potrącanie ubezp. grupowych

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2płatnik, R2płatnikPRO, R2płatnikSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
aflo
Posty: 14
Rejestracja: czw, 28 kwietnia 2016 15:14

potrącanie ubezp. grupowych

Post autor: aflo » wt, 14 czerwca 2016 11:59

Mam kilka pracowników, którym pracodawca opłaca ubezpieczenie grupowe 46 zł miesięcznie. Chciałabym aby było opodatkowane i ozusowane ale żeby nie potrącało pracownikowi z netto.
Wprowadziłam w definicje>składniki wynagrodzenia itd. ale obniża mi to finalne wynagrodzenie o te 46 zł.
Awatar użytkownika
NA
 
Posty: 567
Rejestracja: wt, 17 sierpnia 2010 9:57
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Re: potrącanie ubezp. grupowych

Post autor: NA » wt, 14 czerwca 2016 13:09

Jeśli obniża finalnie wynagrodzenie o wprowadzoną kwotę ubezpieczenia, to prawdopodobnie składnik ten określono jako potrącenie, a powinno się zaznaczyć naliczanie składek ZUS (plus zdrowotna) i opodatkowanie polem "do przychodu (brutto)". Wówczas będzie naliczony od takiego składnika jedynie podatek i składki, a co za tym idzie, wynagrodzenie netto zostanie pomniejszone jedynie z tytułu tych obciążeń. Pole do potrąceń ma być na "nie", aby nie potrącało dodatkowo kwoty tego ubezpieczenia.
Awatar użytkownika
NA
 
Posty: 567
Rejestracja: wt, 17 sierpnia 2010 9:57
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Re: potrącanie ubezp. grupowych

Post autor: NA » śr, 15 czerwca 2016 12:37

Myślę, że jeśli pracodawca płaci za pracownika 46 zł/msc tytułem tego ubezpieczenia, to od tej wartości należy policzyć składki i podatek i to będą jedyne potrącenia z wynagrodzenia netto pracownika. Nie należy mu potrącać tych 46 zł, bo to by oznaczało, że to pracownik ponosi ten koszt i to z jego przelewu (z jego kieszeni) jest to zabierane. Wówczas przecież by nie musiał płacić składek i podatku od tego (gdyby sam to ubezpieczenie finansował w całości ze swojego wynagrodzenia).
ODPOWIEDZ