Zerowy PIT do 26 roku życia (opis zmian + instrukcja)

Lista najczęściej zadawanych pytań dotyczących korzystania z programów R2płatnik, R2płatnikPRO, R2płatnikSBO opracowana przez pracowników serwisu Reset2.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
KrystianSz
 
Posty: 111
Rejestracja: wt, 28 listopada 2017 14:33
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Zerowy PIT do 26 roku życia (opis zmian + instrukcja)

Post autor: KrystianSz » śr, 24 lipca 2019 14:49

Aby prawidłowo rozliczyć zmiany podatkowe należy posiadać przynajmniej wersję 10.00.54 lub 3.38.54. Wersję programu możemy sprawdzić wchodząc w "Pomoc" > "O programie..."
Obrazek

1. W 2020r. pracownik nie musi składać oświadczenia w związku z tym nic nie zaznaczamy w programie, aby korzystać z ulgi. Program automatycznie sprawdza wiek osoby, możemy wyłączyć ulgę w urzędzie skarbowym (należy wejść w historię pola - ikona karteczki i tam wprowadzić od-do i wartość nie).

2. Kolejnym krokiem jest dodanie nowych pól do definicji listy na której będzie stosowane zwolnienie, w tym celu wchodzimy w "Definicje" > "Definicje list płac" > przechodzimy na pozycję konkretnej definicji > klikamy PPM (prawy przycisk myszki) na dowolny składnik > wybieramy opcję "Wstaw pola systemowe podatku dla osób do 26 lat". Operację tą musimy powtórzyć dla każdej definicji gdzie będzie stosowana ulga np. "Umowy zlecenia", dla zasiłków ZUS również należy wstawić pola ponieważ w pewnych sytuacjach może się na niech naliczać składka zdrowotna


Obrazek

Po dodaniu pól systemowych powinny pojawić się pola "Ulga podat.dla os.do 26 lat", "Obn.podst.opod.dla os.do 26 lat", "Składka ZUS prac.odl.", "Podst.wym.skł.zdrow.odl."

Obrazek

3. Jeśli chcemy wyłączyć konkretny składnik wynagrodzenia z ulgi (podatek od danego składnika będzie się naliczał), musimy wejść w zakładkę "Definicje" > "Składniki wynagrodzeń" > przechodzimy na wybrany składnik > zakładka "Pozostałe" > w polu "wyłącz z ulgi dla osób do 26 lat" zmieniamy na "TAK".
Obrazek

4. Zwolnione są przychody (nie dochody!) do 85 528zł - program R2Płatnik będzie pilnował limitu ulgi.
5. Składka zdrowotna jest obniżana do wysokości podatku tylko jeśli hipotetyczny podatek byłby niższy od składki zdrowotnej gdyby pracownik z ulgi nie korzystał.
6. Zwolnienie dotyczy tylko umów o pracę i umów zlecenie.
7. Zwolnienia nie stosujemy dla podatku zryczałtowanego (nierezydenci na zleceniach, zlecenia poniżej progu kosztów).
8. Według niektórych interpretacji urzędów skarbowych powinno się liczyć podatek 32% dopiero po uzyskaniu opodatkowanego dochodu do limitu I progu podatkowego, aby rozliczyć w ten sposób należy w ustawieniach płacowych użyć opcji '[x] Uwzględniaj ulgę dla młodych w progu podatkowym'.
ODPOWIEDZ