Rolnik na VAT-zakładka rozliczenia

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
maksimus
Posty: 159
Rejestracja: śr, 13 lipca 2011 23:32
Lokalizacja: Chełm

Rolnik na VAT-zakładka rozliczenia

Post autor: maksimus » wt, 25 marca 2014 22:49

Jako biuro rachunkowe wprowadzam nowego kontrahenta, którym jest rolnik prowadzący gospodarstwo rolne przechodzący na VAT (traci status rolnika ryczałtowego). Program R2ksiega w zakładce Firmy-Dane-Rozliczenia wymaga wprowadzenia sposobu rozliczenia, nie pozwalając na zatwierdzenie firmy bez jego wyboru.
Rolnik na VAT (jako jeden z wielu) nie płaci podatku dochodowego i nie prowadzi mu się innych ewidencji niż VAT, środków trwałych lub/i wyposażenia. Moim zdaniem brakuje -w zakładce Rozliczenia- opcji do wyboru "rolnik na VAT" lub coś podobnego, co by nie tworzyło ewidencji do rozliczania podatku dochodowego i dało zatwierdzić nową "firmę". A może ja coś źle robię? Proszę o podpowiedź.
Awatar użytkownika
hadassa
 
Posty: 160
Rejestracja: wt, 04 maja 2010 10:47
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: hadassa » śr, 26 marca 2014 10:13

Wybieramy sposób rozliczenia - księga przychodów i rozchodów, natomiast same wpisy księgujemy tylko do rejestru vat
maksimus
Posty: 159
Rejestracja: śr, 13 lipca 2011 23:32
Lokalizacja: Chełm

Post autor: maksimus » śr, 26 marca 2014 11:49

Wcześniej bez problemu zatwierdzało się firmę bez wyboru rozliczenia kpir/ryczałt/najem, bo mam 2 takie firmy. Muszę powiedzieć, że konieczność fikcyjnego wybrania rozliczenia jest trochę mylące dla mnie, ponieważ wchodząc na listę rozliczanych firm figuruje kpir, a powinno być puste pole. Poza tym przy księgowaniu będą mi się w rozwijanej liście pozycji pokazywać wszystkie kolumny kpir, zamiast tylko rejestr VAT (zakup, sprzedaż). U tych dwóch kontarhentów-rolników, którzy byli wcześniej, mimo, że nie ma wybranego rozliczenia, to i tak pojawiają się kolumny tak jak przy ryczałcie albo najmie. Może nie jest to jakoś bardzo uciążliwe, ale czasami z rozpędu zdarza się zaksięgować i do kosztów i do rejestru. Może mała poprawka w programie by się przydała?
Awatar użytkownika
hadassa
 
Posty: 160
Rejestracja: wt, 04 maja 2010 10:47
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: hadassa » śr, 26 marca 2014 15:29

Póki co nie będziemy nic zmieniać w sprawie rozliczeń firmy.
Jeżeli faktycznie łatwo się pomylić, wybierając nieodpowiednią kolumnę, to można przypisać kolumnę na stałe do kontrahenta lub zdarzenia gospodarczego po zaznaczeniu stały.
ODPOWIEDZ