Mikrorachunek za grudzień a polecenie przelewu

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.

Moderatorzy: sławek, Mariusz, Moderator

lgorek
Posty: 60
Rejestracja: śr, 28 lutego 2018 15:54

Mikrorachunek za grudzień a polecenie przelewu

Post autor: lgorek » czw, 09 stycznia 2020 11:05

Witam,
Jak wydrukować polecenie przelewu np PIT-5 za grudzień, gdzie będzie podany nowy numer rachunku czyli tzw mikrorachunek. Ponieważ obecnie wrzuca cały czas stary numer, no chyba że znów programiści zrobili to tak że działa po nowym roku ?? A co z grudniem zostawili aby człowiek sam drukował przelewy ?

Dodatkowo zauważyłem w programie R2księga, gdy mamy działalność gospodarczą program z automatu zaznacza po numerze PESEL, a jest to błąd ponieważ wszystkie firmy mają wpłacać na mikrorachunek wygenerowany z NIP.
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 658
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k.
Kontakt:

Re: Mikrorachunek za grudzień a polecenie przelewu

Post autor: sławek » czw, 09 stycznia 2020 13:25

1. Decyduje data utworzenia przelewu; okres za który sporządzamy przelew nie ma znaczenia.
Przy tworzeniu przelewu proszę upewnić się, że wskazywana data pod którą przelew ma się utworzyć to data noworoczna (2020).

2. Nie do końca. Jak to jest - nie wie nawet Ministerstwo Finansów, a ono samo przygotowywało przepisy na podstawie których funkcjonuje mikrorachunek.
PESEL może pojawiać się dla podmiotów nie-VATowych; można stosować PESEL również dla osób nieprowadzących działalności obsługiwanych w naszym programie (np. najem).

Jak wyjaśnia strona MF (o tyle dobrze, że cokolwiek w tej materii wyjaśnia) czy na podstawie PESELU, czy na podstawie NIPU - pieniądze trafią tam gdzie trafić powinny.
lgorek
Posty: 60
Rejestracja: śr, 28 lutego 2018 15:54

Re: Mikrorachunek za grudzień a polecenie przelewu

Post autor: lgorek » czw, 16 stycznia 2020 9:39

AD 1. Trochę jest to uciążliwe ale działa.

AD 2. Tak tutaj do końca nie wiadomo, ogólnie założenia są takie że osoby prowadzące działalność gospodarczą i posługujące się NIP generują rachunek po NIP inne już po PESEL. Czyli najprościej ujmując jeśli osoba fizyczny prowadzi jednoosobową działalność i figuruje w CEIDG to numer konta mamy po NIP, ponieważ wszystkie prawne są po NIP.
ODPOWIEDZ