przekroczenie limitu zwolnienia u osoby do 26 roku życia

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2płatnik, R2płatnikPRO, R2płatnikSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
ZDP
Posty: 43
Rejestracja: śr, 23 września 2020 17:39

przekroczenie limitu zwolnienia u osoby do 26 roku życia

Post autor: ZDP » śr, 16 marca 2022 15:07

Dzień dobry,
Przyjęliśmy w grudniu 2021 osobę w wieku 24 lat z wynagrodzeniem 16.000 brutto, wynagrodzenie zostało wypłacone w grudniu, zaliczka na podatek nie została pobrana, ponieważ pracownik nie złożył wniosku o pobieranie zaliczki na podatek.

Dzisiaj otrzymałam od pracownika wiadomość:
Probowałem rozliczyć podatki za rok 2021 przez system e-pity, ale nie udało mi się, dostałem komunikat:
„Suma przychodów zwolnionych od podatku do 26 roku życia jest wyższa niż dopuszczalny limit(85 528) o kwotę 11 652,94. W tym przypadku należy wystąpić o korektę PIT-11 do pracodawcy”.
Moję przychody od innych pracodawców za rok 2021 wyniosły 81.180,94. Czy mógłbym poprosić o stworzenie takiej korekty?

Zupełnie wiem jak się do tego odnieść, czy jest jakaś podstawa prawna, na mocy której pracodawca jest zobowiązany do sporządzenia korekty PIT-11 w takim przypadku?
Prośba o pomoc jeżeli ktoś ma jakiekolwiek informacje na ten temat. Dziękuję.
Awatar użytkownika
NA
 
Posty: 567
Rejestracja: wt, 17 sierpnia 2010 9:57
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Re: przekroczenie limitu zwolnienia u osoby do 26 roku życia

Post autor: NA » czw, 17 marca 2022 9:33

Odnośnie ewentualnego obowiązku skorygowania się nie wypowiem, ale z technicznego punktu widzenia, w R2Płatniku można wprowadzać w ewidencji urzędu skarbowego pracownika jego przychód uzyskiwany gdzie indziej (zakładka "podatek" pole "przychód zwolniony dla os. do 26 lat inne zatr."), który jest uwzględniany w kontroli maksymalnej kwoty zwolnienia z podatku. Po wprowadzeniu tam tej kwoty można zrobić listę korygującą, na której program powinien wyliczyć różnice i wykazać to odpowiednio na korygującym PIT-11.
ZDP
Posty: 43
Rejestracja: śr, 23 września 2020 17:39

Re: przekroczenie limitu zwolnienia u osoby do 26 roku życia

Post autor: ZDP » czw, 17 marca 2022 21:20

Dziękuję, jeżeli okaże się, że faktycznie jest obowiązek skorygowania PIT-11 skorzystam z tej opcji
ODPOWIEDZ