cel sprzedaży

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
user
Posty: 30
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 13:31
Lokalizacja: Poznań

cel sprzedaży

Post autor: user » pn, 19 października 2009 15:42

Witam,

Mam pytanko dot. celu sprzedaży - trzeba to podawać przy dodawaniu wpisu w księdze.

W pomocy jest to opisane następująco:
"Cel - w przypadku zakupów rozdzielone są zakupy służące sprzedaży opodatkowanej (so), zakupy służące sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej (sm) oraz zakupy, za które nie przysługuje odliczenie (bo) "

I teraz tak - w moim przypadku kupuje regularnie usługę, która jest zwolniona z Vatu. Przy dodawaniu takiego wpisu program domyślnie przyjmuje, że cel będzie "bo". Ja to poprawiam ręcznie na "so", bo ten zakup służy sprzedaży opodatkowanej (tzn. muszę to płacić, żeby móc sprzedawać, a sprzedaję z vat 22%). Czy dobrze robię, i czy wybór bo/so ma później jakiś wpływ na rejestry?
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 735
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: sławek » pn, 19 października 2009 15:54

dodawać trzeba
zmiana z "bo" na "so" wpływa na to, co i w których miejscach będzie później wykazane w rejestrze zakupów vat i na deklaracji
przy bo - kwota zakupu nie wejdzie na deklarację i wejdziie jako kwota nie podlegająca odliczeniu na rejestrze vat, przy so - będzie zwiększała kwotę nabyć netto i pojawi się w rejestrze vat jako kwota do odliczenia
user
Posty: 30
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 13:31
Lokalizacja: Poznań

Post autor: user » pn, 19 października 2009 16:18

OK, czyli ustaliliśmy, że bo/so ma wpływ na deklarację i rejestry. Ale czy w opisanej sytuacji powinienem zaznaczać bo czy so? (kupuję usługę zwolnioną z vat i jest mi ona potrzebna żeby sprzedawać z vat 22%). Nie prowadzę sprzedaży zwolnionej z vat.
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 735
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: sławek » wt, 20 października 2009 8:13

większego znaczenia chyba to mieć nie będzie
możesz zaufać programowi i zostawić domyślne bo
możesz zmienić na so, a wtedy wykażesz kwotę w deklaracji vat
możnaby podpytać jeszcze na infoliniii podatkowej albo w swoim us czy oni chcą żeby było to wykazane czy nie
dla samego wyliczenia podatków nie ma to żadnego znaczenia
user
Posty: 30
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 13:31
Lokalizacja: Poznań

Post autor: user » wt, 20 października 2009 12:33

OK, dzięki za wyjaśnienia - dzwoniłem na infolinię i też raczej przychylili się do Twojej interpretacji - czyli powinno być "bo".

Edit:
Dodatkowo znalazłem interpretację (ITPP1/443-479/07/MN), która to chyba potwierdza:
http://www.podatki.egospodarka.pl/27061 ... ,65,1.html
ODPOWIEDZ