Rejestry Vat wg. transakcji

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
Marzena z Brzegu

Rejestry Vat wg. transakcji

Post autor: Marzena z Brzegu » wt, 21 czerwca 2005 11:27

1. W wyjaśnianej od dłuższego czasu sytuacji nie ma poprawy. Rejestry Vat drukowane wg. transakcji są nadal niezgodne z deklaracją.Proszę o pomoc, co od czego odjąć żeby kwoty z rejestru były zgodne z tymi, które są w deklaracji Vat-7. Biuro rachunkowe GRAFF z Brzegu. Pobrałam juz aktualną wersję wg wskazania 1.20 i nadal jest tak samo.

2. Dlaczego nie ma możliwości dokonania rozbicia sprzedaży wg. struktury zakupów. Co z podatnikami, którzy są Vatowcami a nie mają jeszcze kasy fiskalnej? W jaki sposób obliczyć prpporcję sprzedaży skoro nie ma możliwości wydrukowania rejestru Vat wg. stawek podatku Vat? Czy przy dużej ilości faktur (sklep spoż) mam wszystko liczyć na kalkulatorze ręcznie? Wersja turbo firmy miała taką możliwość. Poprawcie się!

3. W jaki sposób wprowadzić dotychczasowe odpisy amortyzacyjne środka trwałego nabytego dawno, gdy ewidencja była prowadzona przez klienta ręcznie?

4. Dlaczego zakupy za które nie przysługuje odliczenie podatku Vat (np.paliwo) są podsumowane w rejestrze łącznie z tymi, za które Vat odliczamy. Kolejna niezgodność rejestru Vat z deklaracją. Czy myślicie, że panie z kontroli Urzędu Skarbowego będą się bawiły w ręczne dodawanie i odejmowanie żeby nie ukarać podatnika? Zgodnie z ustawą rejestry mają być zgodne z kwotami ujętymi w deklaracji Vat-7. A tu w żadnym przypadku tak nie jest.

5. Przy sprawdzaniu Podatku dochodowego program podpowiada, że nie ma zestawu danych do obliczenia składek ZUS za dany okres i wstawia złe kwoty. za każdym razem, gdy je poprawię ręcznie i jeszcze nie zamknę deklaracji to zmienia je spowrotem na złe. Co zrobić? Ponoć pobieranie przez internet aktualizacji programu miało umożliwić aktualizowani składek i obliczanie ich przez program, a gdy je sama ręcznie wpisze to po ponownym przeliczaniu program wszystko usuwa.

Czy tylko ja mam tyle uwag do tej wersji programu?
Alina z Gdańska

Post autor: Alina z Gdańska » czw, 23 czerwca 2005 8:46

Sądząc z braku żadnych odpowiedzi to chyba rzeczywiście tylko Marzena z Brzegu ma takie problemy. Ja w każdym bądź razie ich nie mam, a też prowadzę biuro rachunkowe i spotykam się z różnymi problemami.
1. W wyjaśnianej od dłuższego czasu sytuacji nie ma poprawy. Rejestry Vat drukowane wg. transakcji są nadal niezgodne z deklaracją.Proszę o pomoc, co od czego odjąć żeby kwoty z rejestru były zgodne z tymi, które są w deklaracji Vat-7. Biuro rachunkowe GRAFF z Brzegu. Pobrałam juz aktualną wersję wg wskazania 1.20 i nadal jest tak samo.
A po co w ogóle drukować rejestr vat wg transakcji? Wszystkie niezbędne informacje do sprawdzenia deklaracji VAT są w rejestrach sprzedaży (Dostawa towarów, Transakcje pozostałe) i w rejestrze zakupów wg celów. I wszystko się w nich zgadza. Nie trzeba nic od niczego odejmować...
Rejestr wg transakcji został chyba z wcześniejszych wersji kiedy nie było jeszcze rejsetru sprzedaży vat - Transakcje pozostałe i służył jako podkładka do tych właśnie transakcji. Teraz nie ma po co go drukować szkoda papieru!
2. Dlaczego nie ma możliwości dokonania rozbicia sprzedaży wg. struktury zakupów. Co z podatnikami, którzy są Vatowcami a nie mają jeszcze kasy fiskalnej? W jaki sposób obliczyć prpporcję sprzedaży skoro nie ma możliwości wydrukowania rejestru Vat wg. stawek podatku Vat? Czy przy dużej ilości faktur (sklep spoż) mam wszystko liczyć na kalkulatorze ręcznie? Wersja turbo firmy miała taką możliwość. Poprawcie się!
A tu to w ogóle nie wiem o co chodzi. Przecież już od jakiegoś czasu jest w programie rejestr zakupów wg stawek...
3. W jaki sposób wprowadzić dotychczasowe odpisy amortyzacyjne środka trwałego nabytego dawno, gdy ewidencja była prowadzona przez klienta ręcznie?
Nie wiem jak to trzeba robić, ja w każdym bądź razie pwrowadzam środek z datą i kwotami tak jak był oryginalnie przyjęty do użytkowania i na koniec grudnia 2004 robię odpis amortyzacyjny. Program sam uzupełnia odpisy za wcześniejsze miesiące, a jak są jakieś różnice (zwykle groszowe) do dotychczasowej "ręcznej" amortyzacji to zmieniam ręcznie kwotę tego grudniowego odpisu. W bieżącym roku wprowadzam wszyskie odpisy miesięczne w takiej dokładnie wysokości jak robił to dotychczas klient i ... wszystko gra!
4. Dlaczego zakupy za które nie przysługuje odliczenie podatku Vat (np.paliwo) są podsumowane w rejestrze łącznie z tymi, za które Vat odliczamy. Kolejna niezgodność rejestru Vat z deklaracją. Czy myślicie, że panie z kontroli Urzędu Skarbowego będą się bawiły w ręczne dodawanie i odejmowanie żeby nie ukarać podatnika? Zgodnie z ustawą rejestry mają być zgodne z kwotami ujętymi w deklaracji Vat-7. A tu w żadnym przypadku tak nie jest.
Tu też za bardzo nie wiem o co chodzi. Przecież w rejestrze zakupów wg celów wszystki zakupy za które nie przysługuje odliczenie są sumowane osobno, a vat od paliw ma swoją osobną kolumnę...
5. Przy sprawdzaniu Podatku dochodowego program podpowiada, że nie ma zestawu danych do obliczenia składek ZUS za dany okres i wstawia złe kwoty. za każdym razem, gdy je poprawię ręcznie i jeszcze nie zamknę deklaracji to zmienia je spowrotem na złe. Co zrobić? Ponoć pobieranie przez internet aktualizacji programu miało umożliwić aktualizowani składek i obliczanie ich przez program, a gdy je sama ręcznie wpisze to po ponownym przeliczaniu program wszystko usuwa.
Jak program mówi, że nie ma zestawu parametrów za dany okres to trzeba go dopisać w oknie menu-Ustawienia-Parametry naliczania. Dopisać można albo ręcznie albo klikając w telefon pobrać z internetu. Jak ktoś wpisuje parametry do każdej deklaracji zamiast zrobić odpowiedni zestaw parametrów to wcale się nie dziwię, że może to być uciążliwe.

Tak na samym końcu tego dosyć długiego wywodu zastanowiła mnie jedna rzecz - czy my obie pracujemy na tym samym programie?
Ja w każdym bądź razie pracuję na R2księdze :)
alex

Post autor: alex » czw, 23 czerwca 2005 17:13

mam wrażenie, że pani Alina z Gdańska pracuje na wersji 1.2x, natomiast pani Marzena z Brzegu nie zaktualizowała programu i ciągle pracuje na wersji 1.1x
ODPOWIEDZ