Udział sprzedaży opodatkowanej w całości sprzedaży

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
Lew_1111
Posty: 26
Rejestracja: śr, 01 lutego 2006 23:06
Lokalizacja: Łuków
Kontakt:

Udział sprzedaży opodatkowanej w całości sprzedaży

Post autor: Lew_1111 » pt, 17 lutego 2006 17:42

Witam,
Dużo czasu poświęciłem na znalezienie możliwości wpisania na stałe udziału sprzedaży opodatkowanej w całości sprzedaży. Oczywiście, nie znalazłem :) - inaczej nie pisałbym :) A że w ogóle wpisany być musi - nie ulega wątpliwości.
Czegoś mi brakuje... Chyba temat VAT-u jest za bardzo "ukryty". Takie jest moje odczucie, jako raczkującego w Waszym programie.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Max
 
Posty: 160
Rejestracja: śr, 25 maja 2005 12:38
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: Max » sob, 18 lutego 2006 1:02

Udział sprzedaży opodatkowanej w całości sprzedaży oblicza się automatycznie na podstawie deklaracji VAT z poprzedniego roku.

W sytuacji gdy rozpoczynamy pracę z programem w trakcie roku mamy dwie możliwości:

1. W pierwszej deklaracji VAT-7 wyliczanej w programie wprowadzić ten udział ręcznie na zakładce 'Zakup' w częći 'Zakupy służace sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej' w polu 'udział sprzedaży opodatkowanej z ubiegłego roku'. Po zamknięciu tej deklaracji wprowadzony w niej udział będzie automatycznie uwzględniany w kolejnych miesiącach.

lub

2. Wprowadzić wpis do rejestru vat z datą grudniową poprzedniego roku z całoroczną sumą sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej - po czym otworzyć okno z deklaracjami vat7 i pozamykac wszystkie deklaracje. W ten sposób program wyliczy i zapamięta udział sprzedaży opodatkowanej i będzie go automatycznie podstawiał w deklaracjach Vat-7 w bieżącym roku.

Pozdrawiam i dobranoc :)
Lew_1111
Posty: 26
Rejestracja: śr, 01 lutego 2006 23:06
Lokalizacja: Łuków
Kontakt:

Post autor: Lew_1111 » sob, 18 lutego 2006 13:08

Dzięki, Max. Wszystko poszło gładko, skorzystałem z drugiego sposobu.
Ale... gładko to nie znaczy skutecznie. Przynajmniej w moim przypadku.
Otóż program nie chce zaokrąglić wyliczonej proporcji. Powoduje to, oczywiście, błędne obliczenie VAT-u do odliczenia w styczniu.

Mam jeszcze jedną, w związku z proporcją, uwagę:
Dlaczego podjęliście decyzję o tym, że proporcja ma być obliczana na podstawie danych z deklaracji a nie z rejestrów VAT?
Nie wynika to z ustawy, a może spowodować przekłamania w obliczeniu proporcji o 1%.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Max
 
Posty: 160
Rejestracja: śr, 25 maja 2005 12:38
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: Max » pn, 20 lutego 2006 14:49

Lew_1111 pisze:Otóż program nie chce zaokrąglić wyliczonej proporcji. Powoduje to, oczywiście, błędne obliczenie VAT-u do odliczenia w styczniu.
Nie rozumiem. Udział jest zaokrąglany do 2 miejsc po przecinku. Proszę podać konkretne kwoty.
Lew_1111 pisze: Dlaczego podjęliście decyzję o tym, że proporcja ma być obliczana na podstawie danych z deklaracji a nie z rejestrów VAT?
Nie wynika to z ustawy, a może spowodować przekłamania w obliczeniu proporcji o 1%.
Faktycznie przepisy nie precyzują sposobu wyliczania tej proporcji. Ze względów technicznych (szybkość działania programu) przyjęliśmy kwoty z deklaracji. Różnice w stosunku do rejestrów są minimalne i w pełni akceptowalne przez urzędników skabowych :).
Lew_1111
Posty: 26
Rejestracja: śr, 01 lutego 2006 23:06
Lokalizacja: Łuków
Kontakt:

Post autor: Lew_1111 » pn, 20 lutego 2006 18:50

Wiraj, Max.
Dzięki za odpowiedzi.
Pozwól, jednak, że "pomądrzę" się trochę :)

Art. 90 ust. 4 ustawy o VAT jest jasny i klarowny:

"Proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu siągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej."

Temat zaokrąglenia mamy, więc, załatwiony. I nie ma tu "przeproś" - musimy się stosować do tego zapisu.
Jedźmy dalej: Przytoczony przeze mnie przepis wyraźnie mówi o obrocie osiągniętym w roku poprzedzającym rok podatkowy. Deklaracje VAT-7 nie odzwierciedlają nam rzeczywistego obrotu, ponieważ każdorazowo (w każdym miesiącu następuje zaokrąglanie kwot obrotu (w poprzednich latach było to odrzucanie groszy - nawet, jeżeli było to 99 groszy). Mając spore doświadczenie w kontaktach z urzędnikami skarbowymi ośmieliłbym się twierdzić, że spotkać się możemy z zarzutem zawyżenia ustalanej proprcji, a co za tym idzie, zawyżenia odliczonego VAT naliczonego.
Gdybym swego czasu nie przeprowadzał symlacji obliczenia proporcji na podstawie deklaracji i na podstawie rejestrów VAT, nie śmiałbym tu niczego sugerować.
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Max
 
Posty: 160
Rejestracja: śr, 25 maja 2005 12:38
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: Max » śr, 01 marca 2006 16:01

Proporcję zaokrąglimy.

Co do sposobu obliczania współczynnika, to, po konsultacjach z kilkoma doradcami podatkowymi, zostaniemy jednak przy swoim, tzn. wyliczaniu na podstawie deklaracji.

Pozdrawiam
Lew_1111
Posty: 26
Rejestracja: śr, 01 lutego 2006 23:06
Lokalizacja: Łuków
Kontakt:

Post autor: Lew_1111 » śr, 01 marca 2006 23:42

No to mamy problem, Max.
Gdybym był szewcem, nie zabierałbym głosu w sprawie proporcji VAT. A że każdy robi to, co wybrał i co mu los przydzielił to i ja kiedyś wziąłem się za doradztwo podatkowe. Powiem więcej... popełniłem nawet na temat proporcji spory artykuł, w którym udowodniłem swoje racje. Czytało go kilkudziesięciu doradców i żaden nie protestował :)
Nie mogę, niestety, udostępnić go tu, ponieważ jest w płatnej części mojego wortalu. Mogę go, natomiast, przesłać Ci mailem.

Powiem "prosto z mostu":
Skoro decyzja Wasza o obliczaniu proporcji opiera się na konsultacjach z doradcami, to jak się ma do tego wszystkiego zaokrąglanie obliczonej proporcji?

Powiem jeszcze jedno: nie zabierałbym głosu i nie wypytywałbym tak szczegłowo o program, gdybym nie dążył do zakupu programu. Mam jeszcze chyba ze 40 dni na podjęcie decyzji. Mam nadzieję, że będzie pozytywna.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Max
 
Posty: 160
Rejestracja: śr, 25 maja 2005 12:38
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: Max » czw, 02 marca 2006 8:33

Witaj Lwie, chętnie przeczytam ten artykuł. Jeśli możesz, to wyślij mi go przez forum jako prywatną wiadomość.

Ja również mam nadzieję, że w ciągu tych 40 dni dojdziemy do porozumienia :).

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Max
 
Posty: 160
Rejestracja: śr, 25 maja 2005 12:38
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: Max » pt, 14 kwietnia 2006 16:26

Witam Lwie, nie wiem czy zmieściliśmy się w tych 40 dniach, ale proporcja liczy się teraz zgodnie z Twoimi sugestiami. Aktualizacja 1.24.7 do pobrania z internetu.

Pozdrawiam
Lew_1111
Posty: 26
Rejestracja: śr, 01 lutego 2006 23:06
Lokalizacja: Łuków
Kontakt:

Post autor: Lew_1111 » sob, 15 kwietnia 2006 19:04

Witaj, Max
Ogromne dzięki:))

Powiem szczerze, że termin już minął, ale... i tak postanowiłem program kupić. Marzec księguję bez możliwości wydruku. Po dokonaniu zakupu program zaktualizuję i... jedziemy dalej:))

Pozdrawiam
Życzę Wesołych Świąt
ODPOWIEDZ