rozliczenie roczne cudzoziemca PIT11 i IFT1R

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2płatnik, R2płatnikPRO, R2płatnikSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
asli
Posty: 10
Rejestracja: czw, 13 lipca 2017 8:34

rozliczenie roczne cudzoziemca PIT11 i IFT1R

Post autor: asli » wt, 21 listopada 2017 8:47

Witam,
proszę o pomoc. Mamy zatrudnionego na podstawie umowy zlecenie pracownika z Ukrainy. Nie jest on rezydentem więc jest rozliczany ryczałtem 20%podatku. W ciągu roku Pan przekroczył 183 dni pracy w Polsce więc powinien od 184 dnia być rozliczany podatkiem 18% na ogólnych zasadach. Proszę powiedzieć gdzie i co kliknąć, żeby na koniec roku Pan dostał i PIT-11 od 184 dnia i IFT-1R do 183 dnia. Czyli np. 183 dni minęło 01/09 więc za wszystko co dostał do 31/08 powinien być IFT-1R, a za dochody od 01/09 PIT-11. Natomiast tutaj wszystko wchodzi mi albo w IFT albo w PIT-11 bez rozgraniczenia na podatek. Zmieniałam ustawienie w zakładce Urząd Skarbowy. Miałam zaznaczone i IFT i PIT i osobno także kliknęłam już chyba wszystko co było ;)
magda_
Posty: 283
Rejestracja: pt, 05 kwietnia 2013 14:58

Post autor: magda_ » pt, 24 listopada 2017 9:29

Pamiętaj że musi ci dostarczyć certyfikat z US w Polsce CFR-1, że jest rezydentem. Bez tego nie możesz go rozliczać na normalnych zasadach.
asli
Posty: 10
Rejestracja: czw, 13 lipca 2017 8:34

Post autor: asli » pt, 24 listopada 2017 10:16

Podaję stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy:

"W świetle przedstawionych regulacji należy wskazać, że jeżeli podatnik nie przedstawia certyfikatu rezydencji, to w okresie gdy pobyt podatnika nie przekroczył 183 dni w roku podatkowym, płatnik obowiązany jest do pobrania od wypłacanego wynagrodzenia 20% zryczałtowany podatek, o którym mowa w art. 29 ust. 1 ustawy i sporządzenia informacji IFT-1/IFT-1R oraz deklaracji PIT-8AR. Natomiast w sytuacji takiego podatnika, gdy jego pobyt przekroczył 183 dni w roku podatkowym, należy stwierdzić, że jest on osobą, o której mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, został bowiem spełniony warunek wynikający z art. 3 ust. 1a pkt 2 ustawy. Płatnik obowiązany jest wówczas do poboru zaliczek na podatek dochodowy na zasadach ogólnych (art. 41 ust. 1 ustawy) i sporządzenia za ten okres informacji PIT-11 oraz deklaracji PIT-4R.

Biorąc zatem pod uwagę okoliczności wskazane we wniosku zaaprobować należy stanowisko Spółki, że wynagrodzenie wypłacane obywatelom Ukrainy, którzy nie udokumentują swojej rezydencji certyfikatem rezydencji jest opodatkowane 20% zryczałtowanym podatkiem dochodowym – zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – jedynie do 183 dnia w roku podatkowym. Po przekroczeniu 183 dni pobytu w Polsce w roku podatkowym, Spółka zobowiązana jest pobrać podatek na zasadach ogólnych, traktując ww. osobę od tego momentu (od momentu przekroczenia 183 dni) jako osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Reasumując w sytuacji przedstawionej we wniosku, po zakończeniu roku podatkowego Spółka (płatnik) powinna wystawić dwie informacje - IFT-1R za okres pobytu podatnika do 183 dni oraz PIT-11 za okres od momentu, gdy powstał obowiązek poboru zaliczki wg art. 41 ustawy, jak również sporządzić dwie deklaracje PIT-8AR i PIT-4R. (...)”

Jasno z niego wynika, że po przekroczeniu 183 liczymy zaliczkę na podatek na ogólnych zasadach (18%) - bez względu na to czy cudzoziemiec ma certyfikat rezydecnji; a na koniec roku wystawiamy i PIT-11 i IFT-1R. Takie samo stanowisko potwierdzają Panie na Krajowej Informacji Podatkowej. Niestety program nie jest do tego przystosowany co mnie przeraża...
Awatar użytkownika
Monika
 
Posty: 477
Rejestracja: pt, 16 listopada 2007 8:24
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: Monika » pn, 27 listopada 2017 10:30

Program jest przystosowany zgodnie z przepisami, które mówią, że po przekroczeniu okresu 183 dni w roku podatkowym, przychody otrzymywane przez osobę fizyczną podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych od początku okresu przebywania na terytorium Polski w danym roku podatkowym. Wówczas po przekroczeniu 183 dnia wystarczy zaznaczyć Rezydent w ikonce PIT.
Natomiast w przypadku przedstawionego przez Panią stanowiska dyrektora Izby Skarbowej należy taką osobę rozliczać do 182 dnia jako Cudzoziemca a po 182 dniu wprowadzić go ponownie do okna Pracownicy i rozliczać go jako Rezydenta.
qba82222
Posty: 1
Rejestracja: wt, 26 grudnia 2017 9:20
Kontakt:

Post autor: qba82222 » wt, 26 grudnia 2017 9:22

Mam podobną sytuację, straszny kogiel mogiel.
ODPOWIEDZ