"ASORTYMENTY" czy TOWARY

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programu R2faktury, R2fakturyPRO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programem.
niezgoda
Posty: 2
Rejestracja: sob, 24 grudnia 2016 0:30

"ASORTYMENTY" czy TOWARY

Post autor: niezgoda » ndz, 12 listopada 2017 16:57

Szanowni forumowicze.
Czy tylko mnie razi używany tu wyraz "ASORTYMENTY"?
Przecież to oczywisty błąd językowy. Aż bije po oczach.
Nie prościej napisać w programie TOWARY?
Dla niewtajemniczonych - nie ma słowa ASORTYMENTY. Nie istnieje.
Jest słowo ASORTYMENT, ale nie jest tożsame z TOWAREM.
Uczę się tego programu, bo chcę go kupić. Jednak ciężko jest zaakceptować tak oczywisty błąd.
A może miłośników czystości języka polskiego jest więcej?
Jeśli tak, to mocno wierzę w to, że dotrzemy do twórców programu z apelem o zmianę słowa ASORTYMENT na TOWAR.
Przecież nie można żyć w błędzie.
Pozdrawiam
Niezgoda
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 735
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: sławek » pn, 13 listopada 2017 8:24

Słownik Języka Polskiego mówi co innego,

szczegóły tutaj, aczkolwiek dziękujemy za zainteresowanie.

Natomiast odnosząc się do meritum: biblioteki zawierającej towary, usługi oraz materiały nie planujemy przemianować na towary.

Pozdrawiam
niezgoda
Posty: 2
Rejestracja: sob, 24 grudnia 2016 0:30

Post autor: niezgoda » pn, 13 listopada 2017 10:54

Z całym szacunkiem, ale nie dam się tak łatwo zbyć.
Podany link określa, że ASORTYMENT to "zestaw dóbr oferowanych na sprzedaż przez sklep".

Przecież nie tak rozumiecie to słowo! Piszecie wyraźnie w POMOCY do programu o "liście asortymentów", "wprowadzaniu asortymentów na fakturę", "małej lub dużej liczbie asortymentów".

Tymczasem ASORTYMENT nie ma liczby mnogiej, co potwierdza https://pl.wiktionary.org/wiki/asortyment
Tam podano odmianę słowa ASORTYMENT i informację, że nie ma liczby mnogiej (skrót blm, co oznacza "bez liczby mnogiej").

Nie może być mowy o małej czy dużej liczbie asortymentów, bo asortyment to określenie wyboru towarów. Powstaje masło maślane.

Pisze Pan, że: "biblioteki zawierającej towary, usługi oraz materiały nie planujemy przemianować na towary".
Ależ proszę Pana, nigdzie nie napisałem, żeby bibliotekę nazywać TOWARY.
Jeśli na ikonie pozostanie nazwa ASORTYMENT, to jest to jak najbardziej poprawne. Ale po kliknięciu w tą ikonę wchodzimy do biblioteki ... no właśnie czego? Nie ASORTYMENTÓW, bo to niepoprawne.

Żeby nie było, że się czepiam. Uważam Wasze programy (również do księgowości) za interesujące i zamierzam je kupić i z nich korzystać.

Ale wolałbym, aby opisy i nazwy nie zawierały tak żenującego błędu.
Przecież jesteście profesjonalistami.

Jeśli będę miał więcej czasu, to postaram się znaleźć wykład prof. Jana Miodka, w którym wyraźnie mówi, że błędem jest zastępowanie słowa TOWARY słowem "ASORTYMENTY".

I jeszcze jedno.
Gdzie podziała się ankieta skierowana do forumowiczów?

Pozdrawiam
Niezgoda
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 735
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: sławek » pn, 13 listopada 2017 11:09

Przypominam meritum:

biblioteki zawierającej towary, usługi oraz materiały nie planujemy przemianować na towary.
Jadwiga
Posty: 5
Rejestracja: wt, 31 stycznia 2017 1:38

Post autor: Jadwiga » czw, 16 listopada 2017 9:33

..A mi się podoba określenie "asortymenty", nie widzę lepszego na krótkie nazwanie tej biblioteki, nawet jeśli słownik każe używać go tylko w liczbie pojedynczej ;) Potraktowałabym to lekko i jako przyczynek do rozwoju języka polskiego w zakresie komunikacji użytkowników z programami komputerowymi..
Johny
Posty: 52
Rejestracja: pt, 21 lipca 2017 18:39

Post autor: Johny » czw, 16 listopada 2017 11:57

Byłem w dwóch sklepach i porównałem zestawy dóbr oferowanych na sprzedaż przez te sklepy. I jak mam powiedzieć krótko: zapoznałem się z zestawami dóbr oferowanymi na sprzedaż przez dwa sklepy i porównałem te "asortyment" czy "asortymenty"?
ODPOWIEDZ