utarg dzienny

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
user
Posty: 30
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 13:31
Lokalizacja: Poznań

utarg dzienny

Post autor: user » pn, 03 marca 2008 13:33

Czy w r2księga można jakoś księgować utarg dzienny?

Jak to robić jeżeli program nie ma takiej możliwości?
kuba
Posty: 12
Rejestracja: czw, 22 listopada 2007 9:16

Post autor: kuba » wt, 04 marca 2008 9:16

Witam,
możesz księgować każdy dokument sprzedaży oddzielnie albo, o co pewnie Ci chodzi, zestawieniem sprzedaży - każda faktura jako oddzielny wpis w rejestrze VAT, natomiast w księdze jeden zbiorczy wpis z sumą sprzedaży netto. Jeśli będziesz miał z tym kłopot zajrzyj do instrukcji.
Pozdrawiam.
Artur
Posty: 15
Rejestracja: pt, 17 listopada 2006 16:32

Post autor: Artur » wt, 04 marca 2008 10:08

Chyba, że jesteś płatnikiem VAT, ale nie masz kasy/drukarki fiskalnej. Wtedy utarg dzienny ze sprzedaży bezrachunkowej księgujesz przy pomocy przycisku "Struktura zakupów" (w prawym dolnym rogu po tabelką z pozycjami wpisu). Dzięki temu kwota brutto z utargu dziennego zostanie rozbita na kwoty wg różnych stawek vat zgodnie ze strukturą zakupów.

A jeśli pisząc o utargu dziennym miałeś na myśli sumę sprzedaży z paragonów fiskalnych, to księgujesz je jedną kwotą na podstawie raportu dobowego z kasy/drukarki fiskalnej.
user
Posty: 30
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 13:31
Lokalizacja: Poznań

doprecyzuje

Post autor: user » czw, 06 marca 2008 13:08

Artur pisze:Chyba, że jesteś płatnikiem VAT, ale nie masz kasy/drukarki fiskalnej. Wtedy utarg dzienny ze sprzedaży bezrachunkowej księgujesz przy pomocy przycisku "Struktura zakupów" (w prawym dolnym rogu po tabelką z pozycjami wpisu). Dzięki temu kwota brutto z utargu dziennego zostanie rozbita na kwoty wg różnych stawek vat zgodnie ze strukturą zakupów.

A jeśli pisząc o utargu dziennym miałeś na myśli sumę sprzedaży z paragonów fiskalnych, to księgujesz je jedną kwotą na podstawie raportu dobowego z kasy/drukarki fiskalnej.

Chyba faktycznie wyraziłem się nieprezyzyjnie, bo musicie zgadywać - może doprecyzuję:

Tak, jestem płatnikiem VAT (+KPiR), i nie mam kasy fiskalnej. Chodzi mi sprzedaż dla osob nieprow. dzialalnosci - a więc sprzedaż bezfakturową.

Z tym, że ja sprzedaję usługi a nie towary - a rozbijanie wg stawek VAT zakupów, opiera się na założeniu że te zakupy były zakupami towarów handlowych (osobna kolumna w KPiR) - a ja nie mam towarów handlowych - bo to usługi. W każdym razie moja sprzedaz jest opodatkowana VAT 22%, wiec nie chcialbym tu nic rozbijac wg stawek

Używałem przedtem innego programu do ksiegowosci i tam mi poradzono, żeby nie ksiegowac w ten sposob opisany przez Ciebie, tylko wklepac takie dochody jako "przychod uniwersalny VAT" - w tamtym programie byla taka opcja.

W r2ksiega nie moge czegos takiego znalezc - w miare podobne jest Dowód Wewnetrzny, ale zdaje sie, ze to sluzy do czegos innego, a poza tym nie bierze pod uwage stawki VAT i co za tym idzie nic nie wprowadza do ewid. VAT.

Co zrobić w takiej sytuacji?
Artur
Posty: 15
Rejestracja: pt, 17 listopada 2006 16:32

Post autor: Artur » czw, 06 marca 2008 15:14

Ja bym to zaksięgował normalnie jako wpis "S - sprzedaż", wpisałbym stawkę 22% i wszystkie kwoty netto-vat-brutto, a w opisie zdarzenia wpisałbym "Sprzedaż bezfakturowa".
user
Posty: 30
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 13:31
Lokalizacja: Poznań

Post autor: user » czw, 06 marca 2008 15:51

Artur pisze:Ja bym to zaksięgował normalnie jako wpis "S - sprzedaż", wpisałbym stawkę 22% i wszystkie kwoty netto-vat-brutto, a w opisie zdarzenia wpisałbym "Sprzedaż bezfakturowa".

Faktycznie - to rozwiązanie nawet działa - dzięki. Co prawda program się trochę burzy, że nie wpisuję kontrahenta/nipu, ale na pierwszy rzut oka wygląda że księguje poprawnie.

Chyba żeby zrobić jakiegos wirtualnego kontrahenta używanego tylko do tego celu.
ODPOWIEDZ