w terminie 25 sierpnia wysłać elektronicznie JPK - rejestry VAT zapraszamy do kontaktu telefonicznego z działem serwisu (tel: 71 38 28 702) celem udostępnienia najnowszej wersji 10 programu R2fakturyPRO.

Co zawiera JPK - rejestry VAT?
JPK - rejestry VAT to - ni mniej, ni więcej - ustrukturyzowane rejestry sprzedaży oraz zakupów VAT, stanowiące odzwierciedlenie deklaracji VAT składanej do Urzędów Skarbowych.

Czy JPK mogę wysłać przy użyciu danych autoryzujących - tak jak deklarację VAT?
Nie. W odróżnieniu od niektórych deklaracji nawet osoba fizyczna prowadząca działalność JPK - rejestry VAT podpisuje tylko i wyłącznie podpisem kwalifikowanym.

Składam deklarację VAT-7D / VAT-7K (kwartalną). JPK - rejestry VAT też będą kwartalne?
Niestety nie. Obowiązek składania JPK - rejestry VAT dotyczy wysyłki comiesięcznej mimo składania deklaracji kwartalnych.

Do kiedy należy wysłać JPK - rejestry VAT?
Pierwsze JPK - rejestry VAT należy złożyć w terminie składania deklaracji VAT - do 25 sierpnia 2016.

Czy można wcześniej podejrzeć jak generują się JPK - rejestry VAT?
Tak, pod warunkiem że posiadamy wersję PRO programu R2faktury. Na generowanie JPK - rejestrów VAT pozwalamy na razie w najwyższej wersji licencyjnej naszego programu.

Czy to znaczy że od stycznia trzeba przejść na wersję PRO?
Nie. Funkcjonalność będzie udostępniana sukcesywnie wszystkim Użytkownikom, zgodnie z harmonogramem obowiązku składania JPK - rejestry VAT. W styczniu taka możliwość zostanie udostępniona również posiadaczom innych licencji.


Mamy nadzieję, że powyższy poradnik pozwoli odnaleźć się naszym Użytkownikom w temacie JPK - Jednolitym Pliku Kontrolnym.

W przypadku wątpliwości i pytań zachęcamy do dyskusji na łamach naszego forum (np. w temacie JPK - Jednolity Plik Kontrolny - rejestry VAT ). Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Państwa pytania - zarówno na forum jak i za pośrednictwem infolinii serwisowej - tel. 71 38 28 702.
ODPOWIEDZ