Zakup od rolnika ryczałtowego RR

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
maksimus
Posty: 159
Rejestracja: śr, 13 lipca 2011 23:32
Lokalizacja: Chełm

Zakup od rolnika ryczałtowego RR

Post autor: maksimus » śr, 21 marca 2012 22:34

Mam problem z prawidłowym księgowaniem zakupów od rolnika ryczałtowego w kpir. Chodzi o termin odliczenia zryczałtowanego podatku z faktury RR. W programie brakuje mi dostosowania opcji "kiedy VAT" - "data zapłaty, nie później niż termin płatności" dla opcji zakupu. W tej chwili taki sposób księgowania VAT do rejestru VAT występuje tylko dla sprzedaży.
Zgodnie z ustawą o VAT prawo odliczenia zryczałtowanego podatku przy zakupie od rolnika rycz. przysługuje przedsiębiorcy, który w terminie 14 dni (lub w innym, ale określonym w umowie z rolnikiem) zapłaci przelewem za zakupiony towar. Jeżeli uchybi tym terminom lub zapłaci gotówką, traci prawo do odliczenia. Proszę o usprawnienie programu pod kątem funkcjonalności, tak aby nie było konieczności pilnowania terminu zapłaty i możliwości odliczenia VAT RR. Dobrze byłoby wprowadzić automatycznego księgowania do rejestru VAT "bez prawa do odliczenia" po upływie terminu płatności albo w przypadku zapłaty po terminie.
Awatar użytkownika
Inez
 
Posty: 345
Rejestracja: czw, 21 kwietnia 2005 14:23
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: Inez » czw, 22 marca 2012 15:22

Sugestia została zapisana. Rozpatrzymy ją pod kątem użyteczności i możliwości wprowadzenia w programie.
W obecnej wersji programu należy korzystać z opcji "Inna data (zakup)", ręcznie modyfikować datę rozliczenia VAT oraz pilnować terminu zapłaty i możliwości odliczenia VAT RR.
---------------------------------------------------------------------------------
Zapraszamy do Społeczności Symfonii.
Zachęcamy do dzielenia się wiedzą i zadawania pytań w obszarze migracji z programów linii R2firma.
Krótkie wyjaśnienie czym jest Społeczność i jak z niej korzystać.
maksimus
Posty: 159
Rejestracja: śr, 13 lipca 2011 23:32
Lokalizacja: Chełm

Post autor: maksimus » ndz, 25 marca 2012 12:40

Nie ukrywam, że rozwiązanie sprawy w ten sposób jest bardzo uciążliwe i wymaga powracania do księgowania jednej operacji kilka razy. Poza tym po wprowadzeniu raportu bankowego i rozliczeniu płatności za fakturę VAT RR nie ma żadnej możliwości ręcznego wpisania daty całkowitego rozliczenia VAT w opcji "inna data (zakup)" - po prostu pozostaje pusta pozycja, a na liście zaksięgowanych dokumentów "okres VAT" pojawia się znak "!!!".
Z kolei, jeżeli usunę rozliczenie z raportu bankowego, to mogę wtedy rozliczyć ręcznie VAT, ale nie wiem kiedy faktura została zapłacona i robi się błędne koło księgowania.
Proszę o pilne usunięcie tej niedogodności.
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 735
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: sławek » pn, 26 marca 2012 13:10

Faktycznie, księgowanie wpisu i zapłaty tego typu może wydać się pracochłonne.
W momencie regulowania płatności najpierw należałoby wejść na wpis i uzupełnić informację o dacie całkowitego rozliczenia vat, a dopiero później wiązać zapłatę z dokumentem (albo przez rozrachunki na kontrahencie, albo przez zaksięgowanie wyciągu bankowego).
Sprawie się przyjrzymy i określimy czy i ewentualnie kiedy udałoby się wprowadzić udogodnienia w tym zakresie.
maksimus
Posty: 159
Rejestracja: śr, 13 lipca 2011 23:32
Lokalizacja: Chełm

Post autor: maksimus » wt, 24 kwietnia 2012 20:56

Powracam do sugestii zmian w programie R2księga w zakresie rozliczeń z rolnikami ryczałtowymi. Nie wiem, czy trwają już prace nad wprowadzeniem zmian w programie w związku z cytowanym wcześniej problemem (mam nadzieję, że TAK i już wkrótce będzie dostępna aktualizacja programu).
Od momentu zgłoszenia tego problemu, pojawił się drugi, nie mniej istotny. Chodzi o moment zaliczenia w koszty podatku z faktury VAT RR, jeżeli zapłata nastąpiła po terminie (brak możliwości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tychże faktur). O ile miesiąc wystawienia faktury pokrywa się z miesiącem zapłaty po terminie (niemożliwy do odliczenia podatek VAT będzie kosztem w jednym miesiącu), to już w przypadku transakcji na przełomie miesięcy robi się dużo trudniej z ich księgowaniem (podatek VAT z faktury zapłaconej po terminie, powinien być kosztem w miesiącu zapłaty).
Liczę na sprawne i możliwie szybkie wprowadzenie zmian w programie.
P.S. Śledząc liczbę wyświetleń tego tematu, doszłam do wniosku, że nie jestem w tym zakresie odosobniona. Pozdrawiam. :wink:
Awatar użytkownika
hadassa
 
Posty: 160
Rejestracja: wt, 04 maja 2010 10:47
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: hadassa » śr, 25 kwietnia 2012 9:40

Podobnie jak w pierwszym problemie, przyjrzymy się sprawie oraz przekażemy programistom, którzy będą mogli określić czy uwzględnić taką sugestie i ewentualnie kiedy.
maksimus
Posty: 159
Rejestracja: śr, 13 lipca 2011 23:32
Lokalizacja: Chełm

Post autor: maksimus » wt, 19 czerwca 2012 9:56

Podobnie jak w pierwszym problemie, przyjrzymy się sprawie oraz przekażemy programistom, którzy będą mogli określić czy uwzględnić taką sugestie i ewentualnie kiedy.

Muszę przyznać, że jestem bardzo rozczarowana tempem prac programistów oraz aktualizacji programu w tym zakresie. Powoli zaczynam żałować zakupu oprogramowania w Reset2, gdyż ostatnio pojawiające się aktualizacje (raz na miesiąc) dotyczą raczej zmian czysto "kosmetycznych", natomiast poważniejsze problemy w oprogramowaniu odkładane są na dalszy plan, do realizacji w bliżej nieokreślonej przyszłości. "Przyglądanie się sprawie" trwa, moim zdaniem, zbyt długo,i tylko w tym przypadku już ponad 3 miesiące.
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 735
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: sławek » śr, 20 czerwca 2012 13:43

zmiany istotne i daleko idące, a taką będzie wprowadzenie mechanizmu rozliczającego zapłaty oraz VAT dla faktur RR, chcielibyśmy przed szerszym udostępnieniem skonsultować z ekspertami w danym temacie, dlatego będziemy wdzięczni za bezpośredni, telefoniczny kontakt z serwisem
pod nr tel.: 71 37-71-202 wew. 2
lub 71 37-71-213
Teresska
Posty: 74
Rejestracja: sob, 19 stycznia 2013 13:46

faktury RR

Post autor: Teresska » sob, 19 stycznia 2013 13:50

Mam podobny problem, mamy w Firmie około 50 faktur RR. Pamiętam w Symfonii była taka funkcja "przypisz Vat do okresu". Jestem w fazie testowania Waszego programu i dużo danych już udało mi się wprowadzić. Jeżeli z RR-kami jest tyle problemu to ja dziękuję. A jeśli chodzi o kontakty - to może Autorzy programu sami się pofatygują z telefonami do specjalistów.
Awatar użytkownika
Inez
 
Posty: 345
Rejestracja: czw, 21 kwietnia 2005 14:23
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: Inez » pn, 21 stycznia 2013 8:43

Mechanizm rozliczający zapłaty oraz VAT dla faktur RR został wprowadzony wraz z aktualizacją pod koniec ubiegłego roku.
---------------------------------------------------------------------------------
Zapraszamy do Społeczności Symfonii.
Zachęcamy do dzielenia się wiedzą i zadawania pytań w obszarze migracji z programów linii R2firma.
Krótkie wyjaśnienie czym jest Społeczność i jak z niej korzystać.
maksimus
Posty: 159
Rejestracja: śr, 13 lipca 2011 23:32
Lokalizacja: Chełm

Post autor: maksimus » ndz, 14 lutego 2016 21:02

Odświeżam temat.
Firma, którą rozliczam do końca 2015 r. była na kpir. Od 2016 jest na pełnej księgowości. Dokonuje zakupów od rolników ryczałtowych i wystawia faktury RR. Na kpir nie było problemu z księgowaniem dokumentów jako Z-zakup i wybraną opcją "kiedy VAT - data zapłaty (faktura RR)". Po przejściu na pełną księgowość i po wielokrotnych próbach zaksięgowania dokumentu jako "Z-zakup" z ustawionym zdarzeniem gospodarczym, dla którego wybrano sposób rozliczenia VAT jak wyżej, ciągle wyskakuje informacja o następującej treści: "Wybrane zdarzenie ma określony domyślny sposób rozliczenia VAT (data zapłaty (faktura RR)), który jest niedozwolony dla tego rodzaju wpisu (Z-zakup). Przy próbie księgowania dokumentu bez wybranego zdarzenia gosp. nie ma wogóle możliwości wyboru rozliczenia VAT jak wyżej (po prostu nie ma go na liście).
Nic z tego nie rozumiem. Czyżby księgowanie RR-ek na pełnej księgowości nie było możliwe w waszym programie??? Posiadam R2fk w wersji MAXI dla biur rachunkowych (aktualizacja 4.06.3).
maksimus
Posty: 159
Rejestracja: śr, 13 lipca 2011 23:32
Lokalizacja: Chełm

Post autor: maksimus » sob, 20 lutego 2016 18:16

Po rozmowie z serwisem Reset2 okazuje się, iż dla pełnej księgowości rozliczanie VAT RR nie jest wdrożone ze względu na małe zainteresowanie klientów tą formą rozliczania VAT (?!?!?). Prawdopodobnie możliwość taka zostanie opracowana przez programistów w drugiej połowie roku (są przecież ważniejsze inne "drobne poprawki"). Dla mnie jest to niepojęte, jak można wypuszczać program bez pełnej funkcjonalności licząc na to, iż klienci nie będą potrzebowali podstawowych funkcji programu. Ewentualna aktualizacja w tym zakresie zostanie wdrożona po wpłynięciu większej liczby zgłoszeń od użytkowników programu dotyczących tego tematu. Póki co setkom RR-ek będę musiała pilnować i ręcznie wypełniać daty rozliczenia do VAT-u - ZGROZA !!!!
Ten sam problem dotyczy R2faktury, gdzie po przestawieniu rozliczenia z kpir na pełną księgowość nie ma opcji rozliczenia VAT jako data zapłaty (faktura RR).
Piszę to w nadziei, że może znajdzie się chociaż 5 zainteresowanych osób, którym taka funkcjonalność programu jest potrzebna i poprze mnie w tym temacie.

Widzę, że producent programu spoczął na laurach, zadowalając się sporymi dochodami z aktualizacji sprzedanych programów, które tak naprawdę dotyczą głównie "drobnych poprawek" pozostawiając ważniejsze rozwiązania do opracowania przez programistów w bliżej nieokreślonej przyszłości. Mam tu na myśli chociażby wprowadzenie m.in. lepszych rozwiązań w zakresie rozrachunków, na które nie możemy się doczekać od kilku lat.

Pozdrawiam forumowiczów.
Czekam na maile od zainteresowanych w zakresie RR: biuromaksimus7@gmail.com
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 735
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: sławek » pn, 22 lutego 2016 8:52

Ponownie, tym razem na forum, spróbujemy wyjaśnić zagadnienie.

Rozliczenie vatu RR (rolnicy ryczałtowi) wbrew niektórym opiniom NIE JEST podstawową funkcją programu.
Ze względu na stopień złożoności problemu oraz zainteresowanie naszych Klientów mechanizm taki dostępny jest jedynie dla uproszczonej księgowości - w firmach na KPiR.

Jeśli chodzi o obsługę rozliczenia vatu RR w pełnej księgowości - nie jest to na obecną chwilę jedna z naszych priorytetowych spraw. Nasz dział rozwoju oprogramowania, wytyczający kierunki rozwoju programu skupia się na wielu innych, wydaje nam się że bardziej potrzebnych i bardziej zbliżonych do podstawowych funkcjach programu. W tej sytuacji nie wydaje się właściwe porzucanie obranej ścieżki rozwoju oprogramowania i skupianie się na innych zagadnieniach.

Przypomnę, że na kolejność opracowywanych w programie zmian, oprócz zmian w przepisach które mają bezwzględne pierwszeństwo, wpływ mają użyteczność dla ogółu Użytkowników i zapotrzebowanie na zmiany.

Klientów zainteresowanych wprowadzeniem w/w funkcjonalności dla pełnej księgowości prosimy o kontakt (najlepiej telefoniczny) z działem serwisu oprogramowania
tel.: 71 38 28 702
Im więcej głosów w sprawie, tym szybciej dział rozwoju oprogramowania będzie mógł w/w opracować.
maksimus
Posty: 159
Rejestracja: śr, 13 lipca 2011 23:32
Lokalizacja: Chełm

Post autor: maksimus » pt, 06 maja 2016 14:44

Chciałabym prosić producenta programu o jak najszybsze wprowadzenie tylko mechanizmu rozliczania faktur RR w zakresie podatku VAT - wprowadzenie możliwości rozliczania tych faktur jako "data zapłaty RR", tak aby faktury w odpowiednim terminie dla VAT znajdowały się w rejestrach VAT-owskich. Może nie będzie z tym zbyt dużego problemu, skoro jest on już stworzony dla kpir.
Mechanizm dotyczący automatycznego księgowania (tworzenia DW lub PK) dla nieodliczonego podatku VAT jest mało istotny (dla mnie może go w ogóle nie być), gdyż można to sobie zrobić ręcznie na podstawie rejestrów VAT-owskich.
BARDZO PROSZĘ :( :cry:
ODPOWIEDZ