amortyzacja od środka z dotacją

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
Grażula
Posty: 77
Rejestracja: wt, 28 listopada 2006 18:00

amortyzacja od środka z dotacją

Post autor: Grażula » śr, 21 października 2009 22:58

Mam środek trwały, którego nakłady w części zostały sfinansowane dotacją. Wartość środka ( budynek) 248.000 w tym dotacja 150.000 . Amortyzację powinnam naliczać od wartości 248.000, ale odpisy w koszty powinny iść od wartości 98.000 ( 248.000-150.000). Jak należałoby to rozpisać w programie, żeby prawidłowo rozliczać amortyzację. Czy może ktoś już przerabiał taką sytuację ?
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 735
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: sławek » czw, 22 października 2009 8:59

możesz np. na operacji OT środka wprowadzić te 150 tyś w dotychczasową amortyzację (zakładka amortyzacja) - w ten sposób odpisy amortyzacyjne pozostaną w takiej samej wysokości jak od wartości głównej (od 248 tyś), ale skrócony zostanie okres amortyzacji
Grażula
Posty: 77
Rejestracja: wt, 28 listopada 2006 18:00

Post autor: Grażula » pn, 22 lutego 2010 21:32

Wracam do tematu. Myślałam, że znalazłam rozwiązanie, ale nie. Mam kolejne środki trwałe z dotacją i na dokładkę samochód osobowy ponad 20.000 euro. Amortyzację powinnam naliczać od pełnej wartości, ale w koszty powinna iść odpowiednio mniejsza amortyzacja, np. wg wskaźnika udziału własnych środków i tak co miesiąc – tak wynika z przepisu i tak interpretują to urzędy skarbowe. Ja wpisałam niższą wartość początkową, amortyzacja w koszty naliczana była prawidłowo, ale ewidencja środków trwałych jest nieprawidłowo prowadzona . Musiałam sprostować. Myślę, że w zakładce AMORTYZACJA potrzebne są dodatkowe kolumny np. kolumna „wskaźnik amortyzacji kosztowej” i „amortyzacja kosztowa”, która będzie brana pod uwagę przy rozliczeniu np. sprzedaży. Na „wskaźnik kosztowy” musiałabym mieć wpływ co miesiąc, ponieważ dotacje na środek trwały mogą wpływać po przekazaniu do użytku i to w kilku ratach . W chwili obecnej mam taką sytuację i ewidencja z programu na nic się zdaje. Dziwne, że do tej pory nikt tego nie poruszał na forum. U mnie co najmniej dziesięciu podatników otrzymało dotację z urzędu pracy. Jak dotacja = 100% wartości środka to nie amortyzowałam, ale niestety ewidencja jest nieprawidłowa.
Awatar użytkownika
Max
 
Posty: 160
Rejestracja: śr, 25 maja 2005 12:38
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: Max » śr, 24 lutego 2010 10:46

Taka funkcjonalność, czyli odrębna amortyzacja bilansowa i podatkowa, istnieje od dawna w programie R2fk i R2środki. Postaramy się ją udostępnić również w księdze przychodów.
Grażula
Posty: 77
Rejestracja: wt, 28 listopada 2006 18:00

Post autor: Grażula » czw, 25 lutego 2010 22:39

Dziękuję za zainteresowanie się sprawą.
Awatar użytkownika
Max
 
Posty: 160
Rejestracja: śr, 25 maja 2005 12:38
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Post autor: Max » sob, 27 marca 2010 22:14

W aktualnej wersji R2księgi (3.07.1) jest już możliwość prowadzenia oddzielnej amortyzacji podatkowej i bilansowej
Grażula
Posty: 77
Rejestracja: wt, 28 listopada 2006 18:00

Post autor: Grażula » czw, 27 stycznia 2011 16:35

Wracam do amortyzacji bilansowej i podatkowej. Jako biuro rachunkowe prowadzimy rozliczenia amortyzacji przeróżnego rodzaju i tu na „przyszłość” mam jeszcze jedną uwagę. Ostatnio rozliczam środek trwały, który przez 5 miesięcy był amortyzowany co miesiąc, odpis miesięczny w całości w koszty. W czerwcu kontrahent otrzymał dotację ze środków unijnych 50% wartości. Od czerwca w koszty odpis tylko w 40%. Amortyzacja degresywna. Do końca 2010 (trochę kombinacji) jakoś program sobie poradził, rozliczył i zaksięgował prawidłowo 40% odpisu. Ale na nowy rok rozliczając progresywnie już nie jestem w stanie wydusić z programu prawidłowego odpisu w ciężar kosztów, wiem, można ręcznie, ale nie mogę sobie pozwolić na pilnowanie odpisów w ciągu roku a po drugie nie chcę, mam komputer.
Dlatego też moja uwaga : przy rozliczaniu takiej amortyzacji w programie potrzebny jest wskaźnik rozliczający ile amortyzacji idzie w koszty. Ponadto powinna być możliwość zmiany tego wskaźnika na konkretną datę, np. kilka dotacji na ten sam środek w różnym czasie. Wg interpretacji urzędów skarbowych, amortyzacji nie koryguję wstecz, ale bieżąco rozliczam z uwzględnieniem uzyskanych dotacji. W tym wypadku mogą być różne wskaźniki. Może coś się da z tym zrobić ?
leszek
Posty: 18
Rejestracja: wt, 31 października 2006 12:15

Post autor: leszek » pt, 28 stycznia 2011 12:41

Mam również taki sam problem jak opisuje Grażula - amortyzacja środków trwałych finansowanych częściowo ze środków unijnych. Proszę o dodanie takiej funkcjonalności w programie R2Środki , która umożliwiała by prawidłowe naliczanie amortyzacji NKUP i KUP środków trwałych finansowanych częściowo ze środków unijnych.
ODPOWIEDZ