Bilans - pasywa

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
natcha
Posty: 3
Rejestracja: śr, 24 lutego 2021 16:28

Bilans - pasywa

Post autor: natcha » wt, 02 marca 2021 18:55

Witam serdecznie.
Mam problem z bilansem. A konkretnie z Pasywami.
W kapitale własnym automatycznie załączony jest zysk netto z rachunku zysków i strat. I super. Niestety w roku poprzednim ta pozycja jest pusta. Jak ustawiam sobie żeby zaciągał dane z kont wynikowych, to poprzedni rok jest ok, a w bieżącym mam podwójnie naliczony zysk.
Proszę o pomoc.
Czy istnieje opcja wyłączenia automatycznego uwzględniania wyniku z RZiS?
Bilans widoczny jest w sprawozdaniu finansowym. Czy ewentualnie tam mogę coś poprawić ręcznie?
Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
Natalia
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 735
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Re: Bilans - pasywa

Post autor: sławek » śr, 03 marca 2021 15:28

Wartość zysku/straty na pasywach bilansu wynika:
- na dzień 31.12.2020 (lub ogólnie: w roku poprzednim) z kwoty wprowadzonej jako bilans otwarcia na koncie wyniku finansowego (860 dla przykładowego planu kont) jednak pod warunkiem, że w Ustawienia - Definicje raportów - Bilans konto 860 jest faktycznie przypisane stroną Ma+ lub Wn- do odpowiedniej pozycji bilansu;

- na dzień 31.01.2021 (i każdy inny koniec bieżącego okresu) wynika bezpośrednio z wyniku finansowego pochodzącego z rachunku zysków i strat (Raporty - Rachunek zysków i strat - kwota zysku/straty powinna "wejść" jako zysk/strata na Raporty - Bilans za ten sam okres); naturalnie mówimy tu o rzis przypisanym jako domyślny w menu Zbiory - Wybór firmy - Pozycja - Ustawienia - Inne
natcha
Posty: 3
Rejestracja: śr, 24 lutego 2021 16:28

Re: Bilans - pasywa

Post autor: natcha » sob, 06 marca 2021 17:51

Serdecznie dziękuję za odpowiedź

Mam przypisane konto 860 w bilansie. Za okres poprzedni pokazuje prawidłowo. Natomiast za okres bieżący wynik finansowy wykazuje i zlicza podwójnie: z pozycji zysk z RZiS oraz z konta 860.
Nadal nie wiem jak uzgodnić bilans.
Może ma Pan jakąś radę?
Pozdrawiam
Natalia
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 735
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Re: Bilans - pasywa

Post autor: sławek » pn, 08 marca 2021 8:20

Naszym Użytkownikom doradzamy, by po przeniesieniu zysku/straty z roku poprzedniego na bilansie otwarcia w styczniu, poprzez PK utworzonego w styczniu nowego roku saldo konta 860 (wynik finansowy bieżący) "zawiesić" przenosząc saldo konta na np. konto 820 (Rozliczenie wyniku finansowego).
W Pani przypadku chodzi o bilans mikrofirmy?
natcha
Posty: 3
Rejestracja: śr, 24 lutego 2021 16:28

Re: Bilans - pasywa

Post autor: natcha » pn, 08 marca 2021 20:16

Witam serdecznie,
Tak. W moim przypadku chodzi o mikrofirmę.
Jeśli przeksięguję wynik na konto 820 i podepnę je pod bilans to w roku bieżącym oprócz wyniku z RZiS mam widoczny wynik z roku poprzedniego.
Próbowałam już różnych sposobów, ale obojętnie co podepnę pod bilans, żeby wynik za rok 2019 się uzgodnił, to kwota ta jest również widoczna w roku bieżącym. I tego nie rozumiem. Skoro załączam zapis z BO, to w roku bieżącym nie powinien tego widzieć.
W zeszłym roku nie miałam tego typu problemów. Zmieniły się jakieś ustawienia?
Podejrzewam, że robię jakiś śmieszny błąd, ale naprawdę nie mam już pomysłów.
Pozdrawiam
Natalia
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 735
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Re: Bilans - pasywa

Post autor: sławek » pt, 12 marca 2021 8:59

Wygląda to tak, jakby albo jakieś księgowania albo ustawienia nie było, albo było o jedno za dużo.
Prosimy o kontakt telefoniczny z serwisem - tel. 71 38 28 702
Spróbujemy tą drogą ustalić co się dzieje.
ODPOWIEDZ