PIT5 - problem z rozliczeniem podatku dochodowego wg skali

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
kamilk
Posty: 1
Rejestracja: ndz, 07 września 2014 13:30
Lokalizacja: Płońsk

PIT5 - problem z rozliczeniem podatku dochodowego wg skali

Post autor: kamilk » ndz, 07 września 2014 14:02

Witam
jestem świeżym użytkownikiem programu R2księga ale dzięki instrukcji do programu udało mi się skonfigurować KPiR. Problem pojawił się przy rozliczaniu miesiąca. Mianowicie przy próbie rozliczenia podatku dochodowego PIT5 program nie podlicza mi zaliczek miesięcznych do odprowadzenia.

Działalność rozpocząłem z dniem 4.07.2014 wiec zgodnie z instrukcją w module Właściciele w zakładce Podatki ustawiłem datę od 01.01.2014, pozycja 'do' pozostała pusta, 'podatek' - wg skali 'zaliczka' - miesięczna 'kwota upr.' - pusta

Obrazek

Po kliknięciu w PIT5 od razu pojawia sie komunikat 'obliczanie deklaracji za Styczeń 2014' chociaż data rozpoczęcia działalności w module 'Firmy' ustawiona jest na 04.07.2014r.
Składki zus za styczeń - czerwiec nie odprowadzałem wiec wszędzie po kolei klikam na 'NIE' w miesiącu lipcu i sierpniu składki są odprowadzone wiec zatwierdzam ' TAK'
i dalej pojawia się okno gdzie dochód jest wyliczony prawidłowo, składki wpisane są prawidłowo natomiast pozycje 'zaliczka za m-c' i 'do zapłaty' pozostają puste

Obrazek

Dlaczego program liczy podatek od początku roku jeżeli działalność działa od lipca?
Dlaczego nie oblicza należnej zaliczki podatku dochodowego?
Bardzo proszę o pomoc
Awatar użytkownika
Inez
 
Posty: 345
Rejestracja: czw, 21 kwietnia 2005 14:23
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: Inez » pn, 08 września 2014 11:50

Program liczy podatek od 01.01, bowiem składany jest roczny PIT, a nie deklaracje miesięczne. Aby program za każdym razem nie wracał do m-cy "pustych" należy po właściwym ich wyliczeniu (zerowym) zamknąć te miesiące za pomocą "kłódki".

Dlaczego nie wyliczył podatku odpisałabym, gdyby Pan nie zamazał kwot, bowiem z tych obrazków niewiele widać. Wnioskuję, że najprawdopodobniej kwota dochodu jest zbyt niska, więc po odliczeniu składek nie ma zaliczki na podatek dochodowy w bieżącym okresie. Jeśli jednak dochód jest wystarczająco wysoki należałoby prześledzić dane zawarte na poszczególnych zakładkach (widocznych po przejściu na zakładkę Pozycja), one wyjaśnią powód braku zaliczki.
W razie dalszych problemów zachęcam do bezpośredniego kontaktu z serwisem pod nr 71/377-12-02.
---------------------------------------------------------------------------------
Zapraszamy do Społeczności Symfonii.
Zachęcamy do dzielenia się wiedzą i zadawania pytań w obszarze migracji z programów linii R2firma.
Krótkie wyjaśnienie czym jest Społeczność i jak z niej korzystać.
ODPOWIEDZ