Rozliczenia cudzoziemców

Zatrudnienie pracownika

Program umożliwia rozliczenia osób fizycznych, niemających w Polsce miejsca zamieszkania. Żeby właściwie rozliczyć takie osoby, należy szczególną uwagę zwrócić na:

  1. w  danych personalnych pracownika w polu Cudzoziemiec powinna być zaznaczona karta stałego pobytu lub karta tymczasowego pobytu i wypełnione pola: Nr dok. lub NIP, Rodzaj dokumentu oraz Kraj wydania

  2. w  rozliczeniach z urzędem skarbowym powinna być włączona właściwość Cudzoziemiec rozliczany w Polsce

Przy tak określonych osobach zagranicznych zmienia się sposób naliczania i rozliczania umów cywilnoprawnych (patrz Rozliczanie umów cywilnoprawnych):

Jeśli osoba zagraniczna przebywa w naszym kraju dłużej niż 183 dni w roku podatkowym staje się automatycznie rezydentem i mamy obowiązek rozliczyć go na PIT-11. Jeśli przejście z nierezydenta na rezydenta nastąpiło w trakcie roku podatkowego należy zaznaczyć to w Rozliczeniach z urzędem skarbowym.

UWAGA. Urząd skarbowy właściwy do rozliczenia cudzoziemców na IFT-1/1R wybieramy w Danych firmy na zakładce Adresy. Jeśli pole to pozostanie puste to do IFT-1/1R podstawi się urząd skarbowy wybrany przy pracowniku.

Zmiany w sposobie rozliczania osób zagranicznych widoczne są również przy wypłacaniu dywidendy - patrz: Definiowanie i nadzór - Dochody zryczałtowane.