KOREKTA LISTY PŁAC PO PRZEKROCZENIU ROCZNEGO OGRANICZENIA SK

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2płatnik, R2płatnikPRO, R2płatnikSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
Asia102
Posty: 3
Rejestracja: czw, 06 sierpnia 2009 6:25

KOREKTA LISTY PŁAC PO PRZEKROCZENIU ROCZNEGO OGRANICZENIA SK

Post autor: Asia102 » pt, 21 sierpnia 2009 10:03

Witam!!! :D Moje pytanie dotyczy rocznego ograniczenia składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Otóż jeden z pracowników posiada dwa źródła przychodu. W naszej firmie pracuje na pełen etat, a w innej na pół etatu. W sierpniu wypłaciłam mu wynagrodzene za lipiec, a następnie nagrodę. Po wypłacie nagrody pracownik przyniósł mi zaświadczenie informujące,że w sierpniu przekroczy roczną podstawę tj. 95 790 zł i na dzień 30.07 drugi płatnik składek przekazał skadki na ubezp. emerytalne i rentowe od określonej podstawy. Po przeliczeniu wynika, że od ostatniej wypłaty u mnie jest już przekroczenie. Zmienia się więc podstawa naliczenia składek na ubez. emerytalne i rentowe. Pracownikowi za dużo więc potrąciłam i muszę to skorygować. W pozycji "Aktualne zatrudnienie - ZUS" wprowadziłam kwotę przekroczenia. Jednak mam problem ze zrobieniem korekty do tej listy :oops: Nie wiem jak mam się za to zabrać. Proszę o pomoc :cry:
Awatar użytkownika
Inez
 
Posty: 344
Rejestracja: czw, 21 kwietnia 2005 14:23
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: Inez » pn, 31 sierpnia 2009 12:59

Do zwrotu nadpłaconych składek E-R wykorzystuje się specjalną definicję listy płac "Nadpłata składek E-R". Jeśli jej nie posiadasz pozostaje Ci jedynie kontakt z serwisem.
mendi_25
Posty: 46
Rejestracja: śr, 15 stycznia 2020 14:31

Re: KOREKTA LISTY PŁAC PO PRZEKROCZENIU ROCZNEGO OGRANICZENIA SK

Post autor: mendi_25 » wt, 05 maja 2020 15:12

Witam,
a w jaki sposób przeliczyć podstawę do chorobowego, kiedy zwracamy składki listą "nadpłata składek ZUS". Mam pracownika, który w 08.2019 przekroczył podstawę E-R. ZUS wysłał Nam pismo o przekroczeniu w listopadzie 2019, więc za 08.2019, 09.2019 i 10.2019 były pobrane pełne składki ZUS (13,71%, zamiast tylko chorobowa 2,45%). Listą "napłata składki ZUS" oddaliśmy mu te składki. Teraz w maju 2020 ten pracownik ma zwolnienie lekarskie, ale do podstawy chorobowej program nie uwzględnia przekroczenia w tych miesiącach i od wynagrodzenia brutto w 08-10.2019 odejmuje składki ZUS (13,71%), zamiast tylko składkę chorobową (2,45%). Można to jakoś w programie ustawić? Czy mamy o wszystkich przekroczeniach pamiętać i sami to korygować w kartotece zasiłkowej?
Awatar użytkownika
NA
 
Posty: 567
Rejestracja: wt, 17 sierpnia 2010 9:57
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Re: KOREKTA LISTY PŁAC PO PRZEKROCZENIU ROCZNEGO OGRANICZENIA SK

Post autor: NA » pt, 08 maja 2020 8:58

mendi_25 pisze:
wt, 05 maja 2020 15:12
Witam,
a w jaki sposób przeliczyć podstawę do chorobowego, kiedy zwracamy składki listą "nadpłata składek ZUS". Mam pracownika, który w 08.2019 przekroczył podstawę E-R. ZUS wysłał Nam pismo o przekroczeniu w listopadzie 2019, więc za 08.2019, 09.2019 i 10.2019 były pobrane pełne składki ZUS (13,71%, zamiast tylko chorobowa 2,45%). Listą "napłata składki ZUS" oddaliśmy mu te składki. Teraz w maju 2020 ten pracownik ma zwolnienie lekarskie, ale do podstawy chorobowej program nie uwzględnia przekroczenia w tych miesiącach i od wynagrodzenia brutto w 08-10.2019 odejmuje składki ZUS (13,71%), zamiast tylko składkę chorobową (2,45%). Można to jakoś w programie ustawić? Czy mamy o wszystkich przekroczeniach pamiętać i sami to korygować w kartotece zasiłkowej?
W takim przypadku należy w karcie zasiłkowej samodzielnie wprowadzić właściwe, obniżone już o odpowiednią kwotę składek, kwoty podstaw dla poszczególnych miesięcy. W programie, w ewidencji aktualnego zatrudnienia, znajduje się pole do wpisywania na bieżąco kwot uzyskiwanych gdzie indziej i wówczas program w odpowiednim momencie ogranicza na listach naliczanie składek ER oraz pomniejsza w karcie zasiłkowej o odpowiednio niższy % składek. Niestety wiadomo, że niejednokrotnie osoby lepiej zarabiające, nie informują na czas lub w ogóle o swoich przychodach uzyskiwanych gdzie indziej i wówczas trzeba to tak korygować. Reasumując, nie ma możliwości samodzielnego wprowadzenia do karty zasiłkowej innego % składek do odliczenia od podstaw.
ODPOWIEDZ