Opieka na dziecko w 2016

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2płatnik, R2płatnikPRO, R2płatnikSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
Harvest
Posty: 32
Rejestracja: czw, 14 czerwca 2012 15:02

Opieka na dziecko w 2016

Post autor: Harvest » wt, 05 stycznia 2016 11:41

Od tego roku obowiązuje zmiana art. 188 KP, która pozwala pracownikowi wybrać formę wykorzystywania opieki na dziecko do lat 14-stu. Mogą to być zatem dwa dni (jak dotychczas) lub 16 godzin (nowość).
Po aktualizacji z 7 grudnia pojawiła się w programie możliwość 'zamiany' dni na godziny w kartach urlopowych.
W żaden sposób nie rozwiązuje to jednak problemu.
Pracownik może bowiem przyjść do pracy np. na 4 godziny a na pozostałe 4 wziąć opiekę. W chwili obecnej w programie nie da się tego w żaden uwzględnić. Program sczytuje po prostu ilość godzin (dniówkę) z kalendarza i na tym kończy się jego rola.
Należałoby więc taką opcję wprowadzić. Mało tego. Wydaje się, że konieczne jest również wprowadzenie jakiegoś pola wyboru, które zdeterminuje opcję pracownika. Przepisy mówią, że jeżeli w pierwszym wniosku o dzień wolny, pracownik zobliguje się wykorzystać cały dzień, to drugi musi wykorzystać tak samo (nie może korzystać ze zwolnienia godzinowo) - natomiast jeżeli wybierze opcję godzinową to potem może korzystać z urlopu godzinowo do woli (oczywiście w ramach limitu 16 godzin).

Proszę o szybkie zajęcie się sprawą. Mamy nowy rok i przepisy już obowiązują!
Awatar użytkownika
PiotrP
Posty: 51
Rejestracja: pn, 04 listopada 2013 8:47
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: PiotrP » wt, 05 stycznia 2016 14:09

Dzień dobry,

Funkcjonalność obsługująca ten przypadek jest dostępna już w wersji styczniowej programu.
W aktualnym zatrudnieniu na zakładce 'inne' należy zaznaczyć, że dany pracownik zgłosił chęć korzystania z tego urlopu w godzinach (w przeciwnym przypadku ewidencjonujemy wg starych zasad).
W momencie wprowadzania urlopu opieki nad dzieckiem, zaznaczamy opcję korekta dni/godz i wpisać odpowiednią ilość godzin zgodnie ze schematem XdYg (szczegóły w instrukcji obsługi).
Następnie w tym dniu w miesięcznej karcie pracy wpisujemy proporcjonalnie pozostałą ilość godzin przepracowanych.
Takie uzupełnienie danych w programie pozwoli na poprawne wyliczanie tego przypadku.

Pozdrawiam.
Phoenix Contact
Posty: 1
Rejestracja: czw, 07 stycznia 2016 11:09

Post autor: Phoenix Contact » czw, 07 stycznia 2016 11:11

A jak to się ma w odniesieniu do modułu WWW i RCP?
Harvest
Posty: 32
Rejestracja: czw, 14 czerwca 2012 15:02

Post autor: Harvest » czw, 14 stycznia 2016 13:57

Zrobiłem wszystko zgodnie z sugestią PiotrP i nadal jest problem.
Przeprowadziłem symulację na dwóch pracownikach.

Pierwszy rozliczany jest godzinowo. Wykorzystał w jednym dniu 4 godziny opieki na dziecko (wprowadziłem go w ewidencji urlopów), zaś w ewidencji miesięcznej w tym samym dniu wprowadziłem, że pracował przez 4 godziny. W trakcie liczenia wynagrodzenia za cały miesiąc pracownik za 4 godziny opieki na dziecko nie otrzymał w ogóle wynagrodzenia. (Miesięczne wynagrodzenie wyszło takie, jakby nie dopracował czterech godzin)

W drugim przypadku pracownik otrzymuje stałe wynagrodzenie miesięczne. Jemu również wprowadziłem 4 godziny opieki jak w poprzednim przykładzie.
Tym razem w trakcie liczenia wynagrodzenia otrzymał normalną pensję. Ale nie wynikało to z poprawnie naliczonego wynagrodzenia za opiekę na dziecko (bo tutaj nadal widnieje okrągłe zero) tylko z faktu zignorowania (dlaczego?) niedopracowanych godzin.

I jeszcze jedno. Dlaczego nie można wprowadzić opcji, że wprowadzenie kilku godzin opieki w ewidencji urlopów nie przerzuca ich automatycznie do ewidencji miesięcznej? Dodatkowo brak ikonki o opiece na dziecko zaburza czytelność ewidencji miesięcznej.
magda_
Posty: 283
Rejestracja: pt, 05 kwietnia 2013 14:58

Post autor: magda_ » pt, 15 stycznia 2016 9:39

pracownik wykorzystuje opiekę w godzinach

13.01.2016 - korzystał z 3 godzin opieki
na karcie pracy widnieje że przepracował 8 godzin pomimo że jest mała ikonka opieki w tym dniu. Czas pracy 152 godziny a powinno być 149


Przy symulacji listy plac za styczeń, pracownik ze stałym miesięcznym wynagrodzeniem ma doliczone wynagrodzenie za te 3 godziny jako nadgodziny.
Awatar użytkownika
PiotrP
Posty: 51
Rejestracja: pn, 04 listopada 2013 8:47
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: PiotrP » pn, 18 stycznia 2016 16:16

W takim przypadku należy zmienić wartość godzin przepracowanych. Godziny nominalne i rozliczone nie mogą być sobie równe w dniu, w którym pracownik brał urlop opieki nad dzieckiem.
Godziny rozliczone powinny być pomniejszone właśnie o godziny urlopu.
magda_
Posty: 283
Rejestracja: pt, 05 kwietnia 2013 14:58

Post autor: magda_ » wt, 19 stycznia 2016 8:26

Oczywiście tak zrobię, ale dlaczego sama muszę tego pilnować i zmieniać ręcznie?
Harvest
Posty: 32
Rejestracja: czw, 14 czerwca 2012 15:02

Post autor: Harvest » wt, 19 stycznia 2016 9:13

Moich problemów to nie rozwiązuje.
Ale dostrzegłem, że problem wynika z pewnego drobnego faktu. Na listę wynagrodzeń w miejsce 'Godz. url. op n dziec.' nie podstawia się żadna wartość (powinny się przenieść godziny z karty urlopowej). Pracownik w dniu 13.01 ma wprowadzona opiekę i w polu Korekta dni/godz wprowadzone 0d1g.
Wartość ta jednak nie przenosi się do listy płac pomimo tego, że w zakładce 'Wypłata' podstawił się numer listy, na której tej urlop rzekomo się znalazł.
Awatar użytkownika
PiotrP
Posty: 51
Rejestracja: pn, 04 listopada 2013 8:47
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: PiotrP » wt, 19 stycznia 2016 15:33

W takim przypadku prawdopodobnie nie jest zaznaczona opcja- w aktualnym zatrudnieniu- o przyznaniu godzinowego urlopu opieki nad dzieckiem temu pracownikowi.
Proszę też sprawdzić czy wersja programu jest aktualna (na chwilę obecną wersja z 15.01.2016r).
W razie dalszych problemów proszę o kontakt telefoniczny z serwisem.
agnieszka_ng
Posty: 31
Rejestracja: śr, 20 stycznia 2016 9:28

opieka nad dziecko 2016

Post autor: agnieszka_ng » śr, 20 stycznia 2016 9:31

Witam

przeczytałam wcześniejsze posty dotyczące opieki na dziecko rozliczonej godzinowo. Wyliczenia urlopu nad dziecko godzinowo jest ok, godziny rozliczone wg Was tez ok. Tylko problem jest z tym, iż przeliczyłam pracownika i płaca zasadnicza nie pomniejsza się o o 4 godziny (urlop godzinowy opieki nad dziecko). Proszę o pomoc
Harvest
Posty: 32
Rejestracja: czw, 14 czerwca 2012 15:02

Post autor: Harvest » śr, 20 stycznia 2016 10:04

PiotrP pisze:W takim przypadku prawdopodobnie nie jest zaznaczona opcja- w aktualnym zatrudnieniu- o przyznaniu godzinowego urlopu opieki nad dzieckiem temu pracownikowi.
Proszę też sprawdzić czy wersja programu jest aktualna (na chwilę obecną wersja z 15.01.2016r).
W razie dalszych problemów proszę o kontakt telefoniczny z serwisem.
Wszystko zrobiłem według waszych wcześniejszych sugestii. Krok po kroku. Odhaczenie godzinowej opieki na dziecko było tym, od czego wyszedłem. Próbowałem wielu kombinacji i żadna z nich nie działa.
Telefon do serwisu oczywiście wykonam ale z tego co piszą inni użytkownicy forum nie tylko ja mam ten problem. A zatem ewidentnie coś gdzieś nie gra.
I zróbcie coś z tym, żeby opieka godzinowa z automatu podstawiała się do ewidencji czasu pracy, bo odejmowanie za każdym razem godzin, trąci latami 90-tymi.
magda_
Posty: 283
Rejestracja: pt, 05 kwietnia 2013 14:58

Post autor: magda_ » śr, 20 stycznia 2016 13:04

Dzwoniłam do serwisu, niestety nie uważają tego za problem który na obecną chwilę musieliby poprawić programiści. Pani powiedziała - poprawiać ręcznie nawet jeśli masz 500 pracowników, wyłapuj ich, koryguj wynagrodzenie i czas pracy.

No ale może jednak się doczekamy i zdążą z poprawą przed wypłatami styczniowymi.
magda_
Posty: 283
Rejestracja: pt, 05 kwietnia 2013 14:58

Re: opieka nad dziecko 2016

Post autor: magda_ » śr, 20 stycznia 2016 13:08

agnieszka_ng pisze:Witam

przeczytałam wcześniejsze posty dotyczące opieki na dziecko rozliczonej godzinowo. Wyliczenia urlopu nad dziecko godzinowo jest ok, godziny rozliczone wg Was tez ok. Tylko problem jest z tym, iż przeliczyłam pracownika i płaca zasadnicza nie pomniejsza się o o 4 godziny (urlop godzinowy opieki nad dziecko). Proszę o pomoc

Jeżeli pracownik wynagradzany jest pensją zasadniczą to nie jest pomniejszana się o opiekę. Pracownik musi otrzymać normalne wynagrodzenie, tak jakby cały miesiąc pracował.
A jeśli wypłacane są składniki zmienne to wylicza się je z miesiąca w którym wystąpiła opieka
agnieszka_ng
Posty: 31
Rejestracja: śr, 20 stycznia 2016 9:28

opieka nad dzieckiem 2016

Post autor: agnieszka_ng » śr, 20 stycznia 2016 13:22

Płaca zasadnicza powinna być pomniejszana i wyliczone wynagrodzenie za urlop - opieka na nad dziecko z miesiąca w którym opieka występuje.
magda_
Posty: 283
Rejestracja: pt, 05 kwietnia 2013 14:58

Re: opieka nad dzieckiem 2016

Post autor: magda_ » śr, 20 stycznia 2016 13:51

agnieszka_ng pisze:Płaca zasadnicza powinna być pomniejszana i wyliczone wynagrodzenie za urlop - opieka na nad dziecko z miesiąca w którym opieka występuje.
Wszystko zawarte w pozycji - płaca zasadnicza jeśli nie ma składników zmiennych. No ale rozbijaj sobie to jak chcesz.
ODPOWIEDZ