Różnice kursowe od środków własnych

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
Teresska
Posty: 74
Rejestracja: sob, 19 stycznia 2013 13:46

Różnice kursowe od środków własnych

Post autor: Teresska » wt, 05 maja 2015 10:41

Czy wprowadzając funkcję obliczania różnic kursowych od środków własnych jesteście Państwo pewni, że zgodnie z ustawą o rachunkowości MOŻNA stosować JEDEN kurs średnioważony do WSZYSTKICH rozchodów???? Do tej pory liczyłam różnice kursowe po każdym rozchodzie wg kursu średnioważonego ustalonego odrębnie PRZED KAŻDYM rozchodem. Według mnie sposób liczenia tychże różnic w Waszym programie jest niezgodny z ustawą o rachunkowości.
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 735
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: sławek » śr, 06 maja 2015 14:53

Dziękujemy za zasygnalizowanie ewentualnego problemu.

Sprawie przyjrzymy się bardzo uważnie i aby rozwiać wątpliwości Pani, innych Użytkowników a także nasze własne wypowiemy się na ten temat bardziej obszernie w najbliższym czasie.
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 735
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: sławek » wt, 19 maja 2015 11:10

Przy obliczaniu różnic kursowych uwzględnia się, co do zasady, kursy faktycznie zastosowane w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań. W pozostałych przypadkach, a także gdy do otrzymanych należności lub zapłaty zobowiązań nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, stosuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

Stąd też w przypadku, gdy otrzymanie wpłaty należności, np. z tytułu dokonanej transakcji sprzedaży towaru lub usługi, następuje w walucie obcej na konto walutowe, brak jest kursu faktycznie zastosowanego. W takim przypadku wycena przychodu następuje wg kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

W momencie gdy z rachunku bankowego następuje rozchód waluty, wyceniany on jest po kursie (art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości):

- faktycznie zastosowanym – np. jeżeli dochodzi do przelewu środków z konta walutowego na konto złotowe, wypłaty gotówkowej z konta walutowego podczas którego zastępuje przewalutowanie na złotówki

- kursie średnim ogłaszanym przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień rozchodu środków – np. jeżeli nie dochodzi do przewalutowania środków tj. w przypadku zapłaty zobowiązania w walucie obcej.

Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 ze zm.) nie wskazuje żadnych szczególnych metod dla celów kalkulowania różnic kursowych na środkach własnych. Natomiast w art. 34 ust. 4 ww. ustawy wskazuje na cztery metody wyceny rzeczowych składników aktywów obrotowych:

- metoda średniej ważonej – tj. według cen przeciętnych, czyli ustalonych w wysokości średniej ważonej cen (kosztów) danego składnika aktywów;

- metoda FIFO – tj. przyjmując, że rozchód składnika aktywów wycenia się kolejno po cenach (kosztach) tych składników aktywów, które jednostka najwcześniej nabyła (wytworzyła);

- metoda LIFO – tj. przyjmując, że rozchód składników aktywów wycenia się kolejno po cenach (kosztach) tych składników aktywów, które jednostka najpóźniej nabyła (wytworzyła);

- metoda szczegółowa – tj. w drodze szczegółowej identyfikacji rzeczywistych cen (kosztów) tych składników aktywów, które dotyczą ściśle określonych przedsięwzięć, niezależnie od daty ich zakupu lub wytworzenia.

Zgodnie z przedstawionym powyżej przepisem art. 24c ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik dokonuje wyboru metody, której nie może zmienić w trakcie roku podatkowego.

Jeżeli chodzi o częstotliwość ustalania kursu średniego metodą średniej ważonej dla wpływów środków na rachunek bankowy i późniejszego wyliczania różnicy kursowej do rozchodów dokonanych z rachunku walutowego, to przepisy wprost nie określają tego zagadnienia. W praktyce można spotkać się z zastosowaniem obliczania tej średniej po każdym wpływie/wypływie środków, zbiorczo raz na dzień lub zbiorczo raz na miesiąc. Różnice wynikające z częstotliwości wyliczania kursu średniego w skali miesiąca są raczej niewielkie, więc wydaje się być dopuszczalne zastosowanie każdej z nich.

Sprawę w dalszym ciągu będziemy monitorować. Nie wykluczamy, że w przypadku większej ilości zgłoszeń w tym temacie w programie pojawi się opcja dotycząca sposobu obliczania w/w kursu, dlatego zachęcamy również innych Użytkowników do wyrażania opinii w tym temacie.
Teresska
Posty: 74
Rejestracja: sob, 19 stycznia 2013 13:46

Post autor: Teresska » czw, 21 maja 2015 13:28

Myślę, że przypomnienie sobie wiadomości z zakresu rachunkowości Państwu nie zaszkodziło. Stosujecie państwo JEDEN kurs ustalony na ostatni dzień miesiąca do wszystkich transakcji z całego miesiąca. Ponadto śmiem go nazwać średnim arytmetycznym ustalonym ze średnioważonych z całego miesiąca. Nie wiem na jakich przykładach wzorowaliście się Państwo przy wprowadzaniu tej funkcji w takiej właśnie postaci do Waszego programu.
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 735
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: sławek » czw, 21 maja 2015 14:40

Dziękujemy za wnikliwe przeanalizowanie sytuacji i cenne uwagi, które mogą być przydatne i dla nas, i dla innych Użytkowników naszych programów.

Na ten moment możemy zaproponować następujące rozwiązania:

- korzystanie z istniejącego mechanizmu automatycznego rozliczania różnic kursowych na rachunkach walutowych;

- w przypadku wątpliwości - sugerujemy wstrzymać się z wykorzystywaniem nowo wprowadzonego do programu mechanizmu i poczekanie na rozwiązania, które będą spełniały Pani wszelkie potrzeby. W międzyczasie można wprowadzać różnice kursowe jak do tej pory (ręcznymi zapisami).

Metoda fifo rozliczania różnic kursowych w dalszym ciągu znajduje się w naszych planach dotyczących rozwoju programu. Gdy będzie dostępna w programie - z pewnością o tym poinformujemy.
ODPOWIEDZ