Amortyzacja indywidualna

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
maksimus
Posty: 159
Rejestracja: śr, 13 lipca 2011 23:32
Lokalizacja: Chełm

Amortyzacja indywidualna

Post autor: maksimus » czw, 01 sierpnia 2013 9:06

Proszę o wprowadzenie przy środkach trwałych możliwości wyboru metody indywidualnej amortyzacji oprócz dotychczas już dostępnych tj. jednorazowej, liniowej, degresywnej. Taki rodzaj amortyzacji możliwy jest dla używanych środków trwałych, a stawka amortyzacji jest ustalana indywidualnie przez podatnika zgodnie z art. 22j ust. 1 updof oraz art. 16j ust. 1 updop. Istotne jest, aby na wydrukach ewidencji śt widniało oznaczenie metody amortyzacji jako "indywidualna". Amortyzacja taka rozlicza się liniowo, zgodnie z przyjętą stawką. Sprawa ta zgłaszana już była telefonicznie ok. 3 m-cy temu.
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 735
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: sławek » czw, 01 sierpnia 2013 9:57

tematowi się przyjrzymy
... jednak z cytowanego przepisu nie wynika bezpośrednio konieczność zamieszczania na wydrukach OT czy ewidencji środków oznaczenia "amortyzacja indywidualna"
natomiast możliwość ustawienia stawki indywidualnej była, jest i będzie - podpowiadana stawka i współczynnik są polami możliwymi do edycji przez Użytkowników
maksimus
Posty: 159
Rejestracja: śr, 13 lipca 2011 23:32
Lokalizacja: Chełm

Post autor: maksimus » czw, 01 sierpnia 2013 10:20

Może przepis nie stawia wymogu umieszczania opisu tej metody amortyzacji, ale przy wyborze np. am.liniowej i umieszczeniu stawki indywidualnej muszę szczegółowo opisywać dlaczego stawka amortyzacji (indywidualna) różni się od stawki z wykazu dla am.liniowej (bo na wydruku jest właśnie amortyzacja liniowa). Poza tym jestem w posiadaniu wydruków (z lat poprzednich) z innego programu, w którym ewidencjonowałam środki trwałe (jestem w trakcie przenoszenia danych) i tam taka metoda jest uwidoczniona. Przy kontroli z US może paść podejrzenie, że zmieniłam metodę amortyzacji. Poza tym, podczas składania wniosku o dofinansowanie z UE, zwrócono uwagę na tą metodę amortyzacji i poproszono o bardziej szczegółowe dane dotyczące akurat tych środków trwałych, które amortyzowane były indywidualnie. A zatem, jak się okazuje, problem jest dosyć istotny.
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 735
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: sławek » czw, 01 sierpnia 2013 10:42

Problem jest jak najbardziej istotny, jednak miejscem bardziej właściwym dla przestawiania odstępstw od standardu jest wydruk karty środka trwałego czy dokumentu OT niż ewidencji i zestawień, które raczej na celu mają zaprezentowanie wartości liczbowych

tematowi przyglądamy się bacznie i również tu liczylibyśmy na szerszą dyskusję
każdy głos od naszych Użytkowników będzie mile widziany
ODPOWIEDZ