Zaliczka na podatek dochodowy.

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
022990
Posty: 4
Rejestracja: czw, 23 sierpnia 2018 22:17

Zaliczka na podatek dochodowy.

Post autor: 022990 » czw, 23 sierpnia 2018 22:40

Witam
Nie wiem czy nie ma takiej funkcjonalności czy jej nie znalazłem.

W przypadku, kiedy zaliczka na podatek nie przekracza 1000 zł. nie muszę jej wpłacać. Gdzie zaznaczać, czy została wpłacona czy nie? Od tego zależy obliczanie zaliczek w kolejnych okresach.
Jeżeli w I kwartale zaliczka wyszła np 500zł. Mogę jej nie wpłacać. Nie wpłacam jej. Mam pozycje w I kwartale.
Podatek należny: 500
Suma należnych zaliczek: 500

W kolejnym kwartale załóżmy, że dochodu nie było, ale wpłacono ubezpieczenie które odliczamy od podatku. Należna wcześniej zaliczka zeruje się i wynosi 0.

Natomiast w okienku przy II kw. widzimy pozycje:
Należna zaliczka za kwartał: 0 (OK)
Suma należnych zaliczek od początku roku: 500 (dlaczego, skoro wpłacone ubezpieczenie obniża należną zaliczkę?)
- Obliczenie podatku dochodowego w ujęciu rocznym -
Podatek należny:0 (OK)
Suma należnych zaliczek: 500 (kwota z I kw. ale teraz należna jest niższa)
Kwota do zapłaty: 0 (OK)
Nadpłata: 500 (Niby do zwrotu, ale przecież nic nie wpłaciłem)

Albo to źle używam, albo to podsumowanie nie jest prawidłowe.
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 735
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: sławek » pt, 24 sierpnia 2018 9:54

W samym programie na poziomie wyliczeń podatku (okno PIT-5) nie oznaczamy czy zaliczka została opłacona czy też nie.
Informacja o sumie wpłaconych zaliczek znaczenie będzie miała na koniec roku w trakcie generowania eksportu deklaracji PIT-36 - tam podajemy łączną kwotę wpłat do urzędu skarbowego w trakcie roku. I to wydaje się wystarczające do prawidłowego rozliczenia roku.
022990
Posty: 4
Rejestracja: czw, 23 sierpnia 2018 22:17

Post autor: 022990 » czw, 13 września 2018 22:32

Tylko że w ciągu roku, zależnie od dochodu, i w zależności do już wpłaconych zaliczek za okresy poprzednie albo mam obowiązek wpłaty zaliczki po kolejnym okresie albo nie.
Program niestety nie zawiera takiej ewidencji.
ODPOWIEDZ