przychód po ustaniu zatrudnienia

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2płatnik, R2płatnikPRO, R2płatnikSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
mendi_25
Posty: 46
Rejestracja: śr, 15 stycznia 2020 14:31

przychód po ustaniu zatrudnienia

Post autor: mendi_25 » pn, 21 września 2020 14:46

Witam,
w zeszłym miesiącu zakończyliśmy współpracę z jednym z pracowników. W tym miesiącu okazało się, że ta osoba nie została wyrejestrowana z ubezpieczenia grupowego (połowę kosztów pokrywa pracownik, połowę pracodawca) i nie mamy z czego potrącić składki. W związku z tym, że jest to błąd ze strony pracodawcy, składkę za wrzesień pokryje firma ale musimy dodać tą kwotę do przychodu a pracownik rozliczy podatek w rozliczeniu rocznym. W jaki sposób lub jakim składnikiem można rozliczyć to świadczenie aby kwota ta weszła do PIT-11?
Awatar użytkownika
NA
 
Posty: 567
Rejestracja: wt, 17 sierpnia 2010 9:57
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Re: przychód po ustaniu zatrudnienia

Post autor: NA » pn, 21 września 2020 15:55

Najlepiej by było utworzyć składnik, który w definicji miałby ustawione, że wchodzi do przychodu jako wynagrodzenie i utworzyć z tym składnikiem nową definicję listy (np. wg szablonu "inne dochody" jeśli tylko podatek od tego ma być). Ewentualnie bez listy płac wpisać w bilansie otwarcia tę wartość aby dodało do PIT-11, tylko wówczas na PIT-4R nie zostanie to uwzględnione i trzeba będzie tę deklarację samodzielnie poprawić.

Errata do poprzedniej odpowiedzi:
Po dokładniejszym przeanalizowaniu wydaje się, że powyższy sposób nie byłby w pełni prawidłowy, ponieważ wykazano by w ten sposób podatek, którego de facto za pracownika nie odprowadzono. Gdyby na liście płac lub w bilansie otwarcia zostawić jedynie przychód, bez zaliczki podatkowej, to wówczas byłby on uwzględniony na PIT-11 i pracownik mógłby w rocznym rozliczeniu dopłacić brakujący podatek. Pozostaje jednak pytanie czy rzeczywiście prawidłowym będzie tak to wykazać na PIT-11 jako wynagrodzenie, czy może jednak jakoś inaczej. To już jednak zagadnienie do indywidualnego rozpatrzenia przy telefonicznym kontakcie z serwisem, zwłaszcza jeśli chodzi o definiowanie takiej listy płac.
ODPOWIEDZ