Nieobecność we wszystkie dni robocze a zasadnicze

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2płatnik, R2płatnikPRO, R2płatnikSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
AnnaW
Posty: 5
Rejestracja: śr, 27 listopada 2019 14:17

Nieobecność we wszystkie dni robocze a zasadnicze

Post autor: AnnaW » pn, 27 kwietnia 2020 12:41

Dzień Dobry
Mam pracowników - rodziców, którzy wypisywali dodatkowy zasiłek opiekuńczy tylko na dni robocze przez cały m-c, mimo wszystko system naliczył im wynagrodzenie zasadnicze. A zgodnie z interpretacją MRPiS:
W przypadku gdy pracownik nie przepracował w danym miesiącu ani jednego dnia w związku z nieobecnością w pracy z powodu choroby, to nie ma potrzeby ustalania wysokości jego wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca. W takiej bowiem sytuacji nie ma części miesiąca (nawet jednego dnia), w którym pracownik wykonywał pracę i za którą przysługiwałoby mu wynagrodzenie za pracę. W mojej opinii powołany przepis nie będzie miał zastosowania zarówno w przypadku, gdy absencja chorobowa pracownika obejmowała cały miesiąc (zwolnienie lekarskie na wszystkie dni miesiąca), jak i wtedy gdy obejmowała ona tylko wszystkie dni miesiąca będące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy (Sekretarz Stanu Stanisław Szwed) (Interpelacja 8901).

Czy jest jakiś sposób w systemie, żeby zasadnicza się nie naliczyła, czy muszę robić ręczną korektę pozycji w liście płac?
Awatar użytkownika
TomekK
 
Posty: 293
Rejestracja: pt, 01 kwietnia 2005 9:45
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Re: Nieobecność we wszystkie dni robocze a zasadnicze

Post autor: TomekK » pn, 27 kwietnia 2020 15:37

Witam system obniżył wynagrodzenie o 1/30 za każdy dzień nieobecności, w odniesieniu do rozporządzenia Ministra Pracy z dnia 29 maja 1996 par 11.1. Kwestia czy pracownikowi należ wypłacić wynagrodzenie za dni zaplanowane jako wolne i które nie zostały zawarte w opisywanym wniosku pozostaje kwestią dyskusyjna. Przedstawiona poniżej opinia może skłaniać do refleksji że skoro pracownik nie świadczył pracy mogę mu za nie nie zapłacić. W całej dyskusji na ten temat trzeba pamiętać że wynagrodzenie zasadnicze określone stałą miesięczną a stawka ma charakter ryczałtu i niezależna długości trwania takiego miesiąca czy stosunku dni pracy do dni wolnych. Przeciwieństwem jest wynagrodzenie płacone za każda godzinne pracy tu sprawa pozostaje jasna i klarowna nie ma świadczenia pracy nie ma wynagrodzenia. Przy obecnym stanie prawnym możemy jedynie kierować się zasadą korzyści pracownika lub ewentualnie zdać się na wyrok sądu pracy gdy wejdziemy w spór z pracownikiem.
Pozdrawiamy
AnnaW
Posty: 5
Rejestracja: śr, 27 listopada 2019 14:17

Re: Nieobecność we wszystkie dni robocze a zasadnicze

Post autor: AnnaW » pn, 27 kwietnia 2020 16:30

Dzień Dobry

Ale ja nie prosiłam o interpretację prawną (tym zajmie się nasz prawnik) ale o kwestie techniczne. Rozumiem w takim razie, że muszę ew. robić korektę pozycji na liście płac.
Awatar użytkownika
TomekK
 
Posty: 293
Rejestracja: pt, 01 kwietnia 2005 9:45
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Re: Nieobecność we wszystkie dni robocze a zasadnicze

Post autor: TomekK » wt, 28 kwietnia 2020 9:05

AnnaW pisze:
pn, 27 kwietnia 2020 16:30
Dzień Dobry

Ale ja nie prosiłam o interpretację prawną (tym zajmie się nasz prawnik) ale o kwestie techniczne. Rozumiem w takim razie, że muszę ew. robić korektę pozycji na liście płac.
Witam, rozumiem iz Państwo przychylają się do rozwiązań opisanych w poprzednim poście, oczywiście nie ma problemu system R2płatnik umożliwia zmianę sposobu obliczania wynagrodzeń , zatem proponuje złożyć zamówienie poprzez formularz dostępny na naszej stronie https://online.reset2.pl/ lub kontakt z działem serwisu technicznego. Niestety poprzez forum nie jesteśmy w stanie podać gotowego rozwiązania bez wcześniejszego zapoznania się z bieżącymi ustawieniami systemu R2płatnik.
AnnaW
Posty: 5
Rejestracja: śr, 27 listopada 2019 14:17

Re: Nieobecność we wszystkie dni robocze a zasadnicze

Post autor: AnnaW » wt, 28 kwietnia 2020 9:37

Dzień Dobry

Dziękuję za odpowiedź, tak przy okazji tylko Państwu przekażę, że jestem po poradzie na infolinii PIP i osoba, z którą rozmawiałam podziela moje zdanie w tym temacie, rozporządzenie dotyczy ustalania wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca, dlatego też w przypadku moim nie ma zastosowania, bo pracownik nie przepracował ani jednego dnia i wypłacenie wynagrodzenia byłoby sprzeczne z art 80 KP, a kodeks pracy jest nadrzędny w stosunku do rozporządzenia. Stawiało to by też w gorszej sytuacji osoby wynagradzane stawką godzinową, którzy nie otrzymują wynagrodzenia za dni, w które nie pracują. Oczywiście tak jak Pan pisał można stosować przepisy bardziej korzystne dla Pracownika.
ODPOWIEDZ