Podpowiedzi programu podczas księgowania

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
Lew_1111
Posty: 26
Rejestracja: śr, 01 lutego 2006 23:06
Lokalizacja: Łuków
Kontakt:

Podpowiedzi programu podczas księgowania

Post autor: Lew_1111 » śr, 01 lutego 2006 23:22

Witajcie,
Pewnie zbyt "gramotny" nie jestem, ale w żaden sposób znaleźć nie mogę opcji, dzięki której nakażę programowi podpowiadanie podczas księgowania, aby nie trzeba było za każdym razem na nowo wpisywać kontrahenta, czy nazwy zdarzenia gospodarczego.
Jeżeli znacie sposób na to - będę wdzięczny.
Dzięki.


Przy programie "majstruję" od kilku godzin. Kilka drobnych mankamentów - widzianych z pozycji biura rachunkowego - już znalazłem. Pewnie niedługo podzielę się z Wami swymi uwagami.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Max
 
Posty: 160
Rejestracja: śr, 25 maja 2005 12:38
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: Max » czw, 02 lutego 2006 14:05

Kontrahenta wybiera się z biblioteki. Jeśli go jeszcze nie ma w bibliotece, to na rozwiniętej liście naciskamy klawisz Insert i wprowadzamy do biblioteki jego dane. Po zatwierdzeniu w bibliootece, w kolejnych wpisach będziemy go tylko wybierać.
Analogicznie z opisami zdarzeń gospodarczych.

Ponadto w kontrahencie możemy okreslić domyślne zdarzenie z nim związane, tak żeby ustawiło się automatycznie po wybraniu kontrahenta z biblioteki.
Lew_1111
Posty: 26
Rejestracja: śr, 01 lutego 2006 23:06
Lokalizacja: Łuków
Kontakt:

Post autor: Lew_1111 » czw, 02 lutego 2006 16:20

Chyba, rzeczywiście, zbyt gramotny nie jestem, ponieważ zostałem źle zrozumiany.
Ale... dzięki za odpwiedź:))

Max, to, o czym piszesz, wiem od lat co namniej kilku. Nie chodziło mi o tworzenie nowych kontrahentów, ale o to, abym, księgując kolejną fakturę, otrzymał ekran pełen podpowiedzi.
Współpracujecie, Państwo, z biurami rachunkowymi. Jest oczywiste, że praca osoby "wklepującej" dokumenty polega na ułożeniu ich "tematycznie", a następnie - jak powiedziałem - "wklepaniu" do programu. Podpowiedź programu z zachowaniem niektórych danych co najmniej kilkakrotnie zwiększa wydajność osoby na programie pracującej.
Klasycznym przykładem może być księgowanie faktur wystawionych właśnie przez biuro swoim klientom. Na fakturach tych (idących w dziesiątki) najczęściej są te same daty wystawienia, w wielu przypadkach te same kwoty, a już na pewno to samo zdarzenie gospodarcze.
Max, uwierz mi, że nie jestem nowicjuszem w tej materii. "Przesiadam się" w tej chwili na Wasz program z programu DOS-owego, gdzie szybkość "wklepywania" danych była imponująca.
Pozdrawiam serdecznie

P.S. Czy nie uważasz, że denerwujący jest brak tematu postu w mojej i Twojej odpowiedziach? Toć, właśnie o takie podpowiedzi programu chodzi:)) Czy jest problemem, aby program sam skopiował narzucony przeze mnie wcześniej temat?
Awatar użytkownika
Max
 
Posty: 160
Rejestracja: śr, 25 maja 2005 12:38
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: Max » czw, 02 lutego 2006 22:58

Widzę, że rzeczywiście nie zrozumiałem Lwa :), ale już spieszę z "lepszą" odpowiedzią.
Przy tworzeniu nowego wpisu do księgi pojawia się menu umożliwiające wybór rodzaju wpisu (sprzedaż, zakup, itp). Ostatnią pozycją w tym menu jest "O-Ostatni wpis". Po wybraniu tej pozycji możemy wpisać kolejny wpis takiego rodzaju jak poprzedni z podpowiedzianymi dla ułatwienia polami: nr dowodu, daty, kontrahent i opis zdarzenia. Jeśli chcemy utworzyć wpis w innym rodzaju niż poprzedni podpowiadana jest jedynie data z poprzedniego wpisu.

A co do pustego tematu postów, to forum działa na gotowych skryptach udostępnianych przez firmę phpBB Group i nie bardzo mamy możliwość ingerencji w sposób ich działania.

Pozdrawiam i życzę udanych testów. Aha, jeśli chodzi o dużą wydajność, to polecam używanie klawiatury (a nie myszy) i klawisza Enter do przechodzenia przez kolejne pola przy wprowadzaniu wpisu. Działa naprawdę szybko :)
Lew_1111
Posty: 26
Rejestracja: śr, 01 lutego 2006 23:06
Lokalizacja: Łuków
Kontakt:

Post autor: Lew_1111 » pt, 03 lutego 2006 0:12

Max, dziękuję bardzo za odpowiedź.
Dokładnie o takie "O" mi chodziło, ale... okazuje się, że u mnie jest ono nieaktywne (pewnie coś sknociłem:)) Proszę, oczywiście, o pomoc.

Oczywiście, że będę używał klawiatury. Nie wyobrażam sobie pracy z myszką podczas księgowania. Przy przechodzeniu przez kolejne pola pozostanę, jednak, przy starych przyzwyczajeniach i używał będę klawisza TAB.

Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Max
 
Posty: 160
Rejestracja: śr, 25 maja 2005 12:38
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: Max » pt, 03 lutego 2006 8:13

Uaktywnia się po zrobieniu jakiegokolwiek wpisu.
Lew_1111
Posty: 26
Rejestracja: śr, 01 lutego 2006 23:06
Lokalizacja: Łuków
Kontakt:

Post autor: Lew_1111 » pt, 03 lutego 2006 15:50

I wszystko jasne...:)

Dzięki
Lew_1111
Posty: 26
Rejestracja: śr, 01 lutego 2006 23:06
Lokalizacja: Łuków
Kontakt:

Post autor: Lew_1111 » pt, 03 lutego 2006 22:02

Właśnie ćwiczę księgowanie z "podpowiedziami".
Pozwolę sobie na bieżąco przekazywać uwagi, pytania, wątpliwości, oki?
Dziękuję:)

1. "O" bardzo ładnie działa. Podoba mi się
2. Trochę przestało mi się podobać w momencie, kiedy zmieniłem datę wpisu. W ślad za tą zmianą pozostałe daty: wystawienia i otrzym/sprzed..... nie zmieniły się:( Wyszło na to, że podpowiedź w tym względzie nie na wiele się zda. A szkoda, ponieważ opóźniło to księgowanie dokumentu.
3. Denerwujące jest to, że program sugeruje przy numerze NIP-u symbol PL. Owszem, da się z tym żyć, ale...
4. Optowałbym za likwidacją kontrolnej kwoty ogółem. Nie jes to, jednak, mój wniosek lecz małe spostrzeżenie z pozycji rozpędzonego faceta, któremu zależy na jak najszybszym wpisaniu danych z faktury do programu. Wpisanie kwoty ogółem skutecznie wyhamowuje moje zapędy:)
5. Wszystko się da wklepać z klawiatury oprócz jednego... Mianowicie w żaden sposób dopisanego, nowego, kontraktu nie można zaklepać z klawiatury. Tu prosiłbym o pomoc.

Na razie tyle:)
Oczywiście, że dam jeszcze znać o swoim istnieniu:)

Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Max
 
Posty: 160
Rejestracja: śr, 25 maja 2005 12:38
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: Max » sob, 04 lutego 2006 0:51

Lew_1111 pisze: 2. Trochę przestało mi się podobać w momencie, kiedy zmieniłem datę wpisu. W ślad za tą zmianą pozostałe daty: wystawienia i otrzym/sprzed..... nie zmieniły się:( Wyszło na to, że podpowiedź w tym względzie nie na wiele się zda. A szkoda, ponieważ opóźniło to księgowanie dokumentu.
Pomyślimy, może da się coś zrobić...
Lew_1111 pisze: 3. Denerwujące jest to, że program sugeruje przy numerze NIP-u symbol PL. Owszem, da się z tym żyć, ale...
Dla podatników krajowych należy nie wypełniać pola 'Kraj', wtedy nie podpowiada się PL. Kraj Polska należy wybierać tylko przy polskich podatnikach posiadających NIPy unijne
Lew_1111 pisze: 4. Optowałbym za likwidacją kontrolnej kwoty ogółem. Nie jes to, jednak, mój wniosek lecz małe spostrzeżenie z pozycji rozpędzonego faceta, któremu zależy na jak najszybszym wpisaniu danych z faktury do programu. Wpisanie kwoty ogółem skutecznie wyhamowuje moje zapędy:)
Kwota ogółem została zrobiona właśnie z myślą o biurach rachunkowych żeby szybko sprawdzić poprawność szybko wpisanej :) faktury. Ale oczywiście można z niego nie korzystać, w niczym to nie przeszkadza.
Lew_1111 pisze: 5. Wszystko się da wklepać z klawiatury oprócz jednego... Mianowicie w żaden sposób dopisanego, nowego, kontraktu nie można zaklepać z klawiatury. Tu prosiłbym o pomoc.
Po przejściu (oczywiście enterem) do kolumny Kontrakt należy nacisnąć klawisze Alt i strzałka w dół co spowoduje rozwinięcie listy kontraktów, po wybraniu odpowiedniego kontraktu zatwierdzamy go Enterem

Mam nadzieję, że tym razem dobrze zrozumiałem treść uwag :)

Również pozdrawiam i miłego testowania, ale chyba już jutro, czas spać...
Lew_1111
Posty: 26
Rejestracja: śr, 01 lutego 2006 23:06
Lokalizacja: Łuków
Kontakt:

Post autor: Lew_1111 » sob, 04 lutego 2006 1:38

Nie mogłem oprzeć się, żeby nie zajrzeć na Forum. Taki już jestem. Zresztą, kto spojrzał w moje dane, wie zapewne dlaczego:)

Max, serdeczne dzięki.
Zrozumiałeś wszystko, ale nie wszystko ja dobrze wyłożyłem:)
W pkt 5. chodziło mi o to, że w momencie tworzenia nowego zdarzenia gospodarczego, tworzę nowy kontrakt, którego to kontraktu (już po utworzeniu go) nie mogę z klawiatury "zaklepać". W prawym górnym rogu okienka "Kontrakty" muszę myszką kliknąć na "Wybierz".

Pozdrawiam serdecznie
Gość

Post autor: Gość » sob, 04 lutego 2006 11:58

Proszę spróbować Alt-Enter
Lew_1111
Posty: 26
Rejestracja: śr, 01 lutego 2006 23:06
Lokalizacja: Łuków
Kontakt:

Post autor: Lew_1111 » sob, 04 lutego 2006 20:51

To działa:))
Dzięki
Tylko... dlaczego to takie skomplikowane?

Pozdrawiam
Gość

Post autor: Gość » sob, 04 lutego 2006 21:58

Wszystko co jest inne od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni, wydaje się na początku skomplikowane :)
Lew_1111
Posty: 26
Rejestracja: śr, 01 lutego 2006 23:06
Lokalizacja: Łuków
Kontakt:

Post autor: Lew_1111 » pt, 10 lutego 2006 17:11

Dzięki za szybką reakcję na możliwość podpowiadania wszystkich trzech dat.
Zauważyłem to od razu... Nie było, jednak, okazji podziękować.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ