Różnice kursowe - metoda podatkowa i bilansowa

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
maksimus
Posty: 159
Rejestracja: śr, 13 lipca 2011 23:32
Lokalizacja: Chełm

Różnice kursowe - metoda podatkowa i bilansowa

Post autor: maksimus » pn, 04 grudnia 2017 16:32

Program jest dostosowany tylko do rozliczania różnic kursowych metodą bilansową, a co z podatkową, w której różnice kursowe od kwoty podatku VAT nie stanowią kosztu/przychodu podatkowego?
W tej chwili staram się jakoś radzić na pełnej rachunkowości rozbijając kwotę do zapłaty na netto i VAT i ewentualne różnice kursowe, poprzez "korektę dekretu" księgować na konto nkup/npp, ale na dłuższą metę to trochę uciążliwe.
Przy pełnej rachunkowości można sobie z tym poradzić, ale na kpir jest problem, ponieważ automatycznie tworzony DW na różnice kursowe nie rozróżnia rk od kwoty netto i od podatku VAT i wszystko wrzuca w koszty/przychody, a ręczne wyksięgowywanie to podwójna robota.
Czekam na zmiany w tym zakresie.
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 735
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: sławek » wt, 05 grudnia 2017 8:24

Dziękujemy za głos w sprawie.
Zgłoszenie zapisujemy oczywiście jako sugestię rozwojową programu.
Ze względu na spory materiał i konieczność głębokiego przerobienia wielu mechanizmów w programie realizacja w/w zgłoszenie może jednak zająć dłuższy okres czasu.
Teresska
Posty: 74
Rejestracja: sob, 19 stycznia 2013 13:46

różnice kursowe

Post autor: Teresska » wt, 19 grudnia 2017 15:06

Sformatowałam sobie arkusz excela i co miesiąc liczyłam samodzielnie r.k. od środków własnych. R.k. od VAT też robiłam ręcznie. Zmieniłam program.
AndrzejN
Posty: 21
Rejestracja: czw, 14 września 2017 21:59

Post autor: AndrzejN » pt, 09 lutego 2018 18:08

Nie wprowadzam nowego tematu, choć piszę o różnicach kursowych (RK) powstających w innym miejscu - firma na KH.

I
Na koniec miesiąca program nalicza RK z raportu kasa/bank. Tworzony jest dokument, na którym często występują RK (+) i RK (-). Księgowana jest natomiast kwota będąca różnicą wartości tych RK w jednej pozycji.
RK powinny być w ciągu roku księgowane w szyku rozwartym, tzn osobno naliczone RK(+) i osobno RK(-). W szyku zwartym przedstawiane są dopiero w rachunku zysków i strat.

II
Na koniec roku program nalicza różnice bilansowe od wartości środków płatniczych obcych. Zgodnie z "ustawieniami kont" kwoty te są księgowane na wskazane konta różnic kursowych. Problem jest taki, że te konta są podatkowe, a naliczane na koniec roku RK nie stanowią odpowiednio przychodu i kosztu podatkowego.

W obu przypadkach pozostaje ręczne korekta wszystkich takich dekretów z błędnie zadanymi księgowaniami i czekanie kiedy Dział Rozwoju przekaże to do realizacji.
ODPOWIEDZ