Utworzenie BO na nowy rok

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
Ulla
Posty: 24
Rejestracja: pt, 27 lipca 2012 9:55

Utworzenie BO na nowy rok

Post autor: Ulla » pn, 25 marca 2013 8:55

Witam
proszę o informacje czy program R2fk ma możliwość automatycznego utworzenia BO na nowy rok . Nie mogę dojść do tego w jaki sposób można to zrobić .
Bo mam nadzieję że nie trzeba na piechotę przenosić salda poszczególnych kont z 2012 roku na BO 2013 ?
Awatar użytkownika
Inez
 
Posty: 345
Rejestracja: czw, 21 kwietnia 2005 14:23
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: Inez » pn, 25 marca 2013 9:39

Za instrukcją obsługi:

"W przypadku, gdy rozliczyliśmy już rok i chcemy przenieść bilans zamknięcia ze starego roku jako bilans otwarcia na nowy rok, korzystamy z automatycznej funkcji Przenieś BO dostępnej w menu pomocniczym (prawy przycisk myszy lub klawisz F3) w oknie Plan kont.

Określamy:

BO na rok - na który rok ma być przeniesione BO, ustawia się automatycznie na rok następny po aktualnie ustawionym w menu Ustawienia - Bieżąca data i okres (F12)

Data BO - z taką datą zostanie utworzony dokument A - Bilans otwarcia, zwykle jest to pierwszy dzień stycznia danego roku

Rejestr księgowy - w tym rejestrze zostanie utworzony dokument BO

Tylko konta podświetlone - zaznaczamy jeśli chcemy utworzyć BO tylko dla podświetlonych wcześniej kont.

Po naciśnięciu przycisku OK rozpocznie się tworzenie dokumentów BO. Będą one zawierały jedynie te konta, które są aktualnie dostępne w oknie Plan kont. Jeśli chcemy przenieść BO od razu dla wszystkich kont, należy we F4 właściwościach okna Plan kont ustawić Poziom=Wszystkie (Alt 0).

Utworzone w ten sposób dokumenty BO nie zawierają zakładki Płatności, gdyż płatności, których ewentualnie dotyczą pozycje BO istnieją już w rozrachunkach poszczególnych kontrahentów (powiązane z fakturami zaksięgowanymi w starym roku).

Po utworzeniu wszystkich dokumentów BO należy zmienić okres na styczeń nowego roku i wywołać w oknie Plan kont funkcję Przelicz wszystkie konta."
---------------------------------------------------------------------------------
Zapraszamy do Społeczności Symfonii.
Zachęcamy do dzielenia się wiedzą i zadawania pytań w obszarze migracji z programów linii R2firma.
Krótkie wyjaśnienie czym jest Społeczność i jak z niej korzystać.
Mała
Posty: 37
Rejestracja: śr, 16 listopada 2011 12:35

Post autor: Mała » pn, 06 maja 2013 21:09

"Przerzuciłam" pięknie BO z roku 2012 na styczeń 2013 i na kontach wszystko mi gra.
Jednak w raporcie kasowym nie pokazuje mi kwoty z BO jako stanu poprzedniego kasy i przez to drukując raport mam zakłamany jego obraz.
Pokazuje mi, że mam kasę na minusie a w rzeczywistości mam stan kasy na dużym plusie.

Czy można jakoś to zmienić?
Awatar użytkownika
Inez
 
Posty: 345
Rejestracja: czw, 21 kwietnia 2005 14:23
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: Inez » wt, 07 maja 2013 8:19

Najprawdopodobniej w momencie przenoszenia BO istniał już ten raport kasowy/bankowy, dlatego nie uwzględnia on BO. Można to zmienić odświeżając pierwszy wpis w pierwszym raporcie kasowym/bankowym (na pierwszym wpisie nacisnąć F6 i zaakceptować wpis).
---------------------------------------------------------------------------------
Zapraszamy do Społeczności Symfonii.
Zachęcamy do dzielenia się wiedzą i zadawania pytań w obszarze migracji z programów linii R2firma.
Krótkie wyjaśnienie czym jest Społeczność i jak z niej korzystać.
Mała
Posty: 37
Rejestracja: śr, 16 listopada 2011 12:35

Post autor: Mała » wt, 07 maja 2013 8:42

Dziękuję bardzo :)
Jest teraz OK.
maksimus
Posty: 159
Rejestracja: śr, 13 lipca 2011 23:32
Lokalizacja: Chełm

Post autor: maksimus » wt, 21 maja 2013 13:45

A co zrobić w przypadku wprowadzania BO ręcznie (przejście z innego programu księgowego na R2fk) w pozycji P.A.VIII bilansu, tj. zysk (strata) netto, skoro ta pozycja za bieżący rok jest wyliczana automatycznie na podst. rzis. Po ręcznym wprowadzeniu wartości zysku z 2012 roku na koncie 860 (wynik finansowy) program pokazuje co prawda tą wartość na dzień 01.01.2013, lecz nie uwzględnia jej przy obliczaniu za następne okresy rozliczeniowe (np. za I kwartał 2013 wychodzi strata, która do momentu podziału zysku z roku poprzedniego powinna być pokryta zyskiem z lat poprzednich). Muszę wysłać wstępny bilans za I kwartał 2013 do banku, a wychodzą mi durnoty.
W chwili obecnej sumy bilansowe (aktywów i pasywów) nie są równe. Proszę o odpowiedź.
Awatar użytkownika
Inez
 
Posty: 345
Rejestracja: czw, 21 kwietnia 2005 14:23
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: Inez » wt, 21 maja 2013 14:44

Wynik finansowy ujęty na BO wpływa na część bilansu dotyczącą stanu na 01.01 danego roku.
Aby wynik finansowy był widoczny w stanie na 31.01 (i koniec każdego następnego miesiąca) jako zysk/strata z lat ubiegłych sugerujemy, aby:
- utworzyć osobne konto zysk/strata z lat ubiegłych
- powiązać je z bilansem
- poleceniem księgowania zrobić np. w styczniu przeksięgowanie z konta wyniku finansowego na konto zysku/straty z lat ubiegłych.
Stan bilansu otwarcia na 01.01 pozostanie niezmieniony, pojawi się natomiast saldo na odpowiednim koncie - zysk/strata z lat ubiegłych.

Wynik finansowy bieżący (na koniec każdego miesiąca) wyliczany jest przez program automatycznie i jest zgodny z wynikiem finansowym wykazywanym na Rachunku zysków i strat.
---------------------------------------------------------------------------------
Zapraszamy do Społeczności Symfonii.
Zachęcamy do dzielenia się wiedzą i zadawania pytań w obszarze migracji z programów linii R2firma.
Krótkie wyjaśnienie czym jest Społeczność i jak z niej korzystać.
DOMIS
Posty: 13
Rejestracja: czw, 25 lipca 2013 0:56

wynik finansowy jak w odpowiedzi

Post autor: DOMIS » ndz, 30 marca 2014 0:04

Witam,mam problem z przeniesieniem wyniku finansowego tzn, to co opisano powyżej zrobiłam i sam styczeń nowego roku wychodzi zgodny ale dane w bilansie na 1-1-2014 są pomniejszone o kwotę wyniku finansowego. Grudzień zamyka się w porządku, styczeń jako sam miesiąc też zię zgodnie zamknął jednak w aktywach w zestawieniu 01-01-2014 do 31-01-2014same aktywa są pomniejszone o "nieszczęsny "wynik finansowy, CO ZROBIĆ????
Awatar użytkownika
Inez
 
Posty: 345
Rejestracja: czw, 21 kwietnia 2005 14:23
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: Inez » pn, 31 marca 2014 8:23

Sprawdzić czy na utworzonym BO na styczeń 2014 jest konto wyniku finansowego. Jeśli nie, to należy je dopisać ręcznie podając właściwą kwotę.
---------------------------------------------------------------------------------
Zapraszamy do Społeczności Symfonii.
Zachęcamy do dzielenia się wiedzą i zadawania pytań w obszarze migracji z programów linii R2firma.
Krótkie wyjaśnienie czym jest Społeczność i jak z niej korzystać.
ODPOWIEDZ