błędna kwota w PIT-4R

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2płatnik, R2płatnikPRO, R2płatnikSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
berkel71
Posty: 29
Rejestracja: ndz, 17 lutego 2008 21:53

błędna kwota w PIT-4R

Post autor: berkel71 » ndz, 27 stycznia 2013 19:34

Przy sporządzaniu PIT-4R zauważyłem, że w jednym z miesięcy kwota należna do wpłaty jest dokładnie 2-krotnością kwoty, którą wpłaciłem - wzięło się to z tego, że taka dodatkowa kwota znajduje się w p. 9 działu C (jako zaliczka z umowy zlecenie);
w raporcie miesięcznym PIT-4 za ten miesiąc również znajduje się ta kwota dodatkowo w p. 50 i PIT-4 zgadza się z PIT-4R, tylko że w systemie nie ma żadnej listy płac ani umowy, która by mogła powodować naliczenie takiej kwoty jako podatku;
również gdy zrobię zestawienia płacowe - przychody PIT4 i PIT8A - nie ma takiej pozycji i dokładnie o taką kwotę różni się to zestawienie od PIT-4R;
wiem, że mogę wykonać edycję ręczną tego rozliczenia ale wolałbym znaleźć i poprawić ten błąd w systemie - gdzie go szukać?
Awatar użytkownika
bs
 
Posty: 248
Rejestracja: pn, 22 grudnia 2008 15:00

Post autor: bs » pn, 28 stycznia 2013 8:55

prawdopodobnie jest na liście płac z umowy zlecenia składnik, który wchodzi do przychodu brutto jako Wynagrodzenie (lub na odwrót - na liście Wynagrodzeń podstawowych jest składnik który wchodzi do przychodu brutto jako Umowa zlecenie) - taka sytuacja jest niedopuszczalna, należy usunąć składnik albo zmienić jego właściwości do przychodu
<i>zanim zapytasz naciśnij F1</i>
berkel71
Posty: 29
Rejestracja: ndz, 17 lutego 2008 21:53

Post autor: berkel71 » pn, 28 stycznia 2013 22:22

niestety nie udało mi się znaleźć takiego błędu, proszę o więcej szczegółów;
wydaje mi się że wszystkie składniki mam zdefiniowane poprawnie a w rozpatrywanym okresie nie mam żadnych list płac z umów zlecenia tylko wynagrodzenia podstawowe,
niestandardowa w tym okresie (w marcu) jest lista - rozliczenie podatku z ubiegłego roku - natomiast problem dotyczy kwietnia, a poza tym chyba wszystko z tą listą jest w porządku..
Awatar użytkownika
bs
 
Posty: 248
Rejestracja: pn, 22 grudnia 2008 15:00

Post autor: bs » wt, 29 stycznia 2013 13:37

należy sprawdzić czy na liście płac z kwietnia nie ma jakiegoś składnika wypłaconego, który nie jest wypłacany w innych miesiącach
ten składnik jest zapewne ustawiony do przychodu brutto jako "Umowa zlecenie"(Definicje -> Składniki wynagrodzeń i na pozycji po prawej stronie okna jest opcja do przychodu brutto) ewentualnie na liście płac jest dodane pole Kwota umowy-zlecenia

jeśli nie uda się tego rozwiązać pozostaje kontakt telefoniczny z serwisem
<i>zanim zapytasz naciśnij F1</i>
berkel71
Posty: 29
Rejestracja: ndz, 17 lutego 2008 21:53

Post autor: berkel71 » wt, 29 stycznia 2013 22:40

rzeczywiście - chylę czoła - na liście z kwietnia jest dodatkowy wyjątkowy składnik "bony podarunkowe";
do przychodu brutto miał ustawione "pozostałe", zmieniłem na "wynagrodzenie" i teraz liczy poprawnie;
nie wiem wprawdzie jakie te parametry w zamyśle powinny mieć znaczenie a jakie mają i dlaczego tak działają ale dziękuję za pomoc
ODPOWIEDZ