PPK

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2płatnik, R2płatnikPRO, R2płatnikSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
Beatta
Posty: 16
Rejestracja: sob, 30 czerwca 2018 1:36

PPK

Post autor: Beatta » wt, 19 listopada 2019 16:06

Dzień dobry.
8.11 zostały naliczone i wypłacone wynagrodzenia za miesiąc październik. Obecnie przygotowałam listę z rozliczeniem wyrównań za III kwartał i na wyliczeniach składki PPK są obliczane z sumy brutta z listy za październik i obecnej. W niektórych przypadkach wychodzi ujemna kwota do wypłaty :shock: Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
PatrykL
Posty: 54
Rejestracja: czw, 31 października 2019 16:15
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Re: PPK

Post autor: PatrykL » śr, 20 listopada 2019 12:55

Witam, według nas ujęcie listy z 8.11 jest prawidłowe. Po przeanalizowaniu ustawy przez nasz dział prawny zajmujemy stanowisko, że po przystąpieniu do PPK bierzemy przychód z całego msc. Jeśli mają Państwo inne stanowisko w tej kwestii, poparte zapisami ustawy to prosimy o przesłanie do nas dokumentów z interpretacją. Jeśli chcą Państwo inaczej naliczać, będziemy musieli stworzyć odpowiednie składniki systemowe, lub mogą Państwo wykonać korektę ręcznie na liście płac.

Co do kwot ujemnych wynika to z powyższego zapisu. Przykład:

PPK prac. podstawowy: 2,5%
Przychód 8.11: 4 tys. zł brutto (PPK: 100 zł)
Przystąpienie do PPK: 12.11
Lista z wyrównianiem/premią 15.11: 100 zł brutto (PPK: 2,5 zł), zatem łączna składka PPK z listopada wychodzi 102,5 zł, odliczając jeszcze podatek wyjdzie nam kwota na minus.
Beatta
Posty: 16
Rejestracja: sob, 30 czerwca 2018 1:36

Re: PPK

Post autor: Beatta » śr, 20 listopada 2019 14:50

Ok.... rozmawiałam z naszym przedstawicielem PPK, który twierdzi że to błędna interpretacja, że nie powinniśmy potrącać PPK za wynagrodzenie, które pracownik już otrzymał. No i jak mam pracownikowi powiedzieć że ma nam oddać pieniądze na PPK??
Awatar użytkownika
PatrykL
Posty: 54
Rejestracja: czw, 31 października 2019 16:15
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Re: PPK

Post autor: PatrykL » śr, 20 listopada 2019 15:36

Tak jak wspomniałem powyżej, jeśli według Państwa wyliczenia nie są prawidłowe, może Pani ręcznie wyliczyć składkę na PPK (tylko z listy po 12.11) i wprowadzić poprzez "korektę wartości wyliczonej" na liście płac (prawym przyciskiem myszy na polu PPK prac. podstawowy). Składka pracownika na PPK to przecież potrącenie, więc osoby biorące udział w PPK mają świadomość mniejszej wypłaty.
ODPOWIEDZ