Umowa zlecenie a ubezpieczenie chorobowe

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2płatnik, R2płatnikPRO, R2płatnikSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
basik.1
Posty: 9
Rejestracja: pn, 27 czerwca 2011 15:33

Umowa zlecenie a ubezpieczenie chorobowe

Post autor: basik.1 » pn, 27 czerwca 2011 15:38

Mam problem,
czy każda umowa zlecenie liczy się do podstawy chorobowego, w firmie zawieramy umowy 1 miesięczne gdzie wszystkie objęte są dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, czy przy każdej takiej umowie zaznaczam " do podstawy chorobowego". W firmie pracuję kilka miesięcy, moja poprzedniczka raz zanaczała " do podstawy chorobowego" a raz nie i nie wiem od czego to zależało, czy robiła to dobrze, czy może wszystkie umowy powinny być ujęte.
Dziękuję za odpowiedź
mh

Post autor: mh » wt, 28 czerwca 2011 8:36

Witam
Znacznik Do podstawy chorobowego jest opisany w instrukcji obsługi w następujący sposób: "jeśli zaznaczymy Dobrowolne chorobowe, to wypłacona kwota umowy zlecenia powinna stanowić podstawę zasiłku chorobowego, ale tylko gdy umowa zlecenia ciągle trwa. W przypadku umów jednorazowych, zawieranych na krótkie okresy możemy "wymusić" zwiększenie podstawy chorobowego zaznaczając to pole."
Pozdrawiam
basik.1
Posty: 9
Rejestracja: pn, 27 czerwca 2011 15:33

Post autor: basik.1 » wt, 28 czerwca 2011 9:58

Tą informację wyczytałam w instrukcji, z tym że w firmie umowy zlecenia są podpisywane co miesiąc z tymi samymi osobami na kolejne zlecenia, więc umowy trwają w sumie dłuższy czas, to zaznaczać DO PODSTAWY CHOROBOWEGO ??
mh

Post autor: mh » wt, 28 czerwca 2011 15:48

1. To czy dana umowa zlecenie ma wejść do podstawy chorobowego wynika z obowiązujących przepisów prawnych.
2. Z przytoczonego fragmentu instrukcji można wywnioskować, że:
a)jeżeli pracownik opłacający składkę chorobową z umowy zlecenie(zaznaczona opcja dobrowolne chorobowe) zachoruje w trakcie trwania tej umowy to program uwzględni kwotę umowy zlecenia w podstawie chorobowej.
b)natomiast w przypadku gdy pracownik zachoruje w okresie nie objętym daną umową zlecenie (umowa jest już zakończona) program z "automatu" nie ujmie tej umowy w podstawie chorobowego. Mamy niejako możliwość "wymuszenia" powiększenia podstawy chorobowego o kwotę umowy zlecenia poprzez zaznaczenie opcji do podstawy chorobowego.
Podsumowując: jeżeli umowa zlecenie jest już zakończona i nie posiada zaznaczonej opcji do podstawy chorobowego to znaczy, że nie zostanie w niej uwzględniona.
basik.1
Posty: 9
Rejestracja: pn, 27 czerwca 2011 15:33

Post autor: basik.1 » śr, 29 czerwca 2011 8:54

Dziękuję za odpowiedź
ODPOWIEDZ