[R2fk] Definicje RZiS, obliczanie CIT - problem techniczny

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.

Moderatorzy: sławek, Mariusz, Moderator

cris.friday
Posty: 12
Rejestracja: ndz, 30 września 2018 12:50

[R2fk] Definicje RZiS, obliczanie CIT - problem techniczny

Post autor: cris.friday » ndz, 30 września 2018 13:30

Dzień dobry,
w niedługim czasie rozpoczynam prowadzenie księgowości spółek w Państwa oprogramowaniu. W celu zapoznania się z jego funkcjami skorzystałem z opcji używania wersji demonstracyjnej zapoznając się również w dostępną pomocą (notabene przygotowaną w sposób wyśmienity). W związku z tym pojawiają się pewne wątpliwości:
1) w programie jest dostępne automatyczne rozliczanie różnic kursowych od rozrachunków i ich przecena na koniec roku. Natomiast do środków pieniężnych mamy możliwość zastosowania rozliczania różnic kursowych od przychodów i rozchodów tylko wg. metody kursów średnioważonch? nie ma wyboru metody FIFO i LIFO prawda? Oprócz tego rozumiem, że wycenę środków pieniężnych w walucie obcej na koniec roku trzeba wykonać samodzielnie, nie ma automatu?
2) w ustawieniach programu jest sekcja "ustawienia kont". Brakuje w niej rozróżnienia na różnice kursowe zrealizowane i niezrealizowane. W metodzie podatkowej obliczania różnic kursowych różnice kursowe np. od rozrachunków przy ich zapłacie stanowią koszty bądź przychody podatkowe, natomiast np. "przecena" rozrachunków na 31.12. jest różnicą kursową niezrealizowaną i nie stanowi kup. Program więc błędnie będzie tworzył księgowania i trzeba będzie ja poprawiać
3) jest jeszcze jeden problem z różnicami kursowymi - a mianowicie wykazywanie ich w RZiS oraz w rachunku podatkowym (przy wyliczaniu CIT) wybierając metodę podatkową rozliczania różnic kursowych (większość podmiotów ją stosuje) różnice kursowe w RZiS wykazuje się per saldo w zależności które różnice są większe (kosztowe czy przychodowe) nadwyżka jest wykazywana w RZiS w pozostałych przychodach bądź kosztach finansowych. Nie można wykazywać ich osobno. Da się ten problem rozwiązać poprzez utworzenie konta różnic kursowych w zespole 7. z opcją "konto przychodowo-kosztowe" wtedy w zależności od charakteru salda w RZiS zostanie wykazana prawidłowa wartość albo tylko jako przychód albo koszt. Problem natomiast pojawia się przy wyliczaniu CIT, bo o ile w RZiS wykazuje się je jako jedna pozycja per saldo o tyle w rachunku podatkowym różnice przychodowe powiększają przychody a kosztowe - koszty. No i tu program przy zastosowaniu konta "7" opcją "przychodowo-kosztowe" powiększa w CIT albo koszt albo przychód co jest stanowczo nieprawidłowe. Nie wiem jak to ominąć, bo albo prawidłowo będzie działał RZiS, albo księgując osobno różnice kursowe na kontach "dodatnie" i "ujemne" prawidłowo będzie CIT.
4) no i czwarta sugestia - konta pozabilansowe (zespół 9). O ile prawidłowo działa to, że konto pozabilansowe nie można dodać do definicji bilansu i RZiS - jest to słusznie całkowicie zablokowane - o tyle powinna być opcja aby konto pozabilansowe zespołu 9. można było określić jako przychodowe lub kosztowe do CIT. Raczej we wszystkich jednostkach prowadzących księgi handlowe jest potrzeba stosowania kont zespołu 9. na przełomie roku. Dlaczego? Nie każdy koszt bilansowy jest kosztem podatkowym danego roku - może być następnego. Wtedy ujmuje się taki koszt w starym roku jako NKUP a w nowym na koncie pozabilansowym zespołu 9. np. "koszty do CIT" aby prawidłowo obliczyć podatek dochodowy. Wynika to z tego, ze w starym roku został już ujęty bilansowo i wykazany w RZiS (choć nie do kup). I nie można znów zaliczyć go do kosztów bilansowych, choć trzeba podatkowo rozliczyć. Od razy nadmienię, że jest możliwość utworzenia w zespołach 4,5,7 kont pozabilansowych i po prostu nie ujmowaniu ich w definicji RZiS co nie zmienia faktu, że nie do końca jest to prawidłowe, ponieważ do tych zespołów nie prowadzi się kont pozabilansowych. Używa się zespołu 9. jak opisane wyżej.

Jeżeli coś jeszcze przyjdzie mi do głowy podczas używania oprogramowania będę starał się to opisać.

Dziękuję z góry z ustosunkowanie się do moich wątpliwości.
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 664
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k.
Kontakt:

Post autor: sławek » wt, 02 października 2018 12:18

Dziękujemy za obszerną i szczegółową informację dotyczącą niektórych funkcjonalności naszego programu.
W przypadku punktów 1. i 2. trafnie odgadł Pan zachowanie programu i oferowane przez nasz program możliwości.

Co do punktów 3. i 4. dziękujemy za zarys problemu. Powyższe sprawy postaramy się zweryfikować.
anetqaaa1
Posty: 16
Rejestracja: pn, 28 października 2019 12:04

Re: [R2fk] Definicje RZiS, obliczanie CIT - problem techniczny

Post autor: anetqaaa1 » sob, 30 listopada 2019 14:10

Witam, i jak rozwiązano pkt 4? czy da rade dopisać konta pozabilansowe do CIT? np przy rozliczaniu PiK przypadających na spółkę zoo ze spółki komandytowej?
Greg81
Posty: 7
Rejestracja: wt, 03 kwietnia 2018 13:58

Re: [R2fk] Definicje RZiS, obliczanie CIT - problem techniczny

Post autor: Greg81 » wt, 03 grudnia 2019 15:20

Raczej nie rozwiązano tego problemu. Można to obejść poprzez stworzenie kont pozabilansowych np. 499 (kosztowe) i 799 (przychodowe) na których będziemy ewidencjonować koszty i przychody podatkowe (nie wpływające na wynik bilansowy). Niestety nie jest to idealne rozwiązanie. Nie dość, że używamy kont z grup 4 i 7 zamiast z grupy 9 jako kont pozabilansowych, to dodatkowo wydruk "Obliczenie dochodu" staje się trochę nieczytelny. Konta pozabilansowe utworzone w grupach 4 i 9 dalej są na nim traktowane jak konta bilansowe (wykazane w złym miejscu). Lepiej byłoby gdybyśmy mogli korzystać z kont grupy 9 również do ewidencji kosztów i przychodów podatkowych, ale chyba się tego nie doczekamy.

Punkt 3 też chyba nie został do dnia dzisiejszego rozwiązany, chyba że przegapiłem jakąś informację na ten temat.
Awatar użytkownika
Ul
 
Posty: 28
Rejestracja: pt, 09 marca 2018 10:12
Lokalizacja: RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k.
Kontakt:

Re: [R2fk] Definicje RZiS, obliczanie CIT - problem techniczny

Post autor: Ul » pn, 09 grudnia 2019 11:08

Na ten moment, w przypadku pkt 3 i 4 w dalszym ciągu należy korzystać z rozwiązania zaproponowanego w pierwszym poście.
anetqaaa1
Posty: 16
Rejestracja: pn, 28 października 2019 12:04

Re: [R2fk] Definicje RZiS, obliczanie CIT - problem techniczny

Post autor: anetqaaa1 » śr, 18 grudnia 2019 19:25

A kiedy zamierzają Państwo coś zrobić punktem 4? Jest to bardzo problematyczne ,a kont pozabilansowych coraz częściej się używa. Płacę za licencję i chciałabym móc korzystać z takich podstawowych funkcji.
ODPOWIEDZ