Nieczytelne rozrachunki

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
alicja_b
Posty: 7
Rejestracja: wt, 22 stycznia 2013 16:52

Nieczytelne rozrachunki

Post autor: alicja_b » śr, 12 lutego 2014 12:26

Witam

Jestem generalnie zadowolona z programu do księgowania, ale jednego problemu nie mogę przeboleć. Mianowicie rozrachunki - u was są źle widoczne, "ciężkie", zwłaszcza po skompensowaniu zapłat, albo nanoszeniu częściowych zapłat nie można niczego wywnioskować z rozrachunków - trzeba liczyć to ręcznie zastanawiać się i marnować czas. Zajrzyjcie do programów firmy Insert, tam jest to logicznie i dobrze rozwiązane. Niestety jest to dla nas jako biura rachunkowego tak uciążliwe, że muszę brać pod uwagę ewentualną zmianę oprogramowania z tego powodu. Zwłaszcza po wprowadzeniu korekty złych długów musimy te rozrachunki pilnie śledzić. Bardzo proszę spróbować to poprawić, bo mnie też nie zależy na nagłym zmienianiu oprogramowania.
Nawiasem mówiąc prosiłam też ponad pół roku temu o wprowadzeniu poprawki przy wyksięgowywaniu kosztów (kiedy 10-towary handlowe, kiedy 13-pozostałe koszty) i brzydko mówiąc "olaliście sprawę, więc może teraz weźmiecie sobie do serca sugestie.
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 735
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: sławek » pt, 14 lutego 2014 11:33

to o tyle dziwne, że rozrachunki w programach R2fk i R2księga pozwalają na bardzo bardzo szeroką filtrację dokumentów - od zwykłego wyboru zakresu czasowego dokumentów (data operacji, termin płatności, data wystawienia, data zapłaty), przez wybór dokumentów pod kątem formy płatności (gotówka, przelew i inne), filtrowanie wg walut, wg zakresów (zapłacone, niezapłacone, przeterminowane) po filtrację operacji po konkretnym numerze dokumentu (wszystko pod F4 w rozrachunkach na kontrahencie lub na zestawieniach rozrachunków - w 3 opcjach dostępnych z okna księgi)

dodatkowo pilnowanie złych długów wspieramy poprzez, chwalone przez Użytkowników, mechanizmy automatycznej korekty z wyksięgowaniem złych długów, automatycznym księgowaniem powrotnym długów opłaconych oraz zestawienie dedykowane dla każdej z kategorii złych długów - zestawienie należności i zobowiązań "Złe długi" dostępne w oknie księga

wyksięgowanie złych długów na tę chwilę traktowane jest faktycznie bardzo ogólnie, w kpir jako wyksięgowanie i księgowanie powrotne w kolumnę 13, jednak np. zestawienie "złe długi" daje Użytkownikowi możliwość łatwego znalezienia problematycznych dokumentów i dalszej ich obróbki
maksimus
Posty: 159
Rejestracja: śr, 13 lipca 2011 23:32
Lokalizacja: Chełm

Post autor: maksimus » czw, 06 marca 2014 17:34

Popieram w całości forumowiczkę alicja_b. W sprawie czytelności rozrachunków ma całkowitą rację. Sama borykam się z tym problemem - są one bardzo nieczytelne. Nie chodzi tu, jak argumentuje producent programu, możliwością filtrowania na kilka różnych sposobów, ale o podgląd wszystkich rozrachunków danego kontrahenta. Jeżeli mamy np. kilka częściowych zapłat za jedną fakturę, to program rozbija tą fakturę na kilka osobnych wierszy i trzeba sumować kwoty, aby zobaczyć na jaką wartość do zapłaty opiewa ta faktura przed rozbiciem. Rzeczywiście jest to delikatnie mówiąc wkurzające. W innych programach po jednej stronie jest widoczna wartość ogólna danej faktury, a po drugiej rozliczające ją zapłaty częściowe, aż do pełnej spłaty. Tutaj trzeba się wpatrywać w kolumnę Wn/Ma, aby dojrzeć który wiersz to kwota do zapłaty, a który jest zapłatą. Może to jest błahy problem, ale dla księgowych, które całe dnie spędzają na wpatrywaniu się w cyferki, niejednokrotnie przypłacając to bólem oczu, byłoby to dużym udogodnieniem.
mgielka32
Posty: 13
Rejestracja: ndz, 10 marca 2013 22:11

Post autor: mgielka32 » czw, 06 marca 2014 21:25

Ja też borykam się z nieczytelnymi rachunkami, podpisuję się pod argumentami alicja_b i maksimus. Sama borykam się z fakturami rozbitymi na kilka wpłat oraz z nieczytelnością kolumn wn/ma. Szkoda że rozrachunki że nie nie są rozdzielone na kolumny Wn/Ma łatwiej by można coś odczytać. Sumowanie rozdzielonych faktur też jest irytujące, żeby chociaż była możliwość podświetlenia do sumowania to nie trzeba by siedzieć z kalkulatorem. Rozdzielona faktura na poszczególne płatności w częściach wpada do różnych wydruków np. potwierdzenia sald, wydruków należności zobowiązań. Jeszcze jedna uwaga kompensaty, no cóż mam ich sporo i nie widać w rozrachunkach dokumentów kompensat. Tam się tylko zaznacza fakturki do kompensaty a śladu po samym dokumencie nie ma. Jak patrząc w rozrachunki mam znaleźć nr kompensaty?
Coś ostatnio mało naszych sugestii jest brane przez programistów pod uwagę, ostatnio poza zmianami wymuszonym przez ustawę w programie nie zmieniło się nic.
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 735
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: sławek » śr, 12 marca 2014 8:32

Wszelkie sugestie zgłaszane przez naszych Użytkowników, czy to na forum, czy mailowo lub telefonicznie bezpośrednio w dziale serwisu są skrzętnie notowane i każdorazowo rozpatrywane pod kątem przydatności i potrzeby wprowadzenia w programie.

Te, które zyskują akceptację trafiają do programu w ramach aktualizacji, jednak niektóre, wymagające znaczącej przebudowy programu - jak na przykład sprawy dotyczące rozrachunków - czekają na wolne moce przerobowe.

W ostatnich miesiącach całą energię przeznaczamy na przeniesienie programów R2FK i R2księga na bazę SQL co, według nas, przyniesie najwięcej korzyści naszym Użytkownikom.

Pozostałe zgłoszenia również czekają w kolejce na realizację, jednak poważne zmiany w programie zostaną wprowadzone po udostępnieniu przez nas oficjalnej wersji SQL programów R2FK i R2księga.
Teresska
Posty: 74
Rejestracja: sob, 19 stycznia 2013 13:46

Post autor: Teresska » czw, 27 marca 2014 14:45

Nowe wersje programu (SQL) obiecujecie Państwo już od ponad roku. Jeśli chodzi o sposób analizowania rozrachunków i co się z tym wiąże ich czytelność to niestety zgadzam się z poprzednimi uwagami. Rozróżnienie po winien i Ma co jest zapłatą a co należnością lub zobowiązaniem wymaga poświęcenie dodatkowego czasu a tego jak wiadomo ciągle nam księgowym brakuje. Najlepsze wg mnie są te rozwiązania gdzie po lewej stronie ekranu mam zapisy dotyczące należności lub zapłaconych zobowiązań a po prawej zobowiązania, zapłacone należności itp. Jeden rzut oka na ekran i wiadomo jakie saldo. Przypominam również o powiązaniu kontrahenta z kilkoma kontami a nie jednym Wn drugim Ma. Potrzebuję powiązania kontrahenta nie tylko z kontami 201 i 202 ale również odpisami aktualizującymi (206), pozostałymi rozrachunkami (249). Brakuje mi również możliwości skojarzenia rozrachunków z pozycji przeglądania wszystkich kontrahentów. Teraz niestety mogę sobie pooglądać należności i zobowiązania na ekranie ale nie mogę ich od razu rozliczać. Tylko klikać w 1500 kontrahentów po kolei i sprawdzać co tam mogę skojarzyć. Przeważnie dochodzę do literki "C" i już mam dosyć. Czekam na nową wersję programu z niecierpliwością. Niestety na tej wersji programu dłużej już nie popracuję. Nie mam siły i bolą mnie nadgarstki.
maksimus
Posty: 159
Rejestracja: śr, 13 lipca 2011 23:32
Lokalizacja: Chełm

Nieczytelne rozrachunki

Post autor: maksimus » czw, 28 maja 2015 15:06

Powracam do tematu, o którym producent już chyba zapomniał. Temat zgłaszany już od co najmniej roku i nic się w tej sprawie nie dzieje. Przeniesienie na SQL miało wprowadzić zmiany w rozrachunkach - i nic z tego. Chyba poczekamy jeszcze rok, a co mniej cierpliwi zmienią oprogramowanie, choćby miało być droższe od oferowanego przez Reset2.

Dla mnie jeszcze jedna rzecz jest irytująca. Chodzi o brak możliwości rozliczenia faktury zakupowej w przypadku nadpłaty za taką fakturę. Podam przykład: Faktura proforma na kwotę 2157,11 zapłacona 27.03, faktura zakupu wystawiona na kwotę 2058,71 (nadpłata 98,40). Wprowadzając zapłaty w WB rozliczam kwotę 2058,71, a 98,40 "wisi" jako nadpłata. Wprowadzając kolejny WB, na którym jest zwrot nadpłaty od sprzedawcy, nie mogę rozliczyć "wiszącej" nadpłaty, bo wyskakuje jakaś bzdurna informacja typu: http://zapodaj.net/3fd664b8b42c7.png.html.
Nie można tego ani scalić, ani skojarzyć.
Takie działanie rozrachunków nie powinno wogóle mieć miejsca!
Awatar użytkownika
hadassa
 
Posty: 160
Rejestracja: wt, 04 maja 2010 10:47
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: hadassa » pt, 29 maja 2015 15:18

Zmiany w rozrachunkach wymagają dość mocnej ingerencji w działanie programu oraz dużych zmian programistycznych. Tak duża zmiana wymaga sporo poświęconego czasu, od programistów, ale i osób które będą to sprawdzać.
Póki co możemy wprowadzić mniejsze zmiany, takie jak import kontrahentów z GUS
ODPOWIEDZ