Zamknięcie roku R2fk

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
justyna88
Posty: 4
Rejestracja: pt, 20 marca 2020 21:15

Zamknięcie roku R2fk

Post autor: justyna88 » śr, 25 marca 2020 19:29

Pracuję dopiero miesiąc na programie R2fk i przyszło mi zamknąć rok 2019 , dlatego potrzebuję pomocy :(
Mógłby ktoś krok po kroku napisać jak zrobić to w tym programie??? :)
Awatar użytkownika
Edzia
 
Posty: 122
Rejestracja: wt, 10 listopada 2015 8:47
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Re: Zamknięcie roku R2fk

Post autor: Edzia » czw, 26 marca 2020 13:42

Zamkniecie roku sprowadza się do dwóch lub trzech opcji w zależności czy mamy transakcje złotówkowe, czy walutowe.

1. Przecenę płatności walutowych (transakcje walutowe).

Przecenę płatności walutowych wykonujemy na ostatni dzień roku obrotowego. Przed przystąpieniem do operacji przeceny płatności walutowych należy w Bieżąca data i okres (F12) wybrać ostatni miesiąc roku obrotowego, za który wykonujemy przeksięgowanie. Jeżeli rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym, będzie to 31 grudnia.

Do wykonania przeceny należności i zobowiązań walutowych wg kursu z 31 dnia grudnia starego roku służy funkcja Przecena wg kursu z 31-12 dostępna w menu pomocniczym (prawy przycisk myszy lub klawisz F3) w oknie KONTRAHENCI.

Wykonanie przeceny powoduje ustawienie właściwego kursu w nieuregulowanych płatnościach (rozrachunkach) oraz utworzenie PK zawierającego odpowiednie przeksięgowania powstałych różnic kursowych, tak aby dopasować obroty i salda na kontach kontrahentów do przecenionych rozrachunków.

Przecena należności i zobowiązań walutowych wg kursu z 31 dnia grudnia starego roku jest operacją odwracalną. Aby ją cofnąć należy skorzystać w nowym roku (z datą 01.01) z funkcji Przecena powrotna, dostępnej w menu pomocniczym (prawy przycisk myszy lub klawisz F3) w oknie KONTRAHENCI.
Przecenę pierwotną należy wykonać przed nanoszeniem płatności w nowym roku.


2. Przeksięgowanie wyniku finansowego (transakcje złotówkowe/walutowe).
Po zakończeniu wszystkich księgowań w danym roku obrotowym, aby obliczyć automatycznie wynik finansowy za dany rok obrotowy oraz poustawiać odpowiednio salda na "siódemkach" i "czwórkach". Przed przystąpieniem do operacji przeksięgowania wyniku finansowego należy w Bieżąca data i okres (F12) wybrać ostatni miesiąc roku obrotowego (np. 31 grudnia jeśli rok obrotowy zgodny z kalendarzowym), za który wykonujemy przeksięgowanie.

Automatycznego przeksięgowania wyniku finansowego można dokonać korzystając z operacji Przeksięgowanie wyniku finansowego dostępnej w menu pomocniczym (prawy przycisk myszy lub klawisz F3) w oknie KSIĘGA HANDLOWA. Konta, które występują na takim przeksięgowaniu, pochodzą z definicji rachunku zysków i strat (Ustawienia – Definicje raportów - Rachunek zysków i strat))

Przeksięgowanie wyniku finansowego zeruje salda na wszystkich "siódemkach" i "czwórkach" oraz na koncie podatku dochodowego i ustawia prawidłowo saldo na koncie wyniku finansowego jako różnicę między "siódemkami" i "czwórkami" pomniejszoną dodatkowo o podatek dochodowy.

Przeksięgowanie wyniku finansowego wprowadzane jest jako dokument P - Polecenie księgowania, w którym na zakładce DEKRET zaznaczone zostało pole Przeksięgowanie wyniku finansowego. Pole to dostępne jest we wszystkich wpisach typu P - Polecenie księgowania, ale tylko w miesiącu grudniu.

3. Przeniesienie bilansu otwarcia (transakcje złotówkowe/walutowe).
Przed przystąpieniem do operacji przeniesienia BO należy w Bieżąca data i okres (F12) wybrać ostatni miesiąc roku obrotowego (np. 31 grudnia jeśli rok obrotowy zgodny z kalendarzowym), za który wykonujemy przeksięgowanie.


W przypadku gdy rozliczyliśmy już rok obrotowy i chcemy przenieść bilans zamknięcia ze starego roku obrotowego jako bilans otwarcia na nowy rok obrotowy, korzystamy z automatycznej funkcji Przenieś BO dostępnej w menu pomocniczym (prawy przycisk myszy lub klawisz F3) w oknie PLAN KONT. Konta, które występują na takim przeniesieniu BO, pochodzą z definicji Bilansu (Ustawienia – Definicje raportów – Bilans)


Utworzone w ten sposób dokumenty BO nie zawierają zakładki PŁATNOŚCI, gdyż płatności których ewentualnie dotyczą pozycje BO istnieją już w rozrachunkach poszczególnych kontrahentów (powiązane z fakturami zaksięgowanymi w starym roku).

Po utworzeniu wszystkich dokumentów BO należy zmienić okres na styczeń nowego roku (F12) i wywołać w oknie PLAN KONT funkcję Przelicz wszystkie konta (prawy przycisk myszy lub klawisz F3).

Tematy dotyczące “Zamknięcia roku” opisane są również w instrukcji obsługi programu (Pomoc - Instrukcja Obsługi).


W razie dalszych pytań prosimy o bezpośredni kontakt z serwisem FK pod nr tel.:71 3828702
justyna88
Posty: 4
Rejestracja: pt, 20 marca 2020 21:15

Re: Zamknięcie roku R2fk

Post autor: justyna88 » czw, 26 marca 2020 20:14

Dziękuję bardzo za pomoc. Mam tylko transakcje złotówkowe więc powinnam sobie poradzić :)
w razie problemów będę kontaktować się z serwisem.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ