Korekta JPK i VAT złe długi

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
Siwa2121
Posty: 1
Rejestracja: pn, 27 stycznia 2020 11:06

Korekta JPK i VAT złe długi

Post autor: Siwa2121 » wt, 05 maja 2020 10:02

Witam
Mam problem dotyczący złych długów, w ustawieniach programu mam wyłączoną opcję "automatyczna korekta złe długi", prowadzą KPiR i teraz mój wierzyciel wykazał, że częściowo nie zapłaciłam za jedną fakturę i pani z urzędu zadzwoniła, że mam zrobić korektę jpk i korektę vat w miesiącu styczniu. I w związku z tym mam pytanie, ponieważ nie bardzo wiem od czego zacząć jak to zrobić, żeby to było widoczne i w jpk i deklaracji. Może ktoś mi pomoże - będę bardzo wdzięczna.
Pozdrawiam i z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Krystek
 
Posty: 78
Rejestracja: pn, 24 lipca 2017 14:09
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Re: Korekta JPK i VAT złe długi

Post autor: Krystek » pt, 08 maja 2020 16:52

Są dwie opcje:
1. Możemy zaznaczyć wspomniany już checkbox "[v] Automatyczna korekta złych długów" - naliczy się wówczas automatycznie korekta za złe długi, ale od wszystkich niezapłaconych dokumentów (co będzie problematyczne w sytuacji kiedy nie prowadzimy ewidencji płatności).

2. Możemy taką korektę wykonać ręcznie zgodnie z zaleceniami dostępnymi w instrukcji (temat łatwo odszukać pod hasłem "korekta VAT - naliczony"). W skrócie sprowadza się to do dodania kolejnej pozycji w tabelce na zakładce rozliczenie VAT (oczywiście na dokumencie który potrzebujemy skorygować). Wprowadzono pozycja powinna mieć:
- odpowiednie kwoty z wartością ujemną (netto oraz VAT%)
- odpowiednią datę/okres VAT, w którym dana transakcja powinna zostać ujęta jako zły dług
- W kolumnie ZD wybrane "Tak"

Jeżeli prawidłowo uzupełnimy wpis, podana pozycja powinna pojawić się na wydruku rejestru zakupów VAT z adnotacją ZD. Następnie możemy przejść do wykonania korekty deklaracji VAT (pamiętając o tym, że po odblokowaniu "kłódki" na danym okresie VAT - musimy wyjść z okna deklaracji, a następnie do niego wejść celem ponownego przeliczenia okresu, i co za tym idzie, uwzględnienia w nim wprowadzonych zmian).

Zachęcam do zapoznania się z tematem w instrukcji - podany przykład jest tam uzupełniony o szczegółowy opis i objaśnienie, a także plansze przedstawiające go bezpośrednio w poszczególnych oknach :wink:
ODPOWIEDZ