Rachunek telefoniczny z ratą za aparat w R2księga

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
ra345
Posty: 3
Rejestracja: ndz, 07 stycznia 2018 8:29

Rachunek telefoniczny z ratą za aparat w R2księga

Post autor: ra345 » ndz, 07 stycznia 2018 11:40

Witam, zamierzam w najbliższym czasie zostać użytkownikiem programu R2księga, właśnie go testuję i napotkałem taki problem jak w tytule, to znaczy jak zaksięgować rachunek telefoniczny z ratą za aparat, gdzie faktura za aparat była wcześniej ? W sumie sprowadza się to chyba do tego jak ująć część faktury aby ta część nie występowała w kpir oraz rejestrze vat, a tylko w płatnościach/rozrachunkach ? Wiąże się z tym też jak zaksięgować fakturę za aparat, gdzie płatność jest ratalna ?
Szukałem odpowiedzi w instrukcji i na forum, ale to co znalazłem jakoś mi nie wyjaśniło tematu.
Pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
Krystek
 
Posty: 78
Rejestracja: pn, 24 lipca 2017 14:09
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: Krystek » wt, 09 stycznia 2018 15:15

Z uwagi na charakter informacji, o której mowa - nie powinno się wprowadzać jej bezpośrednio do księgi. Jest możliwość jednak odnotowania takiej informacji bezpośrednio w oknie rozrachunków (u danego kontrahenta) - dodajemy nową pozycję używając "+" :wink:
ra345
Posty: 3
Rejestracja: ndz, 07 stycznia 2018 8:29

Post autor: ra345 » śr, 10 stycznia 2018 18:21

Krystek pisze:Z uwagi na charakter informacji, o której mowa - nie powinno się wprowadzać jej bezpośrednio do księgi. Jest możliwość jednak odnotowania takiej informacji bezpośrednio w oknie rozrachunków (u danego kontrahenta) - dodajemy nową pozycję używając "+" :wink:
Dziękuję za odpowiedź. Jak Pan pisze, jak i ja także pisałem, rata za telefon nie powinna być ujęta w księgach ale w rozrachunkach. Tyle że sposób podany przez Pana oczywiście prowadzi do celu, ale wydaje się być mało intuicyjny, wprowadzając fakturę trzeba skakać po innych rejestrach - spisie kontrahentów.
Myślałem, że jest możliwość wprowadzić taką ratę w zakładce pozycje lub płatności przy wprowadzaniu faktury. :-). Można wprowadzić pozycję "Z-tylko rej.vat", to mogłaby być i taka jak "tylko rozrachunki".
Myślałem dlatego, że może odpowie także Ktoś z użytkowników, jak inni to robią, przecież takie faktury są chyba na porządku dziennym.
A może robię problem z niczego. :-) Przy papierowym księgowaniu nie zwracałem na to uwagi.
Pozdrawiam
AndrzejN
Posty: 21
Rejestracja: czw, 14 września 2017 21:59

Post autor: AndrzejN » pt, 09 lutego 2018 17:45

Przypuszczam, że masz starą fakturę za telefon, płatną w miesięcznych ratach. Na bieżących rachunkach za abonament są pozycje:
netto
vat
brutto = netto + vat
rata
do zapłaty = brutto + rata

Ja księguje wg schematu.
1. Starą fakturę za telefon wprowadziłem do BO i rozpisałem w zakładce płatności wszystkie raty (jest trochę roboty, ale się opłaca)
2. Nową fakturę księguję tylko koszty bieżące (netto i vat). NIE WPISUJĘ pozycji "rata".
3. Przelew z banku idzie na kwotę "do zapłaty"
4. Księguję przelew i wskazuję zapłacone:
a) z faktury bieżącej kwota BRUTTO
b) z faktury BO za telefon - kolejną ratę
ODPOWIEDZ