Sprzedaż procedura Marża - błąd w wyliczeniach

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.

Moderatorzy: sławek, Mariusz, Moderator

lgorek
Posty: 60
Rejestracja: śr, 28 lutego 2018 15:54

Sprzedaż procedura Marża - błąd w wyliczeniach

Post autor: lgorek » wt, 15 października 2019 12:04

Witam,

Obecnie mamy możliwość obliczenia VAT marża na podstawie podanych cen zakupu oraz sprzedaży. Gdy wartość marży jest dodatnia program liczy poprawnie. Jednak gdy marża jest ujemna program chce wprowadzić do rejestru ujemny podatek VAT, zamiast zmienić stawkę z 23% na NP. Jest to wg mnie spory błąd w programie.

Mając opcję VAT marża i wykazaną sprzedaż w rejestrze vat, deklaracja VAT 7 również jest błędne wypełniana. W miesiącu nastąpiła sprzedaż marżowa to trzeba jednak zakreślić kwadrat w rubryce 63 w części F - "Informacje dodatkowe" deklaracji podatkowej VAT-7 (VAT-7K), co oznacza, że podatnik dokonywał dostawy towarów, nabytych uprzednio przez niego w celu odprzedaży, w stosunku do których zastosowano szczególną procedurę polegającą na opodatkowaniu marży. Czego obecnie program nie robi.

Dodatkowo przydałby się klawisz skrótu do tej funkcji.

Moje uwagi:
1. Błędy w księgowaniu ujemnej marży.
2. Brak zaznaczenia pola 63 na deklaracji gdy wystąpiła sprzedaż z procedurą marży.
3. Brak skrótu klawiszowego.
4. Możliwość ustawienia na stałe procedury dla danej firmy - np towary używane.
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 658
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k.
Kontakt:

Re: Sprzedaż procedura Marża - błąd w wyliczeniach

Post autor: sławek » wt, 15 października 2019 13:18

Uspokajamy: błędu nie ma, poprawność deklaracji VAT-7/7K jest zachowana.

2. i 3. Przypominam, że pole 63 deklaracji VAT służy do raportowania marży od usług turystycznych (art. 119 ustawy o VAT). Pole 64 natomiast dotyczy transakcji marża m.in. sprzedaży towarów używanych (art. 120).
Oba pola zaznaczane są automatycznie w sytuacji, gdy mamy w danym okresie sprzedaż marża oraz na danym wpisie na zakładce Marża wybierzemy z listy rodzaj tej ostatniej.

Uzupełnienie tej informacji staraliśmy się ułatwić jak najbardziej się da, m.in. poprzez komunikat
<<Aby prawidłowo zaksięgować dokument wystawiony wg procedury marży należy jeszcze określić typ procedury oraz dane faktury zakupu na zakładce "Marża".>>
który po kliknięciu na "Ok" przerzuca Użytkownika na zakładkę "Marża" z wybranym do edycji polem "Procedura"


1. Ujemna marża faktycznie wymaga na tę chwilę ręcznej modyfikacji wprowadzonej przez Użytkownika programu. Temat monitorujemy, prawdopodobnie w niedługim czasie pojawi się aktualizacja programu wprowadzająca automatyczne rozliczanie marży ujemnej.
4. Ten temat również rozważamy. Gdy przetestujemy jakie rozwiązanie będzie najbardziej optymalne dla naszych Użytkowników wprowadzimy je w aktualizacji programu.
lgorek
Posty: 60
Rejestracja: śr, 28 lutego 2018 15:54

Re: Sprzedaż procedura Marża - błąd w wyliczeniach

Post autor: lgorek » wt, 15 października 2019 14:43

Ma Pan rację pole 64 zamiast 63, jednak okazuje się że gdy wartość marży jest ujemna to pole nie jest zaznaczone a winno być. Aby urząd skarbowy był poinformowany o sprzedaży marży.
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 658
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k.
Kontakt:

Re: Sprzedaż procedura Marża - błąd w wyliczeniach

Post autor: sławek » czw, 17 października 2019 13:27

Może się tak zdarzyć, jeśli w sytuacji marży ujemnej kasujemy zapis jej dotyczący z pozycji księgi. Znika wtedy zakładka marża z całego wpisu (tak jak informacja o wybranym rodzaju marży) niezbędna do zaznaczenia pola 63 lub 64 na deklaracji VAT.

W powyższym przypadku (tj. przy ręcznej korekcie wyliczenia ujemnej marży) zalecamy na tę chwilę - zamiast kasowania - modyfikację wiersza z marżą i wprowadzenie kwot "0,00" w wartościach netto i brutto.
ODPOWIEDZ