JPK-VAT w biurze rachunkowym - pytania i odpowiedzi

Lista najczęściej zadawanych pytań dotyczących korzystania z programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO opracowana przez pracowników serwisu Reset2.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 735
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

JPK-VAT w biurze rachunkowym - pytania i odpowiedzi

Post autor: sławek » pn, 20 listopada 2017 13:23

Od 01 stycznia 2018 obowiązkiem wysyłki JPK-VAT objęta zostanie ostatnia grupa przedsiębiorców - mikrofirmy. Dodatkowo, od nowego roku znika możliwość składania papierowych druków deklracji VAT-7 i VAT-7K w urządach skarbowych.
Prowadząc biuro rachunkowe warto przygotować się zawczasu na wiele pytań dotyczących nowych obowiązków oraz na obsługę nowych Klientów, którzy do tej pory w kontaktach z Urzędami Skarbowymi radzili sobie sami.

Liczymy, że poniższy poradnik okaże się przydatny.


Jak zacząć obsługę firmy, która wkrótce wyśle JPK?
Uzupełniamy jak najpełniej dane w oknie Firmy. Szczególną uwagę proszę zwrócić na uzupełnienie danych na zakładkach "Dane" oraz "Nazwa i adres". Pamiętamy o uzupełnieniu NIPu, nazwy pełnej, pełnego adresu firmy oraz wyborze Urzędu Skarbowego.
Dla firm - osób fizycznych podobnie szczegółowo uzupełniamy dane w oknie Właściciele. Z tych dwóch miejsc pochodzą dane identyfikujące podmiot wysyłający JPK.

Jak zgłosić wysyłkę JPK-VAT i e-deklaracji w imieniu Klienta?
Podobnie jak w przypadku e-deklaracji konieczne jest złożenie pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanej elektronicznie. W menu Zbiory - Wybór firmy pod drukarką (F2) znajdziemy druk UPL-1. Podpisany przez Klienta formularz składamy we właściwym Urzędzie Skarbowym.

Jakie dane wprowadzić, by JPK-VAT został przyjęty w Ministerstwie Finansów?
Do złożenia poprawnego JPK-VAT należy wprowadzić wszystkie faktury sprzedaży na których wykazujemy VAT i wszystkie faktury zakupu z których odliczamy VAT.
Każdy pojedynczy dokument musi zawierać datę wpisu, datę ujęcia w VAT, numer dokumentu, nazwę sprzedawcy/nabywcy i jego dane oraz numer NIP. Dotyczy to wszystkich dokumentów, również zestawień sprzedaży, sprzedaży paragonowej, faktur wewnętrznych i innych dokumentów.

Zestawienie sprzedaży paragonowej i faktury na rzecz osób fizycznych nie mają pełnych danych. Czy JPK-VAT bez takich informacji zostanie przyjęty?
Nie, informacja niepełna zostanie odrzucona.
Zawsze musimy podać nazwę odbiorcy lub dostawcy (np. swoje dane dla faktury wewnętrznej; słowa "Sprzedaż paragonowa" dla raportów fiskalnych).
Zawsze też podajemy identyfikator podatkowy/NIP (na przykład wpisać "BRAK"; nie zalecamy podawania fikcyjnych numerów NIP).
Program R2księga/R2fk będzie informować w trakcie generowania JPK-VAT jakie wystąpiły błędy i w których zapisach.

Klient przynosi do biura tylko faktury zakupu. Sprzedaż dostajemy w formie zestawienia/podsumowania rejestru sprzedaży. Czy sprzedaż można wysłać osobno, a zakup osobno jako dwa pliki JPK-VAT?
Nie, JPK-VAT za dany okres to jeden plik zawierający wszystkie informacje o sprzedaży i zakupie.
Klient albo powinien dostarczyć również dokumenty sprzedaży do zaksięgowania, albo - oprócz dotychczasowego zestawienia/rejestru sprzedaży - również przygotowany w programie sprzedażowym JPK-VAT.
Dane z dwóch źródeł można połączyć w programie R2księga/R2fk w jeden plik JPK-VAT gotowy do wysłania do Ministerstwa Finansów.

Klient dostarczył plik JPK-VAT na część sprzedażową. Jak połączyć go z dokumentami zakupu zaksięgowanymi w programie R2księga/R2fk?
Rejestr sprzedaży/zestawienie sprzedaży księgujemy w programie R2księga/R2fk na dotychczasowych zasadach - z jednym zastrzeżeniem: na zakładce "Rozliczenie VAT" należy zaznaczyć opcję "Nie ujmuj w JPK-VAT".
Z programu R2księga/R2fk przygotowujemy plik JPK-VAT (dotyczący zakupu) i zapisujemy go na dysku. W tej samej lokalizacji zapisujemy również plik JPK-VAT dotyczący sprzedaży, a pochodzący z zewnętrznego programu.
W Menu Zbiory - JPK wybieramy opcję "Integracja wielu plików JPK-VAT". Procedura ta pozwoli na połączenie kilku JPK-VAT przygotowanych w różnych programach w jeden plik, gotowy do wysyłki.
Szczegółowy instruktaż korzystania z tej funkcji dostępny jest w instrukcji programu R2księga/R2fk oraz na filmie prezentującym działanie tej funkcji dostępnym na naszym kanale w serwisie YouTube.

Odliczenie VATu z faktury od firmy, która nie jest zarejestrowanym VATowcem grozi sankcjami. Czy program R2księga/R2fk sprawdza w jakiś sposób czy odliczenie jest możliwe?
Naturalnie, funkcja autosprawdzania statusu VAT dostawców dostępna jest w programach R2księga MAXI / R2fk MAXI oraz w serii PRO naszych programów.
Opcja ta sprawdza status dla nowozakładanych kontrahentów. Pozwala również na ponowne sprawdzenie statusu VAT tuż przed wysyłką JPK-VAT do Ministerstwa Finansów.

Czy mogę gdzieś zobaczyć jak krok po kroku przebiega wysyłka JPK-VAT?
Przygotowaliśmy dla Państwa filmy instruktażowe, na których pokazujemy krok po kroku wysyłkę JPK-VAT. Filmy dostępne są na naszym kanale w serwisie Youtube.
Film prezentujący wysyłkę przy użyciu certyfikatu kwalifikowanego pokazujemy tutaj.
Film obrazujący przygotowanie JPK-VAT w programie R2księga i wysyłkę przez aplikację Ministerstwa Finansów prezentujemy tutaj.
Film pokazujący wysyłkę JPK-VAT pochodzących z kilku różnych źródeł (np. z kilku programów) prezentujemy tutaj.

Kiedy zyskam pewność, że deklaracja została złożona poprawnie?
Dowodem prawidłowego złożenia oraz przyjęcia przez Ministerstwo Finansów raportu JPK-VAT jest uzyskanie dla wysłanego pliku statusu "200. Przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie". Potwierdzeniem tego faktu jest możliwość wygenerowania i wydruku UPO (Urzędowego Poświadczenia Odbioru).
ODPOWIEDZ