Faktura - rozrachunki 2 podmioty

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
maksimus
Posty: 159
Rejestracja: śr, 13 lipca 2011 23:32
Lokalizacja: Chełm

Faktura - rozrachunki 2 podmioty

Post autor: maksimus » pt, 23 lutego 2018 10:12

Jak na kpir rozwiązać sprawę rozrachunków w poniższej sytuacji?
Przedstawia ona fakturę za nabywane towary i usługi za pomocą karty paliwowej.

http://ifotos.pl/z/qnxwhnx

Wystawcą faktury jest podmiot zagraniczny, natomiast płatności są zawsze robione na polską firmę, która przekazuje pieniądze do firmy zagranicznej. Jak zaksięgować taką fakturę na kpir, aby później porozliczać rozrachunki?
Takie faktury są wystawiane przez firmę Fleetcor z różnych krajów UE, w zależności, gdzie były nabywane towary (kartą paliwową), ale płatności są zawsze na Fleetcor Poland.
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 735
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: sławek » czw, 01 marca 2018 11:35

Można spróbować na takiej zasadzie:
Kontrahentem głównym (tym na którego księgujemy) będzie firma polska.
Na zakładce "Rozliczenie VAT" natomiast należałoby wykazać faktycznego kontrahenta z faktury - firmę zagraniczną.
lgorek
Posty: 234
Rejestracja: śr, 28 lutego 2018 15:54

Post autor: lgorek » pt, 02 marca 2018 18:35

Ja Fleecor mam jako kilka kontrahentow w zależności od kraju. Wtedy każdy kraj ma swoj nip i ten sam adres w UK, jednie polski ma adres polski.
maksimus
Posty: 159
Rejestracja: śr, 13 lipca 2011 23:32
Lokalizacja: Chełm

Post autor: maksimus » pt, 02 marca 2018 20:54

lgorek pisze:Ja Fleecor mam jako kilka kontrahentow w zależności od kraju. Wtedy każdy kraj ma swoj nip i ten sam adres w UK, jednie polski ma adres polski.
Igorek ja też tak mam (i to nie tylko Fleetcor, również AS24 i E100), ale jak sobie radzisz z rozrachunkami na kpir, jeżeli wszystkie płatności idą na polską firmę?

Sposób, który podał Sławek może być tymczasowym rozwiązaniem, ale nie jest doskonały. Wykorzystanie księgowania mechanizmem (nabywca/odbiorca), stworzonym dla księgowania faktur wystawianych na jst lub otrzymywanych od jst, powoduje nieprawidłową prezentację takiej faktury w kpir, ponieważ w kolumnie Kontrahent podstawiają się dane polskiej firmy, która w tym przypadku nie jest sprzedawcą tylko pośrednikiem w przekazaniu pieniędzy.

Jeżeli zaś chodzi o rejestry VAT, to prezentacja danych dostawcy zazwyczaj tu nie występuje, ponieważ większość nabywanych materiałów wykorzystywanych do pojazdów za granicą nie podlega opodatkowaniu VAT-em w Polsce (za wyjątkiem importu usług, ale nie spotkałam się jeszcze z nim na fakturach z kart paliwowych). Faktury takie księgowane są przeze mnie kwotą netto=brutto.

Czekam na lepsze rozwiązanie sposobu księgowania takich faktur.
lgorek
Posty: 234
Rejestracja: śr, 28 lutego 2018 15:54

Post autor: lgorek » sob, 03 marca 2018 11:57

U mnie nie wszystkie idą na polski adres.

Każdy kraj to inny kontrahent:

dane dla DE:
FleetCor UK international Managment
3 Grimbald Crag Court
Knaresborough HG5 8QB GB
DE301890525

dla np AT jest :
FleetCor UK international Managment
3 Grimbald Crag Court
Knaresborough HG5 8QB GB
AT

dla FR
FleetCor UK international Managment
3 Grimbald Crag Court
Knaresborough HG5 8QB GB
FR

dla PL gdy mamy z 23% vat podaje wtedy dane
FleetCor Poland sp. z o.o.
Al. Aleje Jerozolimskie 56C
00-803 Warszawa
5252584121


I tak naprawdę każdy kraj z innego jak polski podaje adres uk i dany nip dla danego kraju najgorzej jest jak jest to nota i nie ma nipu ale wpisuje wtedy tylko np SK a póżniej uzuppełniam jak mam.
ODPOWIEDZ