Dochody podstawowe

Definiowanie i nadzór

Lista z wynagrodzeniami podstawowymi powinna obejmować powtarzające się co miesiąc wypłaty wynikające bezpośrednio z umowy o pracę. Standardowo zdefiniowana lista (Wynagrodzenia podstawowe) zawiera składniki ujęte w umowie o pracę, dodatkowe premie, wynagrodzenie za urlop, wynagrodzenie chorobowe, potrącenia, zasiłki nieopodatkowane oraz dodatki nieopodatkowane (patrz Rodzaje wynagrodzeń - Wynagrodzenia podstawowe).

Standardowa definicja nie zawiera:

Istnieje możliwość zdefiniowania listy podstawowej, na której naliczane będą również zasiłki ZUS. Mamy dwie możliwości:

  1. modyfikacja istniejącej listy podstawowej - do istniejącej definicji Wynagrodzenia podstawowe musimy dostawić (pod polem Wyn.chor.zakł.razem) następujące pola systemowe: Dni zas.chor.ZUS, Dni zas.chor.wyp.ZUS, Dni świadcz.rehab., Dni świadcz.rehab.wyp., Dni zas.opiek.n.dziec., Dni zas.opiek.inne, Dni zas.macierz., Zas.chor.ZUS, Zas.chor.wyp.ZUS, Świadcz.rehab., Świadcz.rehab.wyp., Zas.opiek.n.dziec., Zas.opiek.inne, Zas.macierzyński, Zas.opod.ZUS razem

  2. utworzenie listy podstawowej od początku - tworzymy nową definicję wg szablonu Wynagrodzenia z zasiłkami ZUS i dostawiamy wszystkie składniki wynagrodzeń, które powinny być ujęte na liście podstawowej

Na liście podstawowej powinny być ujęte wszystkie składniki z angażu (właściwość skąd pobierać dane w składnikach wynagrodzeń). Jeśli zatrudniamy pracowników na zupełnie odmiennych warunkach (np. pracownicy zasadniczy i godzinowi) i mamy uaktywnione kilka rodzajów angażu (patrz Składniki angaży), zawierających odmienne składniki wynagrodzeń, możemy utworzyć:

Definicję listy podstawowej tworzymy korzystając z szablonu pól systemowych Wynagrodzenia podstawowe lub Wynagrodzenia z zasiłkami ZUS.

UWAGA 1. W definicji podstawowej listy płac mogą się znajdować tylko takie składniki wynagrodzenia, dla których właściwość do przychodu brutto ustawiona jest na nie (potrącenia i dodatki nieopodatkowane) lub na wynagrodzenie (wynagrodzenia). Dodatkowo w przypadku wynagrodzeń z kosztami 50% można ująć składniki objęte prawami autorskimi (np. wierszówki dla dziennikarzy), czyli takie, które właściwość do przychodu brutto ustawioną mają na wynagr.z 50% koszt., jednakże wtedy w definicji listy musimy ująć dodatkowe pole systemowe Koszty uzyskania 50%. Składniki z ustawioną inną właściwością do przychodu brutto nie mogą być ujęte na liście podstawowej.

UWAGA 2. W przypadku składników nie pomniejszanych o czas chorobowego i nie uwzględnianych do naliczania chorobowego, gdzie część za czas choroby nie jest podstawą naliczenia składek ZUS (np. dodatek stażowy w budżecie), czyli takich które we właściwości do podstawy naliczania ZUS mają zaznaczone M pomn.o chor30 należy w definicji listy dodatkowo ująć następujące pola systemowe: Wynagr.za czas chor.zakł., Wynagr.za czas chor.ZUS, Wynagr.za czas chor.razem.

Dodatkowe składniki wynagrodzeń (np. premie) mogą być ujęte zarówno na: