Faktura VAT marża

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programu R2faktury, R2fakturyPRO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programem.
Andy
Posty: 28
Rejestracja: śr, 21 stycznia 2015 12:13

Faktura VAT marża

Post autor: Andy » wt, 03 lutego 2015 11:40

Dzień Dobry,
Pewnie jako kolejna osoba chciałbym upomnieć się o możliwość wystawiania i obsługi faktury VAT marża dla transakcji w zakresie:
•dostawy towarów używanych - np. używanego samochodu osobowego
•usług turystycznych,
•dostawy dzieł sztuki,
•dostawy przedmiotów kolekcjonerskich i antyków.
Ważne jest aby przy imporcie takich faktur do programu R2FK był zachowany specyficzny sposób ich rozliczania w zakresie VAT.

Sprzedaż rzeczy używanych w przedsiębiorstwach przy użyciu faktury marża występuje coraz częściej z uwagi na mniejsze obciążenia podatkiem VAT.
Czy jest szansa na wprowadzenie tego rozwiązania do programu?
Będę wdzięczny za odpowiedź.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Elzbam
 
Posty: 141
Rejestracja: pn, 15 lipca 2013 11:17
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: Elzbam » pt, 06 lutego 2015 15:30

Zachęcamy do zapoznania się z tematem: http://www.reset2.pl/forum/viewtopic.ph ... 45d6205161
Andy
Posty: 28
Rejestracja: śr, 21 stycznia 2015 12:13

Post autor: Andy » pn, 09 lutego 2015 11:58

Z proponowanym przez Państwa tematem zapoznałem się wcześniej. I nie uzyskałem satysfakcjonującej odpowiedzi.

Wydaje mi się, że nabywając oprogramowanie pod nazwą R2Faktura będę miał możliwość wystawiania i obsługi dokumentów sprzedaży, które przewidziane są aktualnie w naszym prawie. W żadnym miejscu opisu, czy też instrukcji do programu R2Faktura nie spotkałem się z taką informacją, z której by wynikało że program nie obsługuje następujących dokumentów sprzedaży...

Z polecanego przez Państwa wątku wynika, że już dość długo pracujecie nad tym tematem. Mam nadzieję, że finał Państwa starań nastąpi niedługo :D Najnowsze interpretacje podatkowe wskazują, że potrzeba korzystania z faktury marża będzie coraz częstsza.

Serdecznie pozdrawiam.
Awatar użytkownika
mallgoska
Posty: 24
Rejestracja: pn, 01 grudnia 2014 8:26
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: mallgoska » pt, 13 lutego 2015 16:20

Witam, ten temat jeśli chodzi o wdrożenie go w programie wymaga dużych nakładów czasu i pracy a zainteresowanie nim naszych klientów nie jest aż tak duże.
Awatar użytkownika
mallgoska
Posty: 24
Rejestracja: pn, 01 grudnia 2014 8:26
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: mallgoska » pt, 13 lutego 2015 16:22

Ale oczywiście bierzemy pod uwagę Pana sugestie dotyczące marży i przekażemy je do działu rozwoju oprogramowania.
Profit
Posty: 32
Rejestracja: śr, 10 lutego 2016 12:11
Lokalizacja: Warszawa

Faktura MARŻA PO 10 LATACH

Post autor: Profit » ndz, 19 maja 2019 14:55

Witam

Jak wynika z tematu powołanego wyżej : : http://www.reset2.pl/forum/viewtopic.ph ... 45d6205161 prace na wystawianiem faktury marży trwają już prawie 10 lat - to już lekka przesada.

Przed lipcem 2018 nie miało to jakby większego znaczenia, bo wystarczyło sobie faktycznie tylko dostosować wydruk, choć i tak do księgowania trzeba było wszystko przerobić tak aby w rejestrze VAT była rozliczona tylko marża.

Niestety obecnie przy waszym programie nie można spełnić obowiązku JPK-FA na żądanie przy chociaż jednej fakturze marża w roku. Chciałam mojej klientce udostępnić Wasz program (jestem biurem rachunkowym), niestety ma ona sprzedaż marża od dzieł sztuki. Zwykle jest to sprzedaż fiskalna, ale zdarza się żądanie faktury do paragonu.

Chciałabym również przejąć bardzo dużą firmę, która co miesiąc wystawia faktury marża i miałam nadzieję, że zaczną korzystać z waszego programu, żebym łatwo mogła importować dane do księgowości, ale widzę, że to niemożliwe. Muszą mieć zapewnione prawidłowe wystawianie i drukowanie faktur marża przy jednoczesnym prawidłowym tworzeniu JPK_FA.

To naprawdę niebywałe, żeby taki producent oprogramowania nie umożliwiał wystawiania jakiegoś rodzaju faktur zgodnie z przepisami i już nie ma tłumaczenia się pracami nad wersją SQL, bo taka już jest od dawna.

Pisali Państwo, że zainteresowanie klientów jest nie duże, ale to żadne tłumaczenia. Po pierwsze obecnie program do wystawiania faktur, który nie oferuje pełnej funkcjonalności jest do niczego (oferują faktury marża nawet proste programy online z dostępem za 10 zł. miesięcznie), a po drugie z pewnością Ci co tego potrzebują po prostu nie kupują Waszego programu lub zmieniają na inny, więc nie ma się kto upominać. W ten sposób ograniczają sobie Państwo sami sprzedaż oprogramowania i to całego, bo w tej chwili zdecydowana większość kupuje komplet z jednego źródła, więc jak ktoś zobaczy, że nie można u Państwa wystawiać faktur Marża i prawidłowo stworzyć JPK-FA to nie kupi również pozostałego oprogramowania.

Zresztą na dzień dzisiejszy temat ma ponad 10 tysięcy wyświetleń – no nie wiem, czy to świadczy o braku zainteresowania.
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 735
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: sławek » wt, 21 maja 2019 13:50

Dziękujemy za komentarz, zawsze warto poznać zdanie naszego Użytkownika.

Co do wykazywania faktur marżowych w plikach JPK_FA - można to zrobić z poziomu naszego programu. Przygotowując się w 2016 roku do wprowadzenia w życie wszystkich struktur JPK dodaliśmy Użytkownikom możliwość wprowadzania informacji niestandardowych dla naszego programu, pozwalających na ujmowanie różnego rodzaju dokumentów zgodnie ze strukturami JPK.

Faktury marża nie były tu wyjątkiem - mimo tego, że ich faktycznie jeszcze nie obsługujemy w naszych programach, poprzez informacje do wybrania na zakładce JPK na wystawianych dokumentach daliśmy możliwość wyboru rodzaju marży w zgodzie ze strukturami wymaganymi przez MF.

Oczywiście traktujemy to jako rozwiązanie jedynie tymczasowe, oczekując w jednej z wakacyjnych aktualizacji w bieżącym roku wprowadzenia rozszerzonej obsługi dokumentów Faktura Marża (z wbudowaną definicją dokumentów, co najmniej uproszczoną obsługą wyliczenia marży na podstawie wpisu zakupowego w programie R2faktury oraz z mechanizmem wspomagającym księgowanie tego typu dokumentów w programach księgowych R2firma / R2fk / R2księga).

Naszych Użytkowników prosimy o jeszcze zaledwie odrobinę cierpliwości w tym temacie.
Profit
Posty: 32
Rejestracja: śr, 10 lutego 2016 12:11
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Profit » wt, 21 maja 2019 15:01

odnosząc się do

"Faktury marża nie były tu wyjątkiem - mimo tego, że ich faktycznie jeszcze nie obsługujemy w naszych programach, poprzez informacje do wybrania na zakładce JPK na wystawianych dokumentach daliśmy możliwość wyboru rodzaju marży w zgodzie ze strukturami wymaganymi przez MF. "

chciałam zauważyć, że jest to zupełnie bez sensu i nie daje możliwości stworzenia prawidłowego JPK_FA, ponieważ niby jakie dane kwotowe miałyby się znaleźć w JPK z tą zaznaczoną opcją - przecież faktura byłaby wystawiona na kwotę do zapłaty w ogóle bez rubryki vat (od biedy przecież można sobie taką wystawić podstawiając odpowiednio zmodyfikowaną makietę) , a w JPK_FA powinna się znaleźć zupełnie inna, mniejsza kwota (kwota samej marży) z vat 23 % najczęściej np: faktura dla kontrahenta na kwotę 500 zł. bez vat, a w JPK na 125 zł. brutto z 23% vat przy założeniu, że marża wynosi 25%.

Chodzi właśnie o to, żeby w tej zakładce JPK po zaznaczeniu opcji marża (wyboru jaka), pokazywały się okna do wpisania kwot netto, vat i brutto, niezależnych od kwoty na fakturze.

Chciałabym również zauważyć, że powinna istnieć możliwość rozliczania faktur marża bez konieczności prowadzenia magazynu i rejestrowania zakupu - w normalnym komisie nie ma zakupu, towar należy do komitenta (oddającego w komis) do momentu sprzedaży przez komisanta podmiotowi trzeciemu, lub zwracany po upływie terminu określonego w umowie komisu, jeśli rzecz w tym czasie nie zostanie sprzedana. Dokumenty komisant - komitent to umowa komisu, komisant - podmiot trzeci (nabywający) to właśnie faktura marża. Komisant niczego nie kupuje, jest tylko pośrednikiem za co pobiera wynagrodzenie w wysokości marży.
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 735
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: sławek » czw, 23 maja 2019 9:53

Profit pisze: Chciałabym również zauważyć, że powinna istnieć możliwość rozliczania faktur marża bez konieczności prowadzenia magazynu i rejestrowania zakupu (...)
I tak to właśnie projektujemy :)
ODPOWIEDZ