Faktura WNT otrzymana po upływie trzech miesięcy od końca miesiąca w którym powstał obowiązek podatkowy

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
Jędrek
Posty: 1
Rejestracja: wt, 28 lipca 2020 0:29

Faktura WNT otrzymana po upływie trzech miesięcy od końca miesiąca w którym powstał obowiązek podatkowy

Post autor: Jędrek » śr, 19 sierpnia 2020 20:01

Mam problem z fakturą dokumentującą WNT wystawioną z datą grudniową 2019, a otrzymaną dopiero w 07/2020 (nie uwzględnioną we wcześniejszych rozliczeniach). Muszę dokonać korekty JPK za m-c 12/2019 oraz VAT-7K (pomijam kwestię VAT-UE i PIT).

Zgodnie z przepisami, gdy faktura za WNT otrzymana z opóźnieniem dotrze do podatnika po upływie 3 miesięcy, to nie ma on możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego w okresie, w którym powstał obowiązek podatkowy. Dlatego też zobowiązany jest do wykazania podatku VAT należnego oraz do zapłaty ewentualnych odsetek podatkowych. Podatek VAT naliczony może zostać wykazany dopiero w bieżącej deklaracji VAT.

Jak to wykonać w programie gdy wybranie rodzaju wpisu N powoduje wykazanie podatku należnego i naliczonego w tym samym miesiącu?
Awatar użytkownika
Krystek
 
Posty: 78
Rejestracja: pn, 24 lipca 2017 14:09
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Re: Faktura WNT otrzymana po upływie trzech miesięcy od końca miesiąca w którym powstał obowiązek podatkowy

Post autor: Krystek » pt, 21 sierpnia 2020 9:54

Nie jest to wcale takie trudne, a takie kwestie odnajdziemy w instrukcji pod hasłami "VAT należny" oraz "VAT naliczony" ;) W telegraficznym skrócie:

1. Księgujemy dokument, wybierając właściwy mu rodzaj wpisu (w naszym przypadku - wpis N - wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru). Kluczowa jest jednak drobna modyfikacja wpisu - na wprowadzanych pozycjach - w kolumnie Cel zmieniamy z so (sprzedaż opodatkowana) na bo (czyli bez odliczenia). Dzięki temu podatek zostanie naliczony, ale nie będzie zwiększał kwoty dostępnej do odliczenia.

2. W momencie kiedy uzyskamy prawo do odliczenia kwoty w/w podatku, wprowadzamy analogiczny wpis, ale krajowy (czyli Z - zakup krajowy; jeżeli wprowadzilibyśmy znów WNT, to zdublowalibyśmy informację o tej transakcji w deklaracji VAT-UE) - ten wpis musi już trafić tylko do rejestru VAT, oczywiście z wartością so w kolumnie Cel.
ODPOWIEDZ