Nieodpłatne świadczenia w spółce

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
Grażula
Posty: 77
Rejestracja: wt, 28 listopada 2006 18:00

Nieodpłatne świadczenia w spółce

Post autor: Grażula » czw, 17 listopada 2011 14:34

Czy ma ktoś sprawdzony sposób na księgowanie przychodu z nieodpłatnych świadczeń ( mieszkanie wspólnika użyczone dwuosobowej spółce). Przychód z nieodpłatnych świadczeń powstaje u jednego wspólnika. Wiem, że muszę wartość nieodpłatnego świadczenia która przypada na jednego wspólnika wg jego udziału, zaksięgować w kol. 8 . I co dalej, jak rozliczać w księdze podatek na każdego wspólnika ( przychód jednego wspólnika powinien być zwiększony o to nieodpłatne świadczenie) i jak w przyszłości wykazać to w zeznaniu PIT-36L ?
Awatar użytkownika
hadassa
 
Posty: 160
Rejestracja: wt, 04 maja 2010 10:47
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: hadassa » pt, 18 listopada 2011 8:18

jeżeli wpis musi się znaleźć w księdzę to wprowadzamy go normalnie, wchpodzimy na właściciela którego wpis nie dotyczy, i na odpowiednim miesiącu w deklaracji PIT, na ikonkę dochody. Pomniejszamy wtedy jego przychód.
Jeżeli wpis nie musi się znaleźć w księdzę, to tylko wchodzimy na właścieciela ktorego dotyczy wpis, na odpowiednim miesiącu w deklaracji PIT, klikamy w ikonkę dochody i powiększamy przychód
Grażula
Posty: 77
Rejestracja: wt, 28 listopada 2006 18:00

Post autor: Grażula » pt, 18 listopada 2011 17:11

Drugi sposób bardziej odpowiadałby mi, ale z interpretacji urzędów wynika, że muszę zaksięgować w kol. 8. Tak też zrobiłam, tyle że w księdze księguję tylko to co przypada na drugiego wspólnika, bo ten co użycza nie uzyskuje przychodu. W rozliczeniu dochodu musiałam poprawiać u obu wspólników, bo zaksięgowana kwota podzieliła mi się wg udziału na każdego wspólnika i jeden miał za mało, a drugi miał za dużo , ale udało się ! Dzięki
ODPOWIEDZ