www.reset2.pl • Różnice kursowe - metoda podatkowa i bilansowa
Strona 1 z 1

Różnice kursowe - metoda podatkowa i bilansowa

: pn, 04 grudnia 2017 16:32
autor: maksimus
Program jest dostosowany tylko do rozliczania różnic kursowych metodą bilansową, a co z podatkową, w której różnice kursowe od kwoty podatku VAT nie stanowią kosztu/przychodu podatkowego?
W tej chwili staram się jakoś radzić na pełnej rachunkowości rozbijając kwotę do zapłaty na netto i VAT i ewentualne różnice kursowe, poprzez "korektę dekretu" księgować na konto nkup/npp, ale na dłuższą metę to trochę uciążliwe.
Przy pełnej rachunkowości można sobie z tym poradzić, ale na kpir jest problem, ponieważ automatycznie tworzony DW na różnice kursowe nie rozróżnia rk od kwoty netto i od podatku VAT i wszystko wrzuca w koszty/przychody, a ręczne wyksięgowywanie to podwójna robota.
Czekam na zmiany w tym zakresie.

: wt, 05 grudnia 2017 8:24
autor: sławek
Dziękujemy za głos w sprawie.
Zgłoszenie zapisujemy oczywiście jako sugestię rozwojową programu.
Ze względu na spory materiał i konieczność głębokiego przerobienia wielu mechanizmów w programie realizacja w/w zgłoszenie może jednak zająć dłuższy okres czasu.

różnice kursowe

: wt, 19 grudnia 2017 15:06
autor: Teresska
Sformatowałam sobie arkusz excela i co miesiąc liczyłam samodzielnie r.k. od środków własnych. R.k. od VAT też robiłam ręcznie. Zmieniłam program.

: pt, 09 lutego 2018 18:08
autor: AndrzejN
Nie wprowadzam nowego tematu, choć piszę o różnicach kursowych (RK) powstających w innym miejscu - firma na KH.

I
Na koniec miesiąca program nalicza RK z raportu kasa/bank. Tworzony jest dokument, na którym często występują RK (+) i RK (-). Księgowana jest natomiast kwota będąca różnicą wartości tych RK w jednej pozycji.
RK powinny być w ciągu roku księgowane w szyku rozwartym, tzn osobno naliczone RK(+) i osobno RK(-). W szyku zwartym przedstawiane są dopiero w rachunku zysków i strat.

II
Na koniec roku program nalicza różnice bilansowe od wartości środków płatniczych obcych. Zgodnie z "ustawieniami kont" kwoty te są księgowane na wskazane konta różnic kursowych. Problem jest taki, że te konta są podatkowe, a naliczane na koniec roku RK nie stanowią odpowiednio przychodu i kosztu podatkowego.

W obu przypadkach pozostaje ręczne korekta wszystkich takich dekretów z błędnie zadanymi księgowaniami i czekanie kiedy Dział Rozwoju przekaże to do realizacji.